[NC1] modyfikacje seryjnego audio krok po kroku

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

11 lut 2024, 11:10

monkahead pisze:
10 lut 2024, 19:03
Alex pisze:Z tym że to zdaje się był polift i słuchałem chyba ze Spotify bo to moje główne źródło obecnie, i najłatwiejsze do testowania.
W moim odczuciu Atoto dużo ciszej odtwarza muzykę ze Spotify, na tym samym ustawieniu głośności w radio, niż np z karty microSD
a nie ma tam regulacji poziomu z roznych zrodel? W pioneerach nazywalo sie to SLA (sound level adjust), w Kenwoodzie tez to mam. Daje sie ladnie wyrownac poszczegolne wejscia.
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
koldi
Posty: 100
Rejestracja: 24 mar 2011, 8:55
Model: NC FL
Wersja: 2.0 PRHT
Lokalizacja: Reguły

12 lut 2024, 8:30

Alex pisze:
10 lut 2024, 10:42
Też mnie dziwi opinia że poliftowe (to ważne!) OEM radio brzmi lepiej od Atoto.
To wszystko zależy od setupu. monkahead ma Bose, więc dochodzi do atoto jeszcze oryginalny wzmacniacz. Ja miałem radio non-bose (w NCfl radio robił bodajże Clarion) i ono ma samo z siebie większą moc (Atoto gra ciszej przy niezmienionej reszcie toru), dodatkowo muzykę puszczałem głównie z adaptera bluetooth aux z AptX, atoto ma tylko SBC. Porównałem oba radia po montazu przepinając je na zmianę i słuchając tych samych utworów - na serii było nieco lepiej. Podpiąłem też ten adapter na aux do atoto i też grało to słabiej niż seria, więc prawdopodobnie kwestia samych komponentów radia i wbudowanego wzmacniacza. Co nie zmienia faktu, że z atoto jestem zadowolony i absolutnie nie twierdzę, ze gra źle (tym bardziej że od czasu tych testów trochę się pobawiłem ustawieniami equalizera + fader trzeba dać bardzo na przód - i to też poprawiło dźwięk). W moim setupie po prostu seria dawała radę :). Ale Atoto bajka, biorąc pod uwagę jakość i funkcjonalność do ceny.
Była: Srebrna NBfl 1.6
Jest: Copper Mica NCFL 2.0 PRHT
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

03 mar 2024, 16:02

Polini pisze:
10 lut 2024, 16:42
Alex pisze:
10 lut 2024, 10:42
Mam pomysł na rozwinięcie mojego MSSS wannabe (bass shakery). Stej tjuned.
O Panie, a długo będzie trzeba czekać? :mrgreen: Bo właśnie się przymierzam do wygłuszenia i do zakupu polecanego przez Ciebie zestawu Blowa więc może przy okazji coś jeszcze bym wymienił ;)
jeszcze troche ale juz nie tak dlugo. Zamowilem zabawki, za pare dni pewnie przyjda. W tej chwili brakuje mi tez NC bo zadomowila sie u kolegi w warsztacie ale mam nadzieje ze wkrotce juz wroci
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
Polini
Donator
Donator
Posty: 31
Rejestracja: 20 lip 2020, 10:47
Model: NC
Wersja: 2.0
Lokalizacja: Warszawa

13 kwie 2024, 1:04

Udało mi się ogarnąć radio, kamerę cofania, wygłuszenie i głośniki więc podzielę się swoimi spostrzeżeniami :)

Ramka - kupiłem Scosche MA1532B - jakość spoko, lepsza niż typowe chińczyki chociaż nie jest tak dobrze spasowana na górze jak OEM lub ta którą ma @Gieras, ale nie ma jakiegoś dramatu :)

Radio - zdecydowałem się na Atoto F7 ze względu na dobre opinie + linuxa który działa mega szybko (jak wsiadam do samochodu np. pod sklepem to muzyka z telefonu potrafi polecieć już po 5 sekundach od przekręcenia kluczyka więc łączy się mega szybko. Nie będę instalował żadnych aplikacji więc nie potrzebuje androida bo wszystko co chce znajdę w CarPlay’u. Można ustawić sobie kolor przycisków podobny do seryjnego podświetlenia + logo Mazdy na ekranie startowym :) Za jednostkę zapłaciłem 550 zł i wydaje mi się że nie znajdzie się nic lepszego ani za taką kwotę ani nawet za 2x więcej :)

Do seryjnej wiązki kupiłem na allegro rozbudowany adapter (taki żeby z adaptera wychodziły wszystkie kable dzięki czemu mogłem podpiąć sterowanie kierownicy).
*Zdjecie1

Oczywiście te kostki po prawej odciąłem bo są zbędne :). Przy montażu radia wypiąłem też z kostki pin odpowiadający za ściemnianie ekranu po włączeniu świateł bo jest to IMO zbędne w kraju w którym 24h na dobę jeździ się z włączonymi światłami i to do tego w cabrio :)
Póki co jestem z radia zadowolony, mam tylko dwa mini problemy - sterowanie przyciskami kierownicy po odpaleniu działa poprawnie a za 15 minut potrafi się wysypać i przyciski mylą funkcje. Drugi problem to to, że po każdym odpaleniu samochodu muszę przejść do equalizera i ruszyć suwak od basu bo go nie ma - napisałem do supportu ale nie dostałem jeszcze odpowiedzi.

Różnica w jakości dźwięku vs. seryjne radio była zauważalna ale niewiele - głównie dzięki bardziej rozbudowanemu equalizerowi, jednak to mi nie wystarczyło, więc postanowiłem wjechać w temat wygłuszenia i „budżetowego” audio Blowa z polecenia Alexa i muszę przyznać że był to strzał w dziesiątkę :)

Maty wygłuszające: Bitmat AB-25 + AB-25 Premium oraz pianki wygłuszające memory Bitmat M10s.
Wygłuszałem metodą „mieszaną” - część zewnętrzną wykleiłem dokładnie prawie w 100% matą AB-25 + przy głośnikach dodatkowa mata premium. Część wewnętrzną wygłuszałem metodą Alexa, czyli małe kawałki w odpowiednich miejscach tak żeby dało się w przyszłości bez problemu dostać np. do silników szyb. Boczek cały dokładnie wyklejony pianką memory 1 cm (zdecydowałem się na tą piankę bo dzięki niej łatwiej jest dopasować boczek do drzwi).

Oczywiście do montażu głośników kupiłem dystanse MDF POWE + złącza głośnikowe tak żeby nie reanimować kostek ze starych głośników i nie bawić się w lutowanie. Tu protip - jak szukacie na allegro złączy to szukajcie tych do Focusa mk1 - po wpisaniu frazy „złącze głośnikowe Mazda” nie wyszukiwało mi odpowiedniego typu kostki :/
*Zdjęcie2

Niskim kosztem udało się ogarnąć zestaw w którym głośniki grają naprawdę przyzwoicie a różnica pomiędzy tym a serią jest kolosalna.

Do tego wszystkiego dołożyłem kamerę cofania z AliExpress poleconą przez @Monkahead. Kamera ma fajną jakość, wydaje się solidna i oczywiście bardzo ułatwia parkowanie. Kabel udało mi się przepuścić seryjnym otworem w klapie i budzie oraz peszlem którym idzie kabel od oświetlenia rejestracji, dalej puściłem go tunelem środkowym. Dzięki poradom Monkahead’a udało się podłączyć oba tryby pracy (włączenie kamery w każdej chwili z poziomu Atoto + automatycznie odpalenie po wrzuceniu wstecznego).
*Zdjecie3

Sorry za ścianę tekstu 😅

Ogromne podziękowania dla @Alex za przedstawienie pomysłu na wygłuszenie drzwi i „budżetowe” audio, oraz dla @monkahead za pomoc przy podłączaniu kamery cofania :)
Załączniki
IMG_3742.jpeg
Adapter
IMG_3742.jpeg (449.65 KiB) Przejrzano 89 razy
IMG_3743.jpeg
Złącze do glosnikow
IMG_3743.jpeg (183.63 KiB) Przejrzano 89 razy
IMG_3744.jpeg
Kamera
IMG_3744.jpeg (340.36 KiB) Przejrzano 89 razy
ODPOWIEDZ