[połączony] Car audio w MX-5

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3513
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

20 lip 2015, 21:03

Kupiłem ostatnio Alpine CDE180 z zielonym podświetleniem za jakieś 250zł - pasuje i wyglądem i pod względem grania
logimen
Posty: 1555
Rejestracja: 07 lip 2010, 20:19
Model: NB
Wersja: 3 BK / 10th Anni
Lokalizacja: Piaseczno

21 lip 2015, 13:39

polokokt
Zawsze lepiej miec CD niz nie miec :)

tomasz01 Alpinka CDE180R na Alledrogo po 300 pln lata :| Design mi osobiscie bardziej z Alpine odpowiada niz Pioneer. Bo to ma jako tako grac i wygladac :)
Pozdrawiam, Artur
Ex Madzia
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3513
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

21 lip 2015, 14:06

Za 349 jest w Media Markt - ja miałem coś niżej, bo nie mieli tego co zamówiłem online...
rodzyneck
Posty: 84
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:54
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Wrocław

12 sty 2016, 20:35

Cześć

Kupiłem ostatnio Miatę NB, i okazało się że mało tego że nie ma głośników, nie ma też tych plastikowych koszy.
IMG-20160112-WA0008.jpeg


Podejrzewam że te panele z MDF z Forda o których cały czas jest tu pisane pasują nie zamiast koszy a montuje się je w tych koszach, bo inna opcja mi się jakoś nie zgrywa.
http://allegro.pl/dystanse-mdf-mazda-2- ... 92681.html

Foto kosza znalezione gdzieś w tym temacie
zdje%26%23808%3Bcie 3.JPG
zdje%26%23808%3Bcie 3.JPG (120.07 KiB) Przejrzano 3164 razy


Czy zostaje mi jakaś inna opcja poza samodzielną dłubaniną w MDF?
Awatar użytkownika
turbo pchała
Posty: 4336
Rejestracja: 02 mar 2014, 17:04
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Warszawa

12 sty 2016, 22:23

Tak, odezwij się do pepega, kufelmana lub brożyna. NA 100% mają i sprzedadzą za grosze bo towar raczej mało chodliwy.
"Jeśli po zaparkowaniu nie patrzysz na niego, zanim odejdziesz, to znaczy, że kupiłeś sobie zły samochód."

Moja -> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=13537&start=60
Obrazek
Awatar użytkownika
R.E.D.
Donator
Donator
Posty: 2364
Rejestracja: 22 mar 2007, 12:27
Model: NB FL
Lokalizacja: silesia

14 sty 2016, 9:20

jak chcesz mdf zamontowac w koszu? :shock: przeca plastik jest profilowany, a nie plaski ;)
montuje sie zamiast plastikow zeby niby wieksza sztywnosc mialy itp itd ;)
Obrazek
rodzyneck
Posty: 84
Rejestracja: 27 gru 2015, 16:54
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Wrocław

14 sty 2016, 10:17

Wydaje mi się ze on pasuje w miejsce oryginalnego głośnika - głośnik też przecież jest płaski przy mocowaniu ;)
Nie powiesz mi chyba że ten dystans o którym tu wszyscy piszą pasuje bez kosza :)
Awatar użytkownika
turbo pchała
Posty: 4336
Rejestracja: 02 mar 2014, 17:04
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Warszawa

14 sty 2016, 10:30

Ja tam widziałem że wszędzie dystans dają na ten kosz
"Jeśli po zaparkowaniu nie patrzysz na niego, zanim odejdziesz, to znaczy, że kupiłeś sobie zły samochód."

Moja -> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=13537&start=60
Obrazek
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

20 sty 2016, 8:39

Jakiej grubości dać dystansz z mdfu pod głośnik do NA? 8, 12 czy 22 mm?
Czym najlepiej taki dystans zabezpieczyć przed wilgocią?
Yogi
Posty: 406
Rejestracja: 10 maja 2014, 8:26
Lokalizacja: EL

30 sty 2016, 20:17

jak domiemam to nbfl fabrycznie nie ma kostki iso ?
jesli nie to jaka bede potrzebowal ?

taki badziew znalazlem:
Obrazek


kupiłem takie iso
i radio 2din sony xspn1.... pasuje w dziure idealnie z ramką dodawaną do radia
musze tylko to skonfigurować bo wyswietlacz samego radia jest mały i nieczytelny jednak trzeba podłączyć
telefon żeby było to bardziej zrozumiałe
antenę wysuwa i chowa :git: :git:
aha
no i trochę mnie zdziwiło to ze nie ma instalacji na tylne głośniki tylko front ( w ogóle nie ma pinów w ori kostce)
Obrazek nbfl 1.8 sportive
MikeyMike
Donator
Donator
Posty: 353
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:54
Model: Inny
Wersja: Bezmiatowy :(
Lokalizacja: Kielce

08 lut 2016, 11:44

czester_ pisze:Ja tam widziałem że wszędzie dystans dają na ten kosz


Potwierdzam, w sobotę montowałem głośniki 16,5cm w miejsce fabrycznych i odkręciłem sam głośnik , plastikowy kosz zostawiłem. Na to lakierowany dystans z allegro do Forda/mazdy323 i dopiero w ten dystans nowy głośnik.
FNT
Donator
Donator
Posty: 121
Rejestracja: 15 paź 2013, 12:56
Model: NB FL
Wersja: Memories
Lokalizacja: Warszawa

08 lut 2016, 15:08

Hej, powoli myślę o zmianie głośników w NBFL. I boję się, że znowu kupię coś na podstawie dobrych opinii, a potem okaże się, że dźwięk jest zupełnie nie w moim guście. Może to głupie porównanie, ale miałem tak w przeszłości z zamulającym basem w słuchawkach Koss Spark Plug i a-Jays Four Plus.

Z kolei idealne brzmienie znajdowałem w słuchawkach Sennheisera, zwłaszcza MM 50 iP. Może ktoś je słyszał, i rozumie, co chciałbym słyszeć w Miacie? :)

Zależy mi na dynamice, bas nie musi być bardzo głęboki, ale precyzyjny. Lubię dużo średnich tonów, dużo sub-bassów, obecną, ale nie męczącą górę. Ciepłe brzmienie - pod tym względem bardzo lubię ostatnią płytę Daft Punk.

No i lubię dość selektywne brzmienie - strasznie mnie wkurza, jak nie słyszę instrumentu, o którym _wiem_, że siedzi w utworze (bo słyszałem na innych głośnikach).

Słucham sporo muzyki elektronicznej, sporo rapu (także dirty-southowej napier*alanki, z tymi potężnymi basami z Rolanda TR-808/909), trochę popu.

No i chciałbym, żeby mi to wszystko brzmiało tak jak opisałem :)

Czy ktoś mógłby mi polecić jakieś głośniki i - ewentualnie - pozostałe graty? Jeśli to możliwe, wolałbym zostać przy stockowym radiu.
Yogi
Posty: 406
Rejestracja: 10 maja 2014, 8:26
Lokalizacja: EL

09 lut 2016, 7:45

Opisując tak precyzyjnie swoje wymagania na początek musisz dojrzeć do tego że seryjne radio będzie trzeba zmienić
A nie woleć je zostawić
Co do głośników boję się coś doradzić bo oprócz pasma i daft punk reszty nazw nie znam
Obrazek nbfl 1.8 sportive
FNT
Donator
Donator
Posty: 121
Rejestracja: 15 paź 2013, 12:56
Model: NB FL
Wersja: Memories
Lokalizacja: Warszawa

09 lut 2016, 8:47

Gdzieś mi na forum mignęło, że Alpine SPG-17CS fajnie grają nawet z fabrycznym radiem (przy którym się nie upieram, no ale kwestie estetyczne...). A może ktoś zna jakiś caraudiowy sklep w Warszawie, w którym można posłuchać różnych modeli?
Ostatnio zmieniony 09 lut 2016, 14:35 przez FNT, łącznie zmieniany 1 raz.
MikeyMike
Donator
Donator
Posty: 353
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:54
Model: Inny
Wersja: Bezmiatowy :(
Lokalizacja: Kielce

09 lut 2016, 9:27

FNT pisze:Słucham sporo muzyki elektronicznej, sporo rapu (także dirty-southowej napier*alanki, z tymi potężnymi basami z Rolanda TR-808/909), trochę popu.

Też lubię "czarną muzę", ale od razu powiem Ci, że czego byś w drzwi nie wstawił, taki "Sage - Gas Pedal", nie zabrzmi dobrze - przerabiałem to w dupowozie i efekt był taki, że nie obyło się bez kupna skrzyni (co okazało się super opcją, najtańszą i najmniej inwazyjną).

FNT pisze:obecną, ale nie męczącą górę.

Ja zawsze tweetery zostawiam fabryczne, tak mam w Oplu Astrze i tak też zostawiłem w Miacie - próbowałem Hertzów i chińczyków i obydwa na dłuższą metę męczą.

Ale tak jak piszesz, ciężko coś dobrać na podstawie opinii, każdemu podoba się co innego, a w aucie bez dachu tym bardziej ciężko doradzić. Najlepiej jakbyś u kogoś posłuchał zestawu i później zmontował to samo u siebie :)
Yogi
Posty: 406
Rejestracja: 10 maja 2014, 8:26
Lokalizacja: EL

09 lut 2016, 10:01

subwoofer w autach z blachą na stałe dzielącą przestrzeń bagażową z kabiną nie ma sensu
tutaj zostaje niefabryczne radio+piec+odseparowany zestaw i bez suba można przeżyć chociaż nigdy to nie wymasuje jąder tak jak 10 czy 12 calowy głośnik
w mx5 jest tak mało miejsca że nawet nie ma gdzie wstawić aktwyny sub bo ani pod siedzenie nic się nie mieści ani za
no chyba że ktoś ma wzrost przeciętnego chińczyka i za fotele może wsadzać torbę z zakupami
pomijam jakieś customowe rzeźby z głośnikami w zabudowie w miejscach rollbara tak jak któryś z kolegów tutaj miał zrobione
Obrazek nbfl 1.8 sportive
MikeyMike
Donator
Donator
Posty: 353
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:54
Model: Inny
Wersja: Bezmiatowy :(
Lokalizacja: Kielce

09 lut 2016, 10:14

W pełni się zgadzam z Yogi'm. Widziałem, że sub też montują w miatach "w nogach" pasażera - imho takie rozwiązanie nie ma sensu - za dużo ruchomych elementów w miacie + otwarty dach + zbyt mała skrzynka suba - za dużo kombinacji. Ponadto do tego wypadałoby wrzucic niefabryczne radio ze sterowaniem subwooferem - inne natężenie basu do konkretnej muzyki, a nawet piosenki.

Możesz też wygłuszać drzwi - tylko od razu mówię że to kosztuje, waży kilogramy, a efektu możesz i tak nie uzyskac takiego jak chcesz.
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4665
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

09 lut 2016, 10:38

MikeyMike pisze:Możesz też wygłuszać drzwi - tylko od razu mówię że to kosztuje, waży kilogramy, a efektu możesz i tak nie uzyskac takiego jak chcesz.

Sam nie robiłem, ale wg forumowych speców od audio wygłuszenie drzwi to podstawa w mx-5 i daje najwięcej jeśli chodzi o polepszenie dźwięku.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
FNT
Donator
Donator
Posty: 121
Rejestracja: 15 paź 2013, 12:56
Model: NB FL
Wersja: Memories
Lokalizacja: Warszawa

09 lut 2016, 14:32

O wygłuszaniu drzwi też słyszałem i pewnie przy montażu głośników byłbym skłonny się w to pobawić. Subwoofer dla mnie odpada - basów mi wystarczy nawet z seryjnych głośników, wolałbym tylko, żeby był bardziej "kontrolowany", a nie zalewał wszystko.

No nic, chyba nie pozostaje mi nic innego, jak wizyta w jakimś sklepie.
Awatar użytkownika
GELO
Posty: 326
Rejestracja: 12 cze 2014, 21:16

09 lut 2016, 15:23

ja u siebie robiłem wygłuszenie drzwi i efekt jest rewelka także nie ma co się zastanawiać tylko wygłuszać, maty butylowe + pianka i dźwięk robi się odrazu o wiele głębszy przyjemniejszy

tutaj możecie zobaczyć jak to wyglądało
viewtopic.php?f=22&t=14386
FNT
Donator
Donator
Posty: 121
Rejestracja: 15 paź 2013, 12:56
Model: NB FL
Wersja: Memories
Lokalizacja: Warszawa

09 lut 2016, 15:52

GELO pisze:ja u siebie robiłem wygłuszenie drzwi i efekt jest rewelka także nie ma co się zastanawiać tylko wygłuszać, maty butylowe + pianka i dźwięk robi się odrazu o wiele głębszy przyjemniejszy
tutaj możecie zobaczyć jak to wyglądało
viewtopic.php?f=22&t=14386

No, wygląda na profi robotę! Kładłeś dwie warstwy maty? Co z tą folią, która jest fabrycznie pod boczkami? Mógłbyś zalinkować do konkretnych produktów, których użyłeś do wytłumiania>
Awatar użytkownika
R.E.D.
Donator
Donator
Posty: 2364
Rejestracja: 22 mar 2007, 12:27
Model: NB FL
Lokalizacja: silesia

11 lut 2016, 9:07

MikeyMike pisze:
czester_ pisze:Ja tam widziałem że wszędzie dystans dają na ten kosz


Potwierdzam, w sobotę montowałem głośniki 16,5cm w miejsce fabrycznych i odkręciłem sam głośnik , plastikowy kosz zostawiłem. Na to lakierowany dystans z allegro do Forda/mazdy323 i dopiero w ten dystans nowy głośnik.


mi sie wydawalo, ze dystans daje sie w celach usztywnienia wlasnie zamiast plastiku. w zadnej mazdzie nie mialem opcji zostawic plastiku bo raz glosnik wypychalby boczek, a dwa nie ta srednica :mrgreen:
Obrazek
MikeyMike
Donator
Donator
Posty: 353
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:54
Model: Inny
Wersja: Bezmiatowy :(
Lokalizacja: Kielce

11 lut 2016, 10:04

R.E.D. pisze:mi sie wydawalo, ze dystans daje sie w celach usztywnienia wlasnie zamiast plastiku. w zadnej mazdzie nie mialem opcji zostawic plastiku bo raz glosnik wypychalby boczek, a dwa nie ta srednica


Może inna średnica głośnika, albo grubszy dystans. A może są różne szkoły po prostu - widocznie da się i tak i tak :)

Ja na pewno montowałem tak jak napisałem, weszło bez żadnego problemu - głośniki miały 56mm głębokości. między plastik, a drewno nawet nie dawałem żadnego silikonu, bo tam jakiś klej był i dystans ładnie przylegał.

I nie wyłuszałem, bo nie oczekiwałem cudów. Po prostu miało grać poprawnie i gra :) Jak dla mnie jest ok.
FNT
Donator
Donator
Posty: 121
Rejestracja: 15 paź 2013, 12:56
Model: NB FL
Wersja: Memories
Lokalizacja: Warszawa

18 lut 2016, 13:47

Hej, mam pytanko w kwestii montażu. Ostatecznie kupiłem sobie zestaw Alpine SPG-17CS - tweetery i woofery na zwrotnicach. No i teraz nie jestem pewny, w którym miejscu istniejącej instalacji powinienem podłączyć zwrotnicę. Czy do fabrycznego przewodu, który idzie na woofer (czyli w drzwiach, bez zdejmowania radia/deski rozdzielczej), czy jakoś wcześniej? Co z kablem, który idzie do fabrycznego tweetera?

Da się to wszystko zrobić bez cięcia fabrycznych kabli? Jakieś wtyczki, konektory? Czego potrzebuję? O dystansach wiem.

Uprzedzając uwagi: tak, wygłuszenie drzwi jest w planach, ale jak się zrobi cieplej :) Wtedy też mogę pomyśleć o jakimś pro okablowaniu. Póki co chcę, żeby zestaw zagrał na seryjnym radiu z NBFL, bez wzmacniacza.
vampirek
Posty: 1064
Rejestracja: 01 wrz 2010, 22:11
Lokalizacja: Stolica

22 lut 2016, 13:39

W tym systemie masz możliwość oddzielenia zwrotnicy tw i robisz 2 oddzielne filtry:) wystarczy ze wepniesz się odpowiednimi kablami w fabryczne kostki i problem z glowy :) W zupelnosci do tego wystarczą zwykle konektorki :)
Jeśli chcesz aby Twoje auto było bezawaryjne. Nie Tuninguj Go!
FNT
Donator
Donator
Posty: 121
Rejestracja: 15 paź 2013, 12:56
Model: NB FL
Wersja: Memories
Lokalizacja: Warszawa

23 lut 2016, 9:13

vampirek pisze:W tym systemie masz możliwość oddzielenia zwrotnicy tw i robisz 2 oddzielne filtry:) wystarczy ze wepniesz się odpowiednimi kablami w fabryczne kostki i problem z glowy :) W zupelnosci do tego wystarczą zwykle konektorki :)
W sensie, że mogę rozkręcić zwrotnicę i zrobić z niej dwa oddzielne filtry?

Spędziłem prawie cały weekend na cięciu, lakierowaniu i dokręcaniu dystansów, ale jakoś to wszystko skleciłem do kupy... Tylko nie wiem, czy tak, jak trzeba :)

Zwrotnicę podpiąłem do kabla idącego do oryginalnego whoofera, od niej oczywiście okablowanie na nowy tweeter (zamontowany w miejscu oryginalnego) i nowy whoofer... Zastanawia mnie tylko luźno wiszący kabel od oryginalnego tweetera... Tak może być?

Po drugie, musiałem przyciąć dystanse tak, że nie "przykrywają" całego otworu oryginalnego koszyka - po bokach są duże dziury. Czy jest to zgodne z zasadami sztuki, czy dźwięk się jakoś mocno degraduje?

Poza tym... głośniki grają ładnie, czysto , ale na oryginalnych miałem więcej basu. Co z tym zrobić? Zmieniać radio, dodawać wzmacniacz, wytłumiać drzwi? :)
Yogi
Posty: 406
Rejestracja: 10 maja 2014, 8:26
Lokalizacja: EL

23 lut 2016, 21:31

Fnt nie możesz mieć dziur w okolicy głośnika ani nigdzie indziej oprócz dziur odpływu wody
Nie masz basu bo głośnik nie wytwarza ciśnienia bo powietrze ucieka bokami
I może przez dziury technologiczne
Zrób lub kup nowy dystans z mdfu
Później lub odrazu wyklej dokładnie drzwi i boczki
Obrazek nbfl 1.8 sportive
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1055
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

07 cze 2016, 15:50

Odgrzebując stary temat - macie jakiś patent na montaż wzmacniacza? Najfajniej jakby nie był w bagażniku z racji małej ilości miejsca (które się jeszcze zredukuje zabudową w jednym boczku), ale też nie chciałbym żeby był za fotelem (widywałem tak zamontowane tu na forum u paru osób, tyle że ja mieszkam w bloku, nie mam garażu i zostawienie wzmaka za fotelem będzie mnie kosztowało albo szybę albo dach, niestety, takie osiedle i nic nie poradzę). Może da się gdzieś go zamontować, żeby było dobrze a zarazem niewidocznie? Myślałem o miejscu w nogach pasażera albo pod fotelem, jednak po zakupie auta stwierdzam, że pod fotel raczej na pewno się to nie zmieści chyba że na styk by wlazło ale raczej to też nie jest chyba optymalna opcja montażu i zastanawiam się gdzie go dać :( Mój wzmacniacz to LightningAudio Bolt B2.400.4, wymiary według instrukcji po przeliczeniu z cali (niestety chwilowo nie mam jak go zmierzyć) wynoszą: wys 5.08cm x 28.194cm szer x 33cm dł

Dzięki z góry za jakieś sugestie
Obrazek
Awatar użytkownika
R.E.D.
Donator
Donator
Posty: 2364
Rejestracja: 22 mar 2007, 12:27
Model: NB FL
Lokalizacja: silesia

10 cze 2016, 18:44

troche kwadratowy, ale mozesz sprawdzic czy nie wejdzie w tunele miedzy bagolem, a kabina od obu stron (w sumie od tylu to tylko po prawej bo polewej jest wlew) ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

10 cze 2016, 19:13

tak jak mówi R.E.D.

poszukaj tematu pmcomp on ma tak zamontowane
:)
ODPOWIEDZ