Wymiana głośników w NB

Audiofilie wszystkich województw! Łączcie się!

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

16 lut 2009, 13:45

Zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem w dziedzinie Car Audio i niewiele zrozumiałem z poprzednich tematów i to nawet pomimo tego, że wszystkie przeczytałem.

Nigdy w swoich samochodach nie ruszałem audio, bo po prostu lubię jak coś gra, nie zależy mi jakoś wyjątkowo na jakości dźwięku, ani głośności, itd. W Miacie jest inaczej - z otwartym dachem radia nie słychać przy większych prędkościach, już nie mówiąc o tym, żeby zagłuszyło świst wiatru.

Pomyślałem sobie, żeby coś z tym zrobić i wymyśliłem, że może na początek wymieniłbym głośniki, tylko chcę kupić takie głośniki żeby wyjąć stare, włożyć nowe i nic więcej z tym nie robić...

Znalazłem takie [URL=http://moto.allegro.pl/item554024224_mazda_ford_mondeo_focus_fiesta_transit_fusio_hertz.html]głośniki[/URL].

W temacie R.E.D.'a znalazłem takie zdjęcie fabrycznych głośników.
Obrazek

Wydaje mi się, że te głośniki Hertza wraz z tymi dystansami z MDFu powinny się idealnie wpasować zamiast fabrycznych głośników z tym plastikowym dystansem - czy mam rację? W takim wypadku musiałbym tylko wymontować stare głośniki i zamontować nowe - osiągnąłbym swój cel, a co za tym idzie poradziłbym sobie sam z wymianą głośników.

Czy wymiana głośników bez wymieniania radia da pożądany skutek? Mam takie radio
Obrazek
Wprawdzie to zabytek, ale z mojego punktu widzenia jest super, bo pasuje do deski, jest oryginalne i nie muszę się martwić, że komuś się spodoba :wink:

I co dla mnie ważne, w temacie R.E.D.'a znalazłem tutorial jak zdjąć boczki z drzwi, ale... czy do wymiany samych głośników potrzebuję zdejmować całe boczki, czy też może wystarczy jeśli zdejmę samą maskownicę głośników?
blaise
Posty: 442
Rejestracja: 24 kwie 2008, 1:05
Lokalizacja: wa-wa bielany
Kontakt:

16 lut 2009, 15:17

najpierw co do glosnosci... jest to stare radio pewnie z abrdzo malo wydajnym wzmacniaczem i mimo ze efektywnosc tych glosnikow co pokazales jest wysoka (93dB) to mimo wszystko moze ci grac za cicho - po zamontowaniu sam stwierdzisz i albo kupisz jakis tani wzmacniaczyk albo zmienisz radio...

z tego co widze to na aukcji sa same glosniki niskotonowe... a co z tweeterami? seryjnie masz je przy lusterku. moglbys sprobowac podlaczyc seryjne tweetery do tych glosnikow (skoro nie zalezy ci na jakosci dzwieku) - one zamontowane sa bez zadnej zwrotnicy - tylko kondensator. i pewnie bedziesz musial troche podbic wysokie tony w radyjku bo seryjne glosniki pewnie maja efektywnosc ok 90dB.

bedziesz musial troche kabelki przerobic - albo polozyc nowe okablowanie - no ale skoro nie zalezy ci na jakosci uzyj fabryczny kabelkow z malymi modyfikacjami...

trzeba zdjac cale boczki (do ktorych jest tweeter przymocowany) ale to jest 5 min (3 sruby i 4 zatrzaski). nie da sie zdjac samej maskownicy bo ona jest zintegrowana z boczkiem.


choc ja pamietam ze jak mialem seryjne radyjko to dawalo rade przy seryjnych glosnikach... moze lepiej zainwestowac w seryjne radio (mam nawet takie ;) )


jest duza szanse ze te dystanse podpasuja... a jesli nie to wywiercisz kilka dziur i bedzie dobrze. ja dystanse dalem do zrobienia na zamowienie - dalem projekt i mi wycieli - adres w ksiazce adresowej. pozniej musialem je polakierowac zeby nie chlonely wody. chyba ze 4 wartswy nalozyylem. takze jesli te dystanse co pokazales na stronce nie sa polakierowane (a no wyglada) bedziesz musial sam to zrobic. mdf bardzo szybko chlonie wode. rozwarstwi ci sie i bedzie gnil jesli nie polakierujesz.


ach i pytanie czy napewno masz takie glosniki jak na zdjeciu. ja takie mialem w nbfl. najlepiej zebys zdjal boczek i zobaczyl. albo sprawdzil po numerze VIN. choc na 99% masz takie glosniki
"Wskakuj mała (dozwolone do lat 18tu)"
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

16 lut 2009, 15:41

W opisie aukcji jest napisane, że dystanse są 3 razy impregnowane a na koniec lakierowane, więc raczej są, ale w razie czego polakierowanie to akurat żaden problem.

Czyli Twoim zdaniem blaise, żeby miało to sens powinienem też wymienić głośniki wysokotonowe, tak? Czy dokupienie do tamtych głośników [URL=http://allegro.pl/item556958111_hertz_dt_16_tweetery_zwrotnice_sklep_bydgoszcz_fv.html]takiego[/URL] zestawu głośników wysokotonowych z tymi zwrotnicami byłoby wystarczające?

W przedmiotach użytkownika, który sprzedaje te głośniki Hertz znalazłem też taki [URL=http://moto.allegro.pl/item554026330_mazda_ford_mondeo_focus_fiesta_transit_fusio_hertz.html]zestaw[/URL]. Te same głośniki tylko dodatkowo dwa głośniki wysokotonowe i zwrotnice (ale te w porównaniu z tymi z tego linka który podałem wcześniej wydają się strasznie duże - gdzie niby miałbym je zamontowac?), przepraszam za mega laickie pytanie, ale... do czego wogóle są te zwrotnice?

Te moje fabryczne audio jakoś tam gra... nie mogę narzekać, nie jest to kompletna kicha, da się posłuchać muzyki, ale przy wyższych prędkościach z otwartym dachem jest dość ciche. Chciałbym po prostu żeby grało trochę głośniej i ogólnie nieco lepiej. Nie chcę na to wydawać dużej kasy, bo nie jestem audiofilem, ale skoro mam już coś robić to chciałbym to zrobić dobrze.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2009, 15:44 przez Wroniasty, łącznie zmieniany 1 raz.
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

16 lut 2009, 15:42

blaise pisze:nie da sie zdjac samej maskownicy bo ona jest zintegrowana z boczkiem.


Z tego co widzę w EPC - to maskownicę musi się dać jakoś zdjąć, bo ma oddzielny numer części... zresztą nawet na slajdzie z boczkiem drzwi oddzielnie widnieje boczek, a oddzielnie maskownica.

No i jeszcze jedno do poprzedniego posta. Załóżmy, że wydam 300zł na komplet czterech głośników. Pobawię się godzinę, czy dwie żeby to zamontować... czy rezultat będzie na tyle zadowalający, że warto? Czy szkoda na to zachodu, bo wydam 300zł pobawię się z tym trochę i praktycznie nie poczuję różnicy? Oczywiście mam świadomość, że nigdy nie będzie to to samo co fabryczny zestaw nagłośnienia Harmann Kardon w Jaguarze, ale czy będzie słychać na tyle wyraźną różnicę pomiędzy serią a tym co zrobię, że warto się w to bawić?
blaise
Posty: 442
Rejestracja: 24 kwie 2008, 1:05
Lokalizacja: wa-wa bielany
Kontakt:

16 lut 2009, 15:53

co do lakieru to nie doczytalem - po prostu kolor mdfu na to nie wskazywal. mysle ze ta firmowa impregnacja i lakierowanie wystarcza.

lepiej wziac caly zestaw a nie oddzielnie tweetery. bedziesz mial pewnosc ze sa do siebei dobrze dzwiekowo dopasowane.

moje zwrotnice sa podobnej wielkosci i przykleilem jest silikonem do boczku, od wewnatrz. jest tam wystarczajaco duzo miejsca.

zwrotnice rozdzielaja sygnal: niskie tony doprowadzaja do glosnika niskotonowego a wysokie tony do wysokotonoweog. zwrotnice moga byc roznej jakosci. czasem stosuje sie sam kondensator do odfiltrowania jakis tam tonow. w zrotnicach mozna tez ustawic czasem podbicie ktorys czestotliwosci.

nigdy sie nie zastanawialem nad ta maskownica... wydawalo mi sie ze jest przyklejona... zreszta i tak zeby zamontowac tweetery reszte zestawu caly boczek trzeba bedzie zdjac...
ciekawe jak ta maskownica jest montowana do boczku...
"Wskakuj mała (dozwolone do lat 18tu)"
Mayk
Posty: 2346
Rejestracja: 10 sty 2008, 9:21
Model: NB FL
Wersja: 1.6T
Lokalizacja: Poznań

16 lut 2009, 15:57

Same głośniki ( choć na dobre trafiłeś ) mogą nie załatwić sprawy. Te głośnik, które pokazałeś to niskie tony z zestawu Hertz ESK 16,5 - bardzo dobre głośniki - przy czym one lubią współpracować ze wzmacniaczem i to dość solidnym...

Tak samo Twoje radyjko może sobie nie poradzić tak jakbyś sobie tego życzył...

Jak dla mnie dobre radio + głośniki lub aktualne radyjko ale wzmacniacz musi dojść...
110@???KM
134@???Nm
blaise
Posty: 442
Rejestracja: 24 kwie 2008, 1:05
Lokalizacja: wa-wa bielany
Kontakt:

16 lut 2009, 15:59

zestaw zagra tak jak najslabsza czesc na to pozwoli...

u ciebie ta slaba czescia moze byc koncowka mocy z radia... nie dosc ze mozliiwe ze jest cicha to jeszcze pewnie znieksztalca dzwiek... pytanie czy to uslyszysz skoro nie jestes audiofilem :)

ogolnie ja u siebie uslyszalem roznice w brzeminiu miedzy glosnikami na seryjnym radio. pozniej juz bylo tylko lepiej...
jesli Cie nie zadowoli brzmienie po zmianie glosnikow to bedziesz musial w jakies fajnijesze radio zainwestowac. i napewno uslyszysz roznice.
"Wskakuj mała (dozwolone do lat 18tu)"
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

16 lut 2009, 16:30

Może w takim razie powinienem rozejrzeć się za jakimiś innymi głośnikami? Tylko jakimi? Tak jak mówię średnio mi się uśmiecha robić jakieś zaawansowane przeróbki, typu montaż wzmacniacza itd. Radio też najchętniej zostawiłbym te same. Po prostu chcę żeby grało lepiej niż gra obecnie.

Koniec końców chyba pojadę do jakiejś firmy zajmującej się Car Audio żeby ocenili czy moje radio da radę po zamontowaniu jakichś sensownych głośników... bo jeśli mam kupić głośniki, potem się bawić z tym, a na koniec dojść do wniosku, że gra to gorzej niż grało wcześniej, to wolę nic nie zmieniać :lol:
blaise
Posty: 442
Rejestracja: 24 kwie 2008, 1:05
Lokalizacja: wa-wa bielany
Kontakt:

17 lut 2009, 8:20

te glonsniki maja efektywnosc 93dB takze nie znajdziesz juz nic glosniejszego... zresta to sa bardzo dobre glosniki. jesli chcesz zeby glosniej gralo to po prostu mussiz miec mocniejsza koncowke mocy - czytaj lepsze radio lub wzmacniacz. jesli nie chcesz miec nic bardziej high endowego zainstaluj sobie lepsze radio na seryjnych glosnikach i zobacz jak to bedzie gralo... jak chcesz moge ci pozyczyc to moje seryjne od miatki. podlaczysz i ocenisz... mi taki zestaw dobrze gral nawet przy otwartym dachu. choc ja mam lekkie zapedy audiofilskie wiec zmienilem wszystko co sie dalo;) kolega kupil radyjko kenwooda za ok 300 i jeszcze lepiej zagralo od serii - po prostu wzmacniacz w radio jest o wiele lepszy - wieksza moc = wieksza glosnosc ;)
"Wskakuj mała (dozwolone do lat 18tu)"
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

17 lut 2009, 12:48

Podsumowując - kupuję zestaw lepszych głośników i montuję je. Jeżeli przeróbką jestem usatysfakcjonowany - nie robię nic więcej. Jeżeli nie gra to tak jak powinno dokupuję wzmacniacz do obecnego radia, lub zmieniam radio na coś lepszego, zgadza się?

Teraz jeszcze laickie pytanie, czy istnieje taka możliwość, że po samej zmianie głośników na lepsze będzie gorzej grać niż obecnie? Czy jest to tylko kwestia o ile lepiej będzie grać?

I kolejne laickie pytanie. Czy [URL=http://allegro.pl/item551742733_hertz_dsk_165_dystanse_mdf_gratis_dsk165_xmdf.html]ten[/URL] zestaw jest lepszy od tego, do którego link wrzuciłem wcześniej i jeżeli tak to dlaczego jest tańszy? Te głośniki mają jakby lepsze dane, chociaż nie znam się na tym to tak mi się wydaje...

Które z nich byłoby lepiej żebym kupił?
Mayk
Posty: 2346
Rejestracja: 10 sty 2008, 9:21
Model: NB FL
Wersja: 1.6T
Lokalizacja: Poznań

17 lut 2009, 13:04

Standardowy zestaw Hertza ESK ze 4 zwrotnicami, 2x głośniki niskotonowe oraz 2x głośniki wysokotonowe:
http://moto.allegro.pl/item558801203_hertz_esk_165_3_dystansmdf_kuriergratis_wroclaw.html

Chociaż jeśli nie masz świra na punkcie audio to spokojnie wystarczą Ci nowe modele Hertz DSK:
http://moto.allegro.pl/item552057064_hertz_dsk_165_kurier_i_dystanse_gratis_dsk165.html

Są zdecydowanie tańsze ale ciągle bardzo wysokiej jakości. Mają taką samą skuteczność i różnica w mocy jest niewielka - zagrają tak samo głośno. Wersja DSK ma trochę bardziej 'drapieżne" wysokie tony - co kto lubi :)
110@???KM
134@???Nm
blaise
Posty: 442
Rejestracja: 24 kwie 2008, 1:05
Lokalizacja: wa-wa bielany
Kontakt:

17 lut 2009, 13:12

nie wyobrazam sobie zeby mialo byc gorzej... jedynie moze byc podobnie. i obstawiam ta druga opcje... a masz jakies parametry tego radia a dokladniej koncowki mocy?

bo jakosc dzwieku pewnie bedzie lepsza przy nowych glosnikach (warto by bylo grubsze kable polozyc). jednak watpie w to czy bedzie odczuwalnie glosniej gralo...

moglbys sprobowac jakis maly wzmacniaczyk wlozyc i to zasilic. bo na ogol jak slychac zaklocenia w glosnikach (przesterowanie) to jest to wina tego ze koncowka mocy nie wyrabia na maksymalnej glosnosci. glosniki na ogole maja jeszcze duzy zapas i czysto by graly przy wyzszej glosnosci jakby tylko sygnal ze wzmacniacza byl czysty.

a ten zestaw mozesz spokojnie brac skoro tanszy. parametry nie maja az takiego znaczenia. bardziej chodzi o linie - dsk jest chyba nizej niz esk. zreszta jak widac ma mniejsze zwrotnice i pewnie gorsze tweetery. ale mysle ze bez wygluszenia i wypasionego sprzetu nie uslyszy sie roznicy na tych glosnikach.
"Wskakuj mała (dozwolone do lat 18tu)"
spilner
Posty: 847
Rejestracja: 06 lut 2009, 9:02
Lokalizacja: Wwa

17 lut 2009, 13:22

Wroniasty pisze:Teraz jeszcze laickie pytanie, czy istnieje taka możliwość, że po samej zmianie głośników na lepsze będzie gorzej grać niż obecnie?


W praktyce tak, zwłaszcza jeśli stary zestaw grał w miarę synergicznie i z dobrą równowagą tonalną, a zmiana nie następuje o kilka rzędów jakości. Jeśli wzmacniacz ma taką charakterystykę, że podkreśla wysokie i niskie tony i dotąd zestawiony był z ciepło i spokojnie grającymi głośnikami, ma prawo potem zagrać gorzej z konstrukcjami o dużej dynamice, również nastawionymi na eksponowanie basu i wysokich - wyjdzie dyskoteka. Podobnie jakiś spokojnie brzmiący, "ocieplony" Clarion zestawiony z mało szczegółowymi głośnikami zagra po prostu nudno i poza może Katie Melua nie da się na tym zbyt wielu gatunków słuchać.

Car audio składa się dość trudno, bo często nie można przesłuchać dobieranych elementów w jednym zestawie przed zakupem. Wpadki typu mało przyjemny, świszcząco-dudniący dźwięk zestawu złożonego z obiektywnie bardzo dobrych komponentów zdarzają się nawet profesjonalistom typu Bariera Dźwięku.
I know I get a lot of stick from the other two idiots about thinking this, but the MX-5 is a car that smiles when you drive it. It wants to be driven, in the way that those husky dogs actually enjoy pulling sledges. - James May
Awatar użytkownika
R.E.D.
Donator
Donator
Posty: 2364
Rejestracja: 22 mar 2007, 12:27
Model: NB FL
Lokalizacja: silesia

17 lut 2009, 14:15

Wroniasty pisze:Teraz jeszcze laickie pytanie, czy istnieje taka możliwość, że po samej zmianie głośników na lepsze będzie gorzej grać niż obecnie? Czy jest to tylko kwestia o ile lepiej będzie grać?


jesli masz seryjne to prawdopodobnie kazde glosniki beda grac lepiej po wymianie :wink:
ja zamierzalem rozbudowac audio w kilku etapach:
-glosniki
-radio
-wzmacniacz + subwoofer oraz przepiac glosniki do wzmachola

skonczylo sie na tym, ze wymienilem glosniki i radio, a subwoofer wraz z wzmacholem lezy w opakowaniu od momentu wlozenia radia :mrgreen:
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

17 lut 2009, 14:51

Znalazłem [URL=http://allegro.pl/item538959372_hertz_dsk_165_montaz_gratis_od_ss.html]taką aukcję[/URL] - Hertz DSK 165 zestaw ze zwrotnicami i tweeterami + montaż gratis w Wawie na Chłodnej. Napisałem do nich maila z milionem głupich pytań o różne szczegóły - zobaczymy co odpiszą. I może zdecyduję się powierzyć samochód fachowcom. Swoją drogą, czy ktoś może zna tą firmę?

blaise - właśnie cały problem polega na tym, że nie znam żadnych parametrów tego radia i nie wiem jak je znaleźć, bo to oryginalne radio Mazdy i nie mogę nigdzie nic o nim znaleźć.
blaise
Posty: 442
Rejestracja: 24 kwie 2008, 1:05
Lokalizacja: wa-wa bielany
Kontakt:

17 lut 2009, 15:47

z tego co zrozumialem to chodzi o to zeby glosniej gralo... i wlasnie obawiam sie tez ze same glosniki niewiele pomoga... takze szykuj sie na plan B... albo wzmak albo radio. moglbys poszukac jakis uzywany wzmacniaczyk tylko ze jest problem z miejscem do montazu... ale o tym mozna przeczytac w innych watkach.

tak naprawde to te glosniki hertza sa bardzo dobre nawet dla wymagajacych sluchaczy. moglbys spokojnie poszukac czegos tanszego jesli nie chcesz tyle kasy wydac... zostanie zawsze cos na plan B

ja na chlodna kiedys dzwonilem ale podobno jesli nie uda im sie znalezc standardowego dystansu to raczej za darmo ci nie zamontuja...
"Wskakuj mała (dozwolone do lat 18tu)"
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

17 lut 2009, 16:10

Ma grać przede wszystkim głośniej, nie mam oczywiście nic przeciwko temu żeby dźwięk był czystszy, dynamiczniejszy, (tutaj należy wstawić te wszystkie audifilskie określenia, które są mi obce), itd.

Załóżmy, że będę jednak musiał zmienić radio - pytanie na jakie? Czy jakieś kaseciaki mają wystarczającą moc? Lubię zostawiać auto z otwartym dachem i nie chcę żeby jakiś amator cudzej własności mi je wyjął... A nawet jeżeli nie kaseciaki, to rozumiem, że wystarczy, że kupię dowolne radio, które ma 4x50W, dobrze kombinuję?

Jeżeli tańsze głośniki to jakie? Nie chcę wkładać jakiegoś szmelcu... jeżeli mam oszczędzić na głośnikach kilkadziesiąt złotych, czy stówę a mają być znacznie gorsze to wolę wydać więcej. Chyba, że nie będą znacznie gorsze :wink:

blaise - napisałem do nich maila, zobaczymy czy odpiszą i co odpiszą. Generalnie nie śpieszy mi się. Zawsze mogę jeszcze do nich zadzwonić, lub podjechać na miejsce. A nawet jak będę musiał dopłacić kilka złotych, to wolę dopłacić i mieć świadomość, że zamontuje to ktoś kto ma o tym pojęcie. Pod warunkiem, że firma z Chłodnej ma o tym pojęcie...
Awatar użytkownika
pmcomp
Posty: 2563
Rejestracja: 12 sty 2009, 21:23
Model: Inny
Wersja: BMW Z4 35is
Lokalizacja: wieś pod Warsiawą

17 lut 2009, 20:08

Cześć Wroniasty,

ponieważ też czeszę temat audio do Mizi od ok. 2 tygodni, podzielę się z tobą swoimi spostrzeżeniami.

Wybór Hertza: bardzo dobry, jest to firma która ma zapędy audiofilskie.
Set DSK 165 nie jest zestawem najwyższych lotów. Polecałbym Ci raczej Set HSK 165, ok. dwa razy droższy ale znacznie lepszy, sam się nad nim zastanawiam. Bedziesz potrzebował pierścień dystansujący z MDF-u odsuwający głosnik od drzwi oraz wpasowującu go do dziury na głosnik 20 centymetrowy.

Ja od początku raczej zastanawiałem się nad wykorzystaniem głośnika o średnicy 20 cm (skoro jest takamożliwość montażu) ale mi go odradzono ze względu na mogące wystąpić, pomimo wytłumienia drzwi, rezonanse od nadmiaru basu (powierzchnia membrany jest ze dwa razy większa niż w głosniku 16,5 cm).

Ja biorę pod uwagę albo:
- set HSK 165 (tj. HV 165 + HT 25 + 2W.20 (cross)
- HV 165L (woofer) + HD 500 (mid) + HT 25 (tweeter) + 3W30 (cross)

Ostatnie rozwiązanie powoduje konieczność instalacji trzeciego średniotonowego głośnika ale HD 500 teoretycznie powinien się zmieścić. Co ciekawe to kopólka średniotonowa z takiego samego materiału jak wysokotonowiec HT 25.

Jeszcze nie zdecydowałem co wybiorę.

Tak jak wszyscy piszą wąskim gardłem będzie to co napędza te głośniki. Ja wybrałem wzmak Audison LXr 2.4. Radio firmowe ma pozostać, jeżeli dźwięk mnie nie zadowololi to je zamienię na coś innego.

I tyle moich rad.

Pozdro
pmcomp

(BMW Z4 E89 35is)
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

17 lut 2009, 20:44

pmcomp - dzięki serdeczne, za dobre rady, ale nie mam aż tak audiofilskich zapędów. Po prostu ma coś grać w aucie żeby nudno nie było i tylko wtedy kiedy jadę nim sam, bo jak jadę z dziewczyną to nadaje mi non stop i to bardzo słodkie brzmienie :wink: A jak koniecznie chcę posłuchać muzyki w samochodzie to biorę kluczyki od Ojca Jaga, tam jest dużo dobrych głośników, i nawet jakiś ładny wzmacniacz w bagażniku :wink:

Miatę generalnie kupiłem nie po to, żeby słuchać w niej muzyki, wolę dźwięk opon proszących o zlitowanie się nad nimi - a jako, że nie zawsze jest gdzie, albo dziewczyna piszczy wraz z oponami, to potrzebuję też jakiejś namiastki audio :mrgreen: Dlatego myślę, że w moim wypadku seria DSK Hertza wystarczy w zupełności

Tylko muszę się jeszcze zastanowić, czy kupić głośniki i radio, czy same głośniki, czy może głośniki i wzmacniacz. Czy bawić się w to samemu, czy zlecić to dla kogoś kto ma o tym pojęcie, bo ja się na tym kompletnie nie znam...
Awatar użytkownika
pmcomp
Posty: 2563
Rejestracja: 12 sty 2009, 21:23
Model: Inny
Wersja: BMW Z4 35is
Lokalizacja: wieś pod Warsiawą

17 lut 2009, 21:03

Zacznij od samych głosników i zobacz czy dźwięk cie zadowoli.
Potem podejmiesz decyzję.

Pamietaj, że orócz wymiany głosników musisz wygłuszyć porządnie drzwi i boczek. Sprawdziłęm dzisiaj, na dobrych materiałach Dynamat koszt ok. 800,- zł za parę drzwi. Ale trzeba to zrobic żeby grały głosniki a nie drzwi. Z gorszych materiałów powinienes zrobić za 400-500.

Ta cena z alledrogo uwzględnia montaż głosników ale bez wygłuszenia drzwi !!!.

Ja swoją Mizię bede robił w przyszłym tygodniu, może się spotkamy na jakimś spocie w Arkadii jak śniegi zejdą, to posłuchasz co u mnie z tego wyszło :grin: .

Pozdro
pmcomp

(BMW Z4 E89 35is)
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

17 lut 2009, 21:44

blaise - już znam parametry mojego radia, chociaż nie jestem ich w 100% pewien. Gdyby ktoś potrafił to sprawdzić po danych radia to byłoby miło googlowałem, ale znalazłem tylko jakąś aukcję na allegro. Wg. sprzedającego ma 4x40W - teraz pytanie, czy to coś zmienia w moim przypadku?

Dane mojego radia:

Matsushita

MODEL NO. GE7D 66 9C0
REF. NO. CQ-LM4720A
letko
Posty: 20
Rejestracja: 23 lis 2008, 16:02
Lokalizacja: Poznań

18 lut 2009, 16:45

To radio to raczej pauje do malucha a nie do Miatki :)

A glosniczki to polecam te : http://www.allegro.pl/item556490777_tec_xp_6_k2_sklep_audiomaniak_g_ce.html#gallery

dwa woofery + dwa tweetery + dwie zwrotnice i gra przepieknie, super jakosc, i sa w miare tanie jak na ta klase glosnikow .
No i radio lepsze jakies albo wzm,
Ja mam radio co ma 60W na wyjsciu wiec wzm nie kupowalem ale w audiocomplexie i tak mi proponowali wzm dla lepszej jakosci dzwieku,
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

18 lut 2009, 18:16

letko - jak już pisałem nie interesuje mnie taka klasa głośników. Nie zamierzam budować car audio, wygłuszać drzwi itd. Chcę po prostu zmienić głośniki na lepsze niż fabryczne. Audio to nie mój konik.

Natomiast co do opinii na temat radia, mi się podoba i naprawdę nie interesuje mnie opinia innych. Wymienię je tylko i wyłącznie w wypadku jeżeli okaże się, że nie da rady z niego wykrzesać nieco głośniejszej muzyki.
Awatar użytkownika
R.E.D.
Donator
Donator
Posty: 2364
Rejestracja: 22 mar 2007, 12:27
Model: NB FL
Lokalizacja: silesia

18 lut 2009, 20:40

blaise pisze:z tego co zrozumialem to chodzi o to zeby glosniej gralo... i wlasnie obawiam sie tez ze same glosniki niewiele pomoga...

pomoga, ale czy wystarczajaco to musi ocenic wlasciciel - seryjne zabijala predkosc 120 przy otwartym dachu, po wymianie glosnikow predkosc zagluszania wzrosla do 160/170, a po wymianie radia nie mialem okazji wyprobowac bo za zimno juz bylo na otwarty dach :razz:
pmcomp pisze:Sprawdziłęm dzisiaj, na dobrych materiałach Dynamat koszt ok. 800,- zł za parę drzwi.

zawsze mozna uzyc tasmy dekarskiej, ktora kosztuje jakies 100zl i daje podobne i dobre efekty :wink:

Wroniasty, jesli chcesz zamontowac glosniki z dytansami o ktorych pisales wyzej to pamietaj o sprawdzeniu boczka bo prawdopodobnie bedziesz musial wyciac plastiki od wewnatrz bo widze, ze troche te herze wystawaja. jesli chodzi o tweetery to mozesz na razie zostawic seryjne - sa co prawda na kondensatorach, ale pomimo wymiany glosnikow na mocniejsze nadal je slysze :wink:
Wroniasty
Posty: 1645
Rejestracja: 02 sie 2008, 21:45
Lokalizacja: Białystok

18 lut 2009, 22:33

R.E.D. zmartwiłeś mnie, nie chciałbym niczego wycinać i w jakikolwiek sposób ingerować w auto. Chciałbym żeby pasowało plug&play. W takim razie... muszę pomyśleć o innych głośnikach, może 5x7 - te będą na pewno pasowały p&p, tylko gdzieś tam wyczytałem, że okrągłe są lepsze.

Czy jeżeli kupię [URL=http://allegro.pl/item555837712_hertz_hsk_570_nowe_tylko_299zl_gwar_fakt_do_ford.html]taki[/URL] komplet głośników 5x7 to na 100% będą pasowały bez żadnych modyfikacji i komplikacji? I jeszcze pytanie o tą nieszczęsną zwrotnicę, w tym zestawie jest ona spora - gdzie powinno się ją umieść? Ją się jakoś przykręca/przykleja?
Mayk
Posty: 2346
Rejestracja: 10 sty 2008, 9:21
Model: NB FL
Wersja: 1.6T
Lokalizacja: Poznań

19 lut 2009, 9:14

Wroniasty pisze:Czy jeżeli kupię taki komplet głośników 5x7 to na 100% będą pasowały bez żadnych modyfikacji i komplikacji? I jeszcze pytanie o tą nieszczęsną zwrotnicę, w tym zestawie jest ona spora - gdzie powinno się ją umieść? Ją się jakoś przykręca/przykleja?


Nie polecam 'jajek', lepiej będzie jak założysz jednak okrągłe głośniki na dystansie. Zwrotnice ze spokojem wepchniesz pod tapicerkę drzwi - jest tam dużo miejsca.

Jeśli na prawdę chciałbyś jajka kupić to w seryjnym rozmiarze powinny pasować, ewentualnie jakieś podpiłowanie tu czy tam :)

Co do tego nieszczęsnego wycięcia - chodzi tylko o odrobinę plastiku od wewnątrz tapicerki drzwi - nawet sekatorem byś to wyciął. Choć u mnie nie jest wycięte - mam dość skromny dystans - i wystarcza :)
110@???KM
134@???Nm
Awatar użytkownika
pmcomp
Posty: 2563
Rejestracja: 12 sty 2009, 21:23
Model: Inny
Wersja: BMW Z4 35is
Lokalizacja: wieś pod Warsiawą

24 lut 2009, 20:14

Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć jak rozwiązałem system audio w swoim aucie to zapraszam do poczytania i pooglądania tutaj: http://forum.mx5klubpolska.pl/viewtopic.php?t=2073 .

Pozdro
pmcomp

(BMW Z4 E89 35is)
Awatar użytkownika
Qbatron
Donator
Donator
Posty: 2549
Rejestracja: 10 kwie 2009, 20:23
Lokalizacja: Lublin

25 kwie 2012, 12:11

R.E.D w swoim watku pisal:
w nb bez naglosnienia bose sa glosniki 5x7 i platikowy wypust z uszczelka na boczku drzwi jest rowniez zaprojektowany do tego rozmiaru, wiec jesli nie chce wam sie bawic w docinanie zostancie przy rozmiarze 5x7/6x8 cali lub zmiencie glosniki na 16,5 cm


Czy to znaczy ze HERTZ ESK 165 [URL=http://allegro.pl/hertz-esk-165-wybitny-dzwiek-gratisy-i-promocja-i2270427429.html]>>KLIK<<[/URL] wejda bez zagnego dystansu? A co z miejscem na jego "kuper" ? Plastikowy dystans przesuwa fabryczny glosnik do przodu pozostawiajac sporo miejsca z tylu...

Druga sprawa, czy wzmacniacz za fotelem to dobre rozwiazanie? chodzi mi o jego grzanie sie gdy jest przycisniety oparciem...
vampirek
Posty: 1064
Rejestracja: 01 wrz 2010, 22:11
Lokalizacja: Stolica

26 kwie 2012, 0:28

Po pierwsze :D Potrzebujesz Redukcji MDF z forda który zmieni Ci rozstaw z 5x7 na 165mm Jeśli chodzi o miejsce z tyłu jest go bardzo dużo ponieważ w miejscu woofera u góry jest 3kątna szybka nawet nie ma prowadnicy do szyb. Są różne piece które wydzielają różne ilości ciepła. Trochę tego w MXach się już zamontowało i są 2 miejsca do montażu. Albo w bagażniku na pionowej płycie z MDFu jak u Maksa obecnie Lub Za fotelem pasażera. Jedno i drugie rozwiązanie zdaje egzamin. Niemniej Sama wymiana głośników bez wygłuszenia drzwi nic nie wniesie. Klepnij w linka w podpisie jest trochę zdjęć z montaży.
Jeśli chcesz aby Twoje auto było bezawaryjne. Nie Tuninguj Go!
Awatar użytkownika
Qbatron
Donator
Donator
Posty: 2549
Rejestracja: 10 kwie 2009, 20:23
Lokalizacja: Lublin

26 kwie 2012, 8:54

Dzieki vampirek, wygluszal oczywiscie tez bede, po taniosci-tasma dekarska oczywiscie :)
ODPOWIEDZ