NA - ulepszenie audio.

Wygłuszenie, założenie radia.

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Egoizta
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2020, 11:22
Model: NA
Wersja: 1990
Lokalizacja: Jelenia Góra

14 sty 2020, 11:32

Cześć!

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem najładniejszej z Mazd, czyli MX-5 pierwszej generacji z roku 1990. Niestety nie jest to wersja bogata, co za tym idzie sporo rzeczy muszę zrobić na własną rękę.
Z charakteru nie jestem audiofilem, lecz cenię sobie komfort i spokój podczas jazdy samochodem, i lubię posłuchać własnej muzyki przy dobrym audio.
Moje plany:
• Wygłuszenie samochodu,
• Założenie oryginalnego radia,
• Włożenie modułu Bluetooth (wtyczka 13 DIN),
• Podłączenie wzmacniacza, oraz wymiana głośników,
• Dołożenie głośników w zagłówek, opcjonalnie w oparcie fotela.

Dlaczego tworzę ten temat?
Jako że wcześniej nie obcowałem z tym samochodem, potrzebuję wskazówek.
Jakimi matami wygłaszać samochód? Czy na drzwi dać jeden rodzaj mat, a do bagażnika i całej reszty samochodu inny itp. Jak wygłuszyć ścianę grodziową, oraz komorę silnika?
Czy jak podłączę do oryginalnego radia moduł Bluetooth (wtyczka 13 DIN), czy będzie on funkcjonował? Z podłączeniem radia do wzmacniacza sobie poradzę, lecz potrzebuję jeszcze tipów, jak schludnie przepleść przewody do zagłówka, oraz czy byłbym w stanie dorobić sobie głośnik w oparciu fotela (zasymulować subwoofer, jak w tych ekskluzywnych wersjach).
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3513
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

14 sty 2020, 14:40

Poka c... miatę! Bez pokazania samochodu nie będziemy podpowiadać :P

Nie wiem o jakim module BT piszesz ale jak się uda to daj znać :D

Niewykluczone, że ta strona Ci troszkę pomoże -> http://mazda-speed.com/faq/audio/
Awatar użytkownika
NoxLux
Posty: 16
Rejestracja: 28 wrz 2019, 15:38
Model: NB
Lokalizacja: wlkp

02 lut 2020, 12:44

Kilka dni temu skończyłem wygłuszanie w swojej NB. Postanowiłem wygłuszyć tylko wewnętrzną blachę drzwi ze względu na masę maty. Między boczkiem a drzwiami zostawiłem oryginalną folie. Efekt rewelacja seryjne głośniki zaczęły grać o poziom wyżej. Użyłem "bitmata AB-2" nie mam porównania z innymi produktami. Wygląda na produkt dobrej jakości i bez problemu przykleja się do blachy.
Awatar użytkownika
Andrut
Moderator Detalingu
Moderator Detalingu
Posty: 638
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:40
Model: NC FL2
Wersja: 2,5L
Lokalizacja: Kraków

02 lut 2020, 16:43

bitmat to fajne produkty w rozsądnej cenie no i jest instrukcja no jak. Ja właśnie jestem na etapie kończenia audio u siebie
Egoizta
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2020, 11:22
Model: NA
Wersja: 1990
Lokalizacja: Jelenia Góra

07 lut 2020, 14:38

tomasz01 pisze:
14 sty 2020, 14:40
Poka c... miatę! Bez pokazania samochodu nie będziemy podpowiadać :P

Nie wiem o jakim module BT piszesz ale jak się uda to daj znać :D

Niewykluczone, że ta strona Ci troszkę pomoże -> http://mazda-speed.com/faq/audio/
Obrazek

Oto i ona. :)

Ze strony już korzystałem, wyciągnąłem z niej tyle informacji ile potrzebowałem, stąd w sumie pomysł na moduł bluetooth we wtyczce DIN. :)
Po podłączeniu pod oryginalne radio niestety nie miałem jak zmienić na bluetooth - miałem dostępne tylko FM i kasety (po włożeniu kasety), lecz nie wiem jak wywołać opcję "zmieniarki CD". Zapewne ten tryb wywołuje się impulsem z samej zmieniarki, lecz tym modułem nie mam jak go wykonać. :roll:

Zmieniłem głośniki w drzwiach, założyłem oryginalne głośniki Bose z jakiegoś Renault, idealnie pasuje w otwory, niestety maskownicy nie zamknę, a Bose 165mm z Audi TT są za duże. Wszystko podłączyłem pod oryginalny wzmacniacz Bose z ów Audi TT (kupiony zestaw - głośniki, w tym centralny w deskę, cała wiązka, wzmacniacz oraz zmieniarka CD). Jest dużo lepiej niż fabryka, lecz brakuje mi tutaj konkretnie wygłuszenia. Zaznaczę, iż głośniki w drzwiach są podłączone pod kanał subwoofera, więc dają same niskie tony, na prawdę świetna sprawa. Dla tych, którzy chcą podnieść moc audio niewielkim kosztem - polecam to rozwiązanie. Montuję to do trzeciego samochodu, efekt jest świetny, a za taki zestaw jak dobrze się poszuka, to nie zapłaci się więcej niż 300zł (nie lubię subwooferów - zajmowania miejsca w bagażniku) ;)

Jakich głośników szukać na przednie drzwi? 135mm, czy jest tam niestandardowy otwór?
Na pewno wpadnie wygłuszenie drzwi, lecz czy opłaca się wygłuszać resztę samochodu? Podłoga, bagażnik, nadkola, ściana grodziowa, maska itd. Lubię ciszę i spokój podczas jazdy, tylko czy to ma sens w tym samochodzie?
Jakiś pomysł gdzie umieścić mały głośniczek centralny w konsoli / desce rozdzielczej? Nie chcę jej całej ściągać.
ODPOWIEDZ