Nie panuję nad odtwarzaniem audio w 2019 ND2

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

wkręcony emeryt (NA)
Posty: 122
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:02
Model: ND RF
Wersja: ND6E
Lokalizacja: Rzeszów

25 lip 2020, 12:53

Witam wszystkich,

Do tej sekcji jeszcze nie zaglądałem, odkąd - kilka tygodni temu - wszedłem szczęśliwie w posiadanie swojego ND2. A mam kilka ważnych pytań (uwaga: niedawno sprzedałem 2 auta o zupełnie innym charakterze: BMW M235i oraz Golfa VII R, więc wybaczcie, jeżeli moje obserwacje, wątpliwości i pytania będą tym obciążone).

1. Apple Carplay i/lub Android Auto. Mimo, że obie te opcje mam w menu na monitorze centralnym permanentnie nieaktywne - o dziwo, Apple działa i to na stareńkim iPhone 5/iOS 9 (być może działa też Android Auto, ale jeszcze nie zaopatrzyłem się w kabelek z właściwą wtyczką USB do mojego Huawei'a). Moje pytania: dlaczego te pozycje menu są wyszarzone/nieaktywne na bodajże 2 (czyli wszystkich :() ekranach monitora centralnego, oraz - w przypadku Apple - czy to normalne, że jeżeli podłączę iPhone po USB i odpalę Carplay, to jedynym sposobem, aby z niego wyjść z powrotem do menu samochodu, jest manipulowanie telefonem albo wyciągnięcie wtyczki USB?!! Też tak macie? Jak to obejść?
,
2. Najczęściej jednak - jeżeli mam ochotę posłuchać czegoś innego, niż FM/DAB - jako źródło wybieram swój nowszy i pojemniejszy telefon - Huawey P10 Pro, i tu też mam wiele pytań:

a. mając w telefonie otwarte 3 aplikacje: systemowy media player, aha oraz stitcher , widzę wszystkie te opcje osobno na ekranie menu źródeł Audio (pod FM, AM oraz DAB). Ale: wybrawszy i uruchomiwszy z tegoż menu dowolną z owych 3 aplikacji, nie mam już możliwości jej zamknięcia i uruchomienia innej z tego samego menu (czyli znowu pozostaje grzebanie w telefonie - a ideą jest przecież hands-free. Mogę więc w tym menu przełączać się tylko między dowolną z opcji radia, a tą aplikacją telefonu, którą uruchomiłem jako pierwszą. Też tak macie? Jak to obejść?

b. Mam w tym telefonie sporo nagrań pełnych albumów ulubionych wykonawców - ale co z tego, skoro wybierając "BT audio" ze wspomnianego wyżej menu, nie jestem w stanie wyświetlić zawartości audio (nazw tych artystów, albumów, playlist czy utworów) - a tym samym nie mam możliwości świadomego wyboru tego, co chcę odtwarzać! Wybór odtwarzanych utworów przez system audio jest całkowicie losowy (podobnie jak zawartość pod przyciskami >>> oraz <<< menu). Też tak macie? Jak to obejść?

3. Domyślam się, że w jednej z pierwszych odpowiedzi na mój post będzie pytanie, którą wersję softu (firmware) posiadam - otóż nie wiem, bo mi nie chce wyświetlić. Czy ASO robią upgrade na życzenie (to samo dotyczy bazy dotyczy Gracenote)?

Pomóżcie - dziękuję i pozdrawiam

Piotr
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1602
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

25 lip 2020, 14:44

wkręcony emeryt (NA) pisze:
25 lip 2020, 12:53
1. Apple Carplay i/lub Android Auto. Mimo, że obie te opcje mam w menu na monitorze centralnym permanentnie nieaktywne - o dziwo, Apple działa i to na stareńkim iPhone 5/iOS 9 (być może działa też Android Auto, ale jeszcze nie zaopatrzyłem się w kabelek z właściwą wtyczką USB do mojego Huawei'a). Moje pytania: dlaczego te pozycje menu są wyszarzone/nieaktywne na bodajże 2 (czyli wszystkich :() ekranach monitora centralnego, oraz - w przypadku Apple - czy to normalne, że jeżeli podłączę iPhone po USB i odpalę Carplay, to jedynym sposobem, aby z niego wyjść z powrotem do menu samochodu, jest manipulowanie telefonem albo wyciągnięcie wtyczki USB?!! Też tak macie? Jak to obejść?
Nie wiem jak w wypadku Carplay, bo nie mam ogryzka, ale Android Auto "odszarza się" po podłączeniu właściwego urządzenia (i zezwoleniu po stronie telefonu na połączenie). Z Android Auto można również przejść z powrotem do "menu samochodu" z poziomu aplikacji Android Auto przez wybranie ikonki z logo Mazdy.
a. mając w telefonie otwarte 3 aplikacje: systemowy media player, aha oraz stitcher , widzę wszystkie te opcje osobno na ekranie menu źródeł Audio (pod FM, AM oraz DAB). Ale: wybrawszy i uruchomiwszy z tegoż menu dowolną z owych 3 aplikacji, nie mam już możliwości jej zamknięcia i uruchomienia innej z tego samego menu (czyli znowu pozostaje grzebanie w telefonie - a ideą jest przecież hands-free. Mogę więc w tym menu przełączać się tylko między dowolną z opcji radia, a tą aplikacją telefonu, którą uruchomiłem jako pierwszą. Też tak macie? Jak to obejść?
I znowu - w Androidzie jest tak, że aplikacje możesz wybierać i przełączać z poziomu samochodu. Ja używam naprzemiennie Spotify i AIMP-a i przełączanie między nimi nie sprawia najmniejszego problemu. Ale nie da się np. z poziomu AIMP-a przeglądać plików do odtworzenia. Podobnie na przykład nawigacja w Spotify jest ograniczona w opcji samochodowej.
b. Mam w tym telefonie sporo nagrań pełnych albumów ulubionych wykonawców - ale co z tego, skoro wybierając "BT audio" ze wspomnianego wyżej menu, nie jestem w stanie wyświetlić zawartości audio (nazw tych artystów, albumów, playlist czy utworów) - a tym samym nie mam możliwości świadomego wyboru tego, co chcę odtwarzać! Wybór odtwarzanych utworów przez system audio jest całkowicie losowy (podobnie jak zawartość pod przyciskami >>> oraz <<< menu). Też tak macie? Jak to obejść?
Tak. BT audio udostępnia dość prosty interfejs. Musisz mieć w aplikacji po stronie telefonu wcześniej wybrane właściwe playlisty. BT audio udostępnia tylko kontrolę prev/next i podgląd metadanych.
3. Domyślam się, że w jednej z pierwszych odpowiedzi na mój post będzie pytanie, którą wersję softu (firmware) posiadam - otóż nie wiem, bo mi nie chce wyświetlić. Czy ASO robią upgrade na życzenie (to samo dotyczy bazy dotyczy Gracenote)?
Zależy od ASO. Teoretycznie, w liście czynności przeglądowych jest weryfikacja wersji oprogramowania i ewentualny upgrade, ale u mnie chyba tego nigdy nie zrobili (mimo, że była dostępna nowa wersja). Może gdyby się explicite upomnieć.
Co do Gracenote, był tu niedawno wątek - w ogóle ciężko o aktualizację bazy.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
wkręcony emeryt (NA)
Posty: 122
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:02
Model: ND RF
Wersja: ND6E
Lokalizacja: Rzeszów

25 lip 2020, 16:46

Drogi i srogi Terminatorze, bardzo mi pomogłeś...

Proszę potwierdź, czy dobrze zrozumiałem:

1. Aby móc przeczytać metadane, konieczne do wyświetlenia zawartości (utworów nagranych) - muszę najpierw na urządzeniu BT/USB/AUX uporządkować, np. przez utworzenie playlist. Oczywiście nasuwa się pytanie, co system pocznie jeżeli oprócz playlist, w telefonie (czy innym nośniku) będzie miał również listy: Artystów, Albumów i/lub tytułów utworów? Proszę - jeżeli znasz odpowiedź - podziel się nią z nami, abym niepotrzebnie nie tracił czasu na tworzenie takich list, jeżeli system rozpoznaje i potrafi nawigować tylko wśród Playlist - z góry dziękuję :)

2. Odkryłem również, że powrót z Apple do menu Mazdy - poz wspomnianej przez Ciebie ikony Mazdy - można również każdej chwili wykonać, trzymając ok. 2-3 sec. wciśnięty fizyczny przycisk Home na sterowniku. Może to zaoszczędzić kilka "skoków" kursora...

3. Jeszcze jedno pytanie do wszystkich: jak widzicie przyszłość akumulatora mojej Mazdy i mojego iPhone, jeżeli zostawiałbym go w aucie cały czas wpiętym do gniazda USB?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Piotr
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1602
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

25 lip 2020, 17:03

1. Po "zwykłym" BT audio po prostu samochód potrafi przekazać do telefonu komendy "play/pause/next/prev" i służyć jako zdalne audio. Przekazywanie metadanych jest niejako przy okazji. Czyli samochód działa trochę podobnie, jak np. pilot na kablu od słuchawek. Czyli wszystkim zawiaduje aplikacja w telefonie, która de facto w ogóle nie jest świadoma istnienia samochodu. Dlatego - na ile mi wiadomo - nie ma możliwości nawigowania w aplikacji przy pomocy BT-audio.

2. O. Cenne spostrzeżenie. Będę musiał sprawdzić u siebie (chociaż praktycznie nie wychodzę z Android Auto, ale warto wiedzieć)

3. O ile kojarzę (warto by sprawdzić, ale jestem dość mocno przekonany, żę tak jest), gniazdo USB nie jest pod napięciem po wyłączeniu samochodu. (podobnie zresztą jak np. gniazdo 12V zwane popularnie gniazdem "zapalniczki").
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
wkręcony emeryt (NA)
Posty: 122
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:02
Model: ND RF
Wersja: ND6E
Lokalizacja: Rzeszów

25 lip 2020, 17:26

TerminatorPi pisze:
25 lip 2020, 17:03
1. Po "zwykłym" BT audio po prostu samochód potrafi przekazać do telefonu komendy "play/pause/next/prev" i służyć jako zdalne audio. Przekazywanie metadanych jest niejako przy okazji. Czyli samochód działa trochę podobnie, jak np. pilot na kablu od słuchawek. Czyli wszystkim zawiaduje aplikacja w telefonie, która de facto w ogóle nie jest świadoma istnienia samochodu. Dlatego - na ile mi wiadomo - nie ma możliwości nawigowania w aplikacji przy pomocy BT-audio.
Oczywiście - dlatego przy dłuższej jeździe, kiedy przewiduję że będę miał ochotę użyć Apple Play - nie korzystam z BT, tylko z USB. Jeżeli zdarzyło mi się w tym wątku używać zamiennie "BT audio" z "USB audio" to tylko dlatego, że możliwości wyboru utwór z Playlisty do odtworzenia są w obu przypadkach równie podstawowe (żeby nie powiedzieć: prymitywne)... W M235i ten sam iPhone 5 (wtedy nie będący jeszcze taką starocią), umieszczony w specjalnie do tego modelu zaprojektowanej stacji dokującej do USB, dawał znacznie więcej możliwości (np. zdjęcie okładki albumu - nie mówiąc już o możliwości wyboru wg wszystkich metod, czyli Playlista, Artysta, Album, utwór....). No i różnica najważniejsza: dynamika dźwięku przez USB na głowę biła tę przez BT..

Piotr
Ostatnio zmieniony 25 lip 2020, 18:01 przez wkręcony emeryt (NA), łącznie zmieniany 1 raz.
wkręcony emeryt (NA)
Posty: 122
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:02
Model: ND RF
Wersja: ND6E
Lokalizacja: Rzeszów

25 lip 2020, 17:58

TerminatorPi pisze:
25 lip 2020, 17:03
3. O ile kojarzę (warto by sprawdzić, ale jestem dość mocno przekonany, żę tak jest), gniazdo USB nie jest pod napięciem po wyłączeniu samochodu. (podobnie zresztą jak np. gniazdo 12V zwane popularnie gniazdem "zapalniczki").
Jak najbardziej - USB nie jest zasilane (nie wiem, czy 12V jest podawane, ale na Boga - powinno!). Dlatego nic nie grozi ani akumulatorowi auta, ani iPhone'a, gdy się go zostawi; co najwyżej po kilku dniach będzie rozładowany. (gdybym w ogóle nie jeździł - czego nie przewiduję)...

Piotr
Ostatnio zmieniony 25 lip 2020, 19:38 przez wkręcony emeryt (NA), łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1602
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

25 lip 2020, 18:10

wkręcony emeryt (NA) pisze:
25 lip 2020, 17:26
TerminatorPi pisze:
25 lip 2020, 17:03
1. Po "zwykłym" BT audio po prostu samochód potrafi przekazać do telefonu komendy "play/pause/next/prev" i służyć jako zdalne audio. Przekazywanie metadanych jest niejako przy okazji. Czyli samochód działa trochę podobnie, jak np. pilot na kablu od słuchawek. Czyli wszystkim zawiaduje aplikacja w telefonie, która de facto w ogóle nie jest świadoma istnienia samochodu. Dlatego - na ile mi wiadomo - nie ma możliwości nawigowania w aplikacji przy pomocy BT-audio.
Oczywiście - dlatego przy dłuższej jeździe, kiedy przewiduję że będę miał ochotę użyć Apple Play - nie korzystam z BT, tylko z USB. Jeżeli zdarzyło mi się w tym wątku używać zamiennie "BT audio" z "USB audio" to tylko dlatego, że możliwości wyboru utwór z Playlisty do odtworzenia są w obu przypadkach równie podstawowe (żeby nie powiedzieć: prymitywne)... W M235i ten sam iPhone 5 (wtedy nie będący jeszcze taką starocią), umieszczony w specjalnie do tego modelu zaprojektowanej stacji dokującej do USB, dawał znacznie więcej możliwości (np. zdjęcie okładki albumu - nie mówiąc już o możliwości wyboru wg wszystkich metod, czyli Playlista, Artysta, Album, utwór....). No i różnica najważniejsza: dynamika dźwięku przez USB na głowę biła tę przez BT..

Piotr
Moment, moment. Na ile kojarzę, nie ma czegoś takiego, jak USB audio. Zwykle w wypadku połączenia po USB jest dostęp do zawartości telefonu po USB, ale samo odtwarzanie odbywa się w samochodzie (upraszczając mocno - jest to podobne, jak odgrywanie muzyki z pendrive'a). Jeśli chodzi o jakość dźwięku przez BT, to mocno zależy od wersji BT po obu stronach (a co za tym częściowo idzie - wspieranych kodeków).
Poza tym, np. w przypadku BT audio masz osobno regulację głośności po stronie telefonu, a osobno po stronie samochodu, więc jak masz maksymalnie wyciszone po stronie telefonu, to nawet jak "rozkręcisz wzmacniacz w samochodzie, dostaniesz kupę.
A 12V nie jest podawane (przez co można np. na stałe podłączyć rejestrator i nie martwić się o rozładowanie aku). Ubocznym efektem jest niemożność podłączenia rejestratora z monitoringiem na postoju bez uciekania się do jakiejś rzeźby.

EDIT: Wróć. Zrobiłem za duży skrót myślowy. Oczywiście jest USB Audio, ale "w drugą stronę" - są interfejsy audio do komputera podłączane po USB, ale tu _być może_ miałoby to szansę zadziałać po USB OTG dla nowszych telefonów (chociaż szczerze wątpię żeby to miało szansę sensownie działać; ale w sumie, może swojego edirola spróbuję podłączyć do telefonu - co mi szkodzi? :D)
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
wkręcony emeryt (NA)
Posty: 122
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:02
Model: ND RF
Wersja: ND6E
Lokalizacja: Rzeszów

26 lip 2020, 17:14

TerminatorPi pisze:
25 lip 2020, 14:44
wkręcony emeryt (NA) pisze:
25 lip 2020, 12:53
b. Mam w tym telefonie sporo nagrań pełnych albumów ulubionych wykonawców - ale co z tego, skoro wybierając "BT audio" ze wspomnianego wyżej menu, nie jestem w stanie wyświetlić zawartości audio (nazw tych artystów, albumów, playlist czy utworów) - a tym samym nie mam możliwości świadomego wyboru tego, co chcę odtwarzać! Wybór odtwarzanych utworów przez system audio jest całkowicie losowy (podobnie jak zawartość pod przyciskami >>> oraz <<< menu). Też tak macie? Jak to obejść?
Tak. BT audio udostępnia dość prosty interfejs. Musisz mieć w aplikacji po stronie telefonu wcześniej wybrane właściwe playlisty. BT audio udostępnia tylko kontrolę prev/next i podgląd metadanych.
Proszę, rozwiń trochę tę swoją odpowiedź - co masz na myśli pisząc, że "muszę mieć w aplikacji po stronie telefonu wcześniej wybrane właściwe playlisty"? Od kilku lat nie używałem tego iPhone'a, więc wybacz naiwne pytania - zapomniałem sporo prostych rzeczy... Mam w nim 60 albumów, oraz zdefiniowanych kilka playlist, złożonych z najczęściej słuchanych albumów - czy to właśnie masz na myśli jako "wcześniej przygotowane właściwe playlisty"? Ale w jakim kontekście piszesz "wybrane" - aby telefon nie odtwarzał innych? Byłoby fajnie - tylko jak to osiągnąć? I drugie pytanie: jak na ogryzku wymusić, aby albumy w każdej takiej playliście odtwarzane były w całości i z właściwą kolejnością utworów - taką samą, jaka jest na oryginalnej, fizycznej płytce CD, z której przegrywałem? Np. Roger Waters (jeszcze w Pink Floyd, a zwłaszcza później - solo) miał zwyczaj przechodzić z jednego utworu do kolejnego nie przez kompletną ciszę - ale świadomie dobrane efekty dźwiękowe; naruszenie tego poprzez odtworzenie utworu z tej samej playlisty "Waters", ale - z innego albumu, psuje cały efekt. Jak temu zapobiegać?

TIA

Piotr
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1602
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

26 lip 2020, 18:49

wkręcony emeryt (NA) pisze:
26 lip 2020, 17:14
Proszę, rozwiń trochę tę swoją odpowiedź - co masz na myśli pisząc, że "muszę mieć w aplikacji po stronie telefonu wcześniej wybrane właściwe playlisty"? Od kilku lat nie używałem tego iPhone'a, więc wybacz naiwne pytania - zapomniałem sporo prostych rzeczy... Mam w nim 60 albumów, oraz zdefiniowanych kilka playlist, złożonych z najczęściej słuchanych albumów - czy to właśnie masz na myśli jako "wcześniej przygotowane właściwe playlisty"? Ale w jakim kontekście piszesz "wybrane" - aby telefon nie odtwarzał innych? Byłoby fajnie - tylko jak to osiągnąć? I drugie pytanie: jak na ogryzku wymusić, aby albumy w każdej takiej playliście odtwarzane były w całości i z właściwą kolejnością utworów - taką samą, jaka jest na oryginalnej, fizycznej płytce CD, z której przegrywałem? Np. Roger Waters (jeszcze w Pink Floyd, a zwłaszcza później - solo) miał zwyczaj przechodzić z jednego utworu do kolejnego nie przez kompletną ciszę - ale świadomie dobrane efekty dźwiękowe; naruszenie tego poprzez odtworzenie utworu z tej samej playlisty "Waters", ale - z innego albumu, psuje cały efekt. Jak temu zapobiegać?
Po prostu przy BT Audio masz w samochodzie przyciski prev/next/play/pause, które działają dokładnie tak, jak przyciski w aplikacji. I to wszytko. To jak zachowuje się aplikacja zależne jest tylko od aplikacji. Jeśli w aplikacji masz ustawione "shuffle", będziesz mieć odtwarzanie losowe, jeśli w aplikacji jest odtwarzanie po kolei, będzie odtwarzane po kolei. Wszystko zależy od aplikacji po stronie telefonu.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
ODPOWIEDZ