MX-5 Problem z oryginalnym radiem

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

PanzerGlowa
Posty: 25
Rejestracja: 12 lut 2010, 9:14
Lokalizacja: Łódź

02 sty 2011, 18:59

Witam :)
Mam pewien problem, co raczej nie jest odkrywcze :). Posiadam NC, która wcześniej została zakupiona bez oryginalnego radia.
Chciałem to zmienić, zakupiłem oryginalne i tu zaczynają się schody. Na poprzednim radiu pionieera audio grało głośno, na oryginalnym - sprzęt jest dosyć cichy (na maksymalnych ustawieniach jest tak jak w standardzie powinno pewnie być na średnich). Nie mam żadnych przebić, szumów, wszystkie głośniki grają, wszystkie kontrolki się palą, obsługa z kierownicy działa. Radio jest z systemem Bose.
Kiedyś pamiętam czytałem o tym, że znaczenie ma ustawienie bezpieczników w skrzynce. Inne jest dla oryginalnego inne dla pozostałych.
Rozumiem, że element zakodowania radia raczej nie wchodzi w grę, bo by się nie włączyło?
Czy ktoś się orientuje co się dzieje i w jaki sposób mam temu zaradzić.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Fiveopac
Administrator
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 06 mar 2006, 13:56
Model: NC
Wersja: 2,5 Turbo
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

02 sty 2011, 20:04

Po kolie bo sie zgubilem.
Kupiles NC bez radia ale z systemem Bose czy bez systemu?
System Bose w NC sklada sie m.in. z wzmacniacza.Moze w tym problem?
Less roof, more fun!
Obrazek
blow-off.pl Najlepsze zawory blow-off i dv w sieci :mrgreen:
PanzerGlowa
Posty: 25
Rejestracja: 12 lut 2010, 9:14
Lokalizacja: Łódź

02 sty 2011, 22:33

Samochód został zakupiony z radiem Pionieer i potrafiło bardzo głośno grać.

Radio oryginalne jest wyposażone w system Bose
Radio oryginalme samo w sobie nie posiada wzmacniacza?
Awatar użytkownika
Fiveopac
Administrator
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 06 mar 2006, 13:56
Model: NC
Wersja: 2,5 Turbo
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

02 sty 2011, 22:56

PanzerGlowa pisze:Radio oryginalne jest wyposażone w system Bose

Ok, to juz wiemy ale czy auto jest wyposazone w system bose? (7 glosnikow)? Jesli nei jestes pewien, zobacz czy w drzwiach masz woofery okragle czy owalne. Okragle 20 cm oznaczaja bose.

Moze radio przeznaczone dla systemu bose, korzystajace ze wzmacniacza nie musi miec przedwzmacniacza jak wersja bez bose/wzmacniacza.
Less roof, more fun!
Obrazek
blow-off.pl Najlepsze zawory blow-off i dv w sieci :mrgreen:
PanzerGlowa
Posty: 25
Rejestracja: 12 lut 2010, 9:14
Lokalizacja: Łódź

02 sty 2011, 23:15

Ok dzięki za odpowiedź jutro sprawdzę.
PanzerGlowa
Posty: 25
Rejestracja: 12 lut 2010, 9:14
Lokalizacja: Łódź

03 sty 2011, 11:36

Co teraz mogę powiedzieć.
Radio ma 3 wyjścia - na antenę, główny splot kabli oraz prawdopodobnie ten 3 na przedwzmacniacz.
Gdzie mogę taki przedwzmacniacz kupić? Jak jest z zasilaniem dla niego? Bądź co zrobić, aby wzmocnić dźwięk?
Głośników jeszcze nie patrzyłem - niestety nie miałem okazji.
spilner
Posty: 847
Rejestracja: 06 lut 2009, 9:02
Lokalizacja: Wwa

04 sty 2011, 9:38

PanzerGlowa pisze:Radio ma 3 wyjścia - na antenę, główny splot kabli oraz prawdopodobnie ten 3 na przedwzmacniacz.

Ciekawe to. Jakieś zdjęcia?

Na marginesie - wyjścia na zewnętrzny przedwzmacniacz i DSP widziałem raczej montowane parami (wyjście i wejście, 'domyślnie' zmostkowane). Niemniej radio przedwzmacniacz wbudowany ma na pewno, jak każde, skoro działa regulacja głośności.

Element którego może brakować to zewnętrzny wzmak o którym pisał ci Five w pierwszym poście - jeśli głośników jest 7, radio ma pełne prawo nie dawać rady ich pociągnąć własnymi końcówkami mocy. W takim przypadku trzecie gniazdo to byłoby po prostu wyjście na wzmacniacz, również spotykane dość powszechnie. :wink:
I know I get a lot of stick from the other two idiots about thinking this, but the MX-5 is a car that smiles when you drive it. It wants to be driven, in the way that those husky dogs actually enjoy pulling sledges. - James May
Awatar użytkownika
Fiveopac
Administrator
Administrator
Posty: 5459
Rejestracja: 06 mar 2006, 13:56
Model: NC
Wersja: 2,5 Turbo
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

05 sty 2011, 20:04

Dodam jeszcze, ze system bose ma dziwną impedancje glosnikow ~3 ohm wiec to takze moze miec nastepstwa poziomu glosnosci przy probie podlaczenia zwyklego radio do systemu bose i odwrotnie - radia bose do klasycznych 4 ohm'owych glosnikow:)
Less roof, more fun!
Obrazek
blow-off.pl Najlepsze zawory blow-off i dv w sieci :mrgreen:
Mayk
Posty: 2346
Rejestracja: 10 sty 2008, 9:21
Model: NB FL
Wersja: 1.6T
Lokalizacja: Poznań

05 sty 2011, 20:12

Fiveopac pisze:Dodam jeszcze, ze system bose ma dziwną impedancje glosnikow ~3 ohm wiec to takze moze miec nastepstwa poziomu glosnosci przy probie podlaczenia zwyklego radio do systemu bose i odwrotnie - radia bose do klasycznych 4 ohm'owych glosnikow:)


Wszystko powinno być w miarę ok, na przykład JBL specjalnie obniża rezystancję głośników by uzyskać większą skuteczność :mrgreen:
110@???KM
134@???Nm
Awatar użytkownika
Dżunior
Donator
Donator
Posty: 4106
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:42
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Recaro
Lokalizacja: Calpe / NDM
Kontakt:

05 sty 2011, 22:36

Fiveopac pisze:Ok, to juz wiemy ale czy auto jest wyposazone w system bose? (7 glosnikow)? Jesli nei jestes pewien, zobacz czy w drzwiach masz woofery okragle czy owalne. Okragle 20 cm oznaczaja bose.

A możesz powiedzieć jak to w miarę bezinwazyjnie sprawdzić?
Maskownice wooferów w drzwiach mam okrągłe ale przez maskownice nie da się określić kształtu samego głośnika. :roll:
U mnie oryginalne radio z USA zostało zastąpione europejskim odpowiednikiem (nie Bose) i teraz nie wiem jakim właściwie zestawem głośników dysponuję. Mam co prawda kratkę na szczycie konsoli środkowej i dwie maskownice małych głośników między fotelami ale to chyba nie oznacza jeszcze że siedzą tam głośniki?
Jeśli okazałoby się że mam zestaw głośników Bose, poszukałbym europejskiego radia Bose. W przeciwnym razie nie będzie miało to większego sensu...
MX-5 ND SkyFreedom 8-)
Elise S2 111R '06 | Boxster 981 GTS '15 | Cayman 981 GT4 '16 | i3 120Ah '18 | Multivan T5 '15 #TriWóz | Taycan GTS Sport Turismo
CE 04 | RnineT
PanzerGlowa
Posty: 25
Rejestracja: 12 lut 2010, 9:14
Lokalizacja: Łódź

06 sty 2011, 21:52

Zamieszczam zdjęcia radia :)

[URL=http://pokazywarka.pl/ulbozn/]Tyłek[/URL]

[URL=http://pokazywarka.pl/5z7a58/]Przód[/URL]


Udało mi się dojrzeć - mam głośniki owalne.
Dźwięk przy obecnym ustawieniu 6 głosników + radio Bose jest dosyć hmm "suchy". Z Pionieerem dzwięk był bardziej wyrazisty.
Również przyłączam się do pytania jak zadziałać, aby uzyskać jakiś efekt.
Czy są jakieś przejściówki? Czy zwykły "elektryczny rzeźnik" jest wstanie coś zadziałać?
spilner
Posty: 847
Rejestracja: 06 lut 2009, 9:02
Lokalizacja: Wwa

08 sty 2011, 13:39

PanzerGlowa pisze:Udało mi się dojrzeć - mam głośniki owalne.
Dźwięk przy obecnym ustawieniu 6 głosników + radio Bose jest dosyć hmm "suchy". Z Pionieerem dzwięk był bardziej wyrazisty.
Również przyłączam się do pytania jak zadziałać, aby uzyskać jakiś efekt.
Czy są jakieś przejściówki? Czy zwykły "elektryczny rzeźnik" jest wstanie coś zadziałać?

Zanim zaczniesz dłubać, następne kroki masz dwa:

(i) spróbować ustalić model radia i znaleźć do niego dokumentację, która będzie m. in. opisywała tylne gniazda. Może nie być łatwo, Bose niezbyt chętnie publikuje informacje techniczne o swoich produktach, zdarzało się też im np. pozywać recenzentów którzy próbowali publikować własne pomiary zakresu częstotliwości. Niemniej może coś będzie na forach.

(ii) ustalić producenta, model i impedancję głośników.
I know I get a lot of stick from the other two idiots about thinking this, but the MX-5 is a car that smiles when you drive it. It wants to be driven, in the way that those husky dogs actually enjoy pulling sledges. - James May
ODPOWIEDZ