Czaterja działu technicznego

pytania różne...

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sigma
Donator
Donator
Posty: 842
Rejestracja: 15 wrz 2010, 19:24
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Toruń

23 maja 2018, 21:27

Wymiana razem z półosiami. Chyba, że pytasz o sam wkład - to nie pomogę.
cardesign1 pisze:Potrzebuję informacji... Czy zwykły otwarty most z NB podejdzie do NA ? Czy trzeba również wymienić wał ?
"A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away." – Antoine de Saint-Exupéry
Obrazek
Awatar użytkownika
cardesign1
Donator
Donator
Posty: 163
Rejestracja: 01 sie 2016, 20:23
Model: NC FL
Wersja: Sport
Lokalizacja: Bielsko-Biała

24 maja 2018, 11:18

Sigma pisze:Wymiana razem z półosiami. Chyba, że pytasz o sam wkład - to nie pomogę.
cardesign1 pisze:Potrzebuję informacji... Czy zwykły otwarty most z NB podejdzie do NA ? Czy trzeba również wymienić wał ?

Chodzi mi o cały most. Dzięki za info, na szczęście zakupiłem komplet, z wałem i półosiami :)
Czarna NBFL 1.6, 2001
Czerwona NA 1.6, 1993

Czarna NCFL 2.0, 2011
Awatar użytkownika
mike_d
Donator
Donator
Posty: 1173
Rejestracja: 06 cze 2015, 21:18
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Karai
Lokalizacja: Poznań

24 maja 2018, 11:35

dmk pisze:Obrazek


To jest oryginalne akcesorium czy aftermarket? Wygląda mega praktycznie
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

24 maja 2018, 12:26

HLA, co zrobisz jak nic nie zrobisz :)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
dmk
Posty: 4572
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:19
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom, Recaro
Lokalizacja: Komorniki

24 maja 2018, 13:41

mike_d pisze:
dmk pisze:Obrazek


To jest oryginalne akcesorium czy aftermarket? Wygląda mega praktycznie


Oryginalne. Tak wyjechała z salonu - wiec to standardowe wyposażenie.
Jest: MX-5 NDRF 2.0 - viewtopic.php?f=22&t=26399
Była: MX-5 NB 1.8T - viewtopic.php?f=22&t=2932
Była: RX-8 HP - http://forum.rxklub.pl/index.php?/topic ... x-hp-aka-wóz-rodzinny/
Awatar użytkownika
matth
Donator
Donator
Posty: 278
Rejestracja: 15 wrz 2015, 23:03
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Poznań

24 maja 2018, 14:24

Kurde, takie fajne teczki dodają? Można wybrać kolor? Bo tan mi nie leży ;)
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

24 maja 2018, 20:54

luki_92_92 pisze:Szybkie pytanie, potrzebuję odpowiedzi na już:

mam do wymiany tłumik środkowy w mx5 nb 1.6, niestety nie mam spawarki więc w grę wchodzi jedynie coś P&P - odkręcam, przykręcam - działa. Z tego co widzę na allegro są takie tłumiki ale od strony kata trzeba go sobie dospawać. Znalazłem dwa, bez kata, zakończone flanszą. Czy jest ktoś w stanie mi powiedzieć, czy któryś z nich na 100% będzie pasował do mojej NB (nie NBFL)? Dodam, że w okolicach kata nie mam sondy (pewnie jest tylko w kolektorze wydechowym), na katalizatorze jakoś szczególnie mi nie zależy jeśli o to chodzi :diablo:


http://allegro.pl/mazda-mx-5-ii-nb-1-6- ... 60027.html

http://allegro.pl/tlumik-srodkowy-mazda ... 19424.html

Pilnie proszę o pomoc, muszę to do piątku wymienić bo w sobotę mam wyjazd i z urwanym nie pojadę :/


Jakby ktoś kiedyś miał podobne pytanie, to.... nie, nie pasuje, mimo tego co pisali w aukcji allegro i na anglojęzycznych forach :bicz: Od tłumika końcowego do środkowego jest 1:1 to samo, od środkowego do flanszy przy katalizatorze rura jest za krótka, a sama flansza jest obrócona w inną stronę, trzeba będzie pociąć i przerobić :?
Obrazek
Awatar użytkownika
mike_d
Donator
Donator
Posty: 1173
Rejestracja: 06 cze 2015, 21:18
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Karai
Lokalizacja: Poznań

24 maja 2018, 20:57

dmk pisze:
mike_d pisze:
dmk pisze:Obrazek


To jest oryginalne akcesorium czy aftermarket? Wygląda mega praktycznie


Oryginalne. Tak wyjechała z salonu - wiec to standardowe wyposażenie.


Damn, nie w modelu z 2017. Może można dokupić (wygląda jakby było mocowane na paski które w u mnie są w tym samym miejscu do mocowania zestawu naprawczego)
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1605
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

24 maja 2018, 21:25

mike_d pisze:
dmk pisze:
mike_d pisze:
dmk pisze:Obrazek


To jest oryginalne akcesorium czy aftermarket? Wygląda mega praktycznie


Oryginalne. Tak wyjechała z salonu - wiec to standardowe wyposażenie.


Damn, nie w modelu z 2017. Może można dokupić (wygląda jakby było mocowane na paski które w u mnie są w tym samym miejscu do mocowania zestawu naprawczego)

Moja RF jest z 17 i też ma ten 'zasobnik'.
Osobno z lewej strony komory bagażnika jest pasek do mocowania nie pamiętam już czego.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
mike_d
Donator
Donator
Posty: 1173
Rejestracja: 06 cze 2015, 21:18
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Karai
Lokalizacja: Poznań

25 maja 2018, 8:04

TerminatorPi pisze:Osobno z lewej strony komory bagażnika jest pasek do mocowania nie pamiętam już czego.


Softtop tego nie miał (kolorowego wyświatlacza temperatury też nie, a to też fajne ;)

Paski mam dwa a nawet trzy - ten z lewej o którym piszesz aktualnie próbuje mi utrzymać gaśnicę i narzędzia, ten zamiast
"korytka" jest na zestaw naprawczy koła - a od strony świateł są dwa małe paseczki na trójkąt które pewnie też macie.
wiesuaw
Posty: 18
Rejestracja: 17 mar 2015, 10:13
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues

27 maja 2018, 21:23

Czy ktoś kombinował może z przełącznikami do opuszczania szyb w nbfl? Da się w jakiś sposób zrobić tak, żeby funkcja "auto" była nie tylko do opuszczania, ale też do podnoszenia szyby, a do tego, żeby przełącznik od szyby pasażera również taką funkcję posiadał?
Awatar użytkownika
Chezus
Donator
Donator
Posty: 1167
Rejestracja: 07 lip 2016, 20:45
Model: NB FL
Wersja: Impuls
Lokalizacja: SZA

28 maja 2018, 6:12

wiesuaw pisze:Czy ktoś kombinował może z przełącznikami do opuszczania szyb w nbfl? Da się w jakiś sposób zrobić tak, żeby funkcja "auto" była nie tylko do opuszczania, ale też do podnoszenia szyby, a do tego, żeby przełącznik od szyby pasażera również taką funkcję posiadał?


Musiałbyś zmienić przełaczniki. Ten od kierowcy ma 3 położenia, a od pasażera 2. Musiałbyś mieć przełączniki mające po 4 położenia. Jest jeszcze kwestia tego jak jest rozwiązane zatrzymanie szyby. Zauważyłem, że jak przytrzymam podnoszenie szyb, to światła przygasają, więc podaje napięcie na silniki. Zapewne sposób zatrzymania podnoszenia też trzebaby ogarnąć. Generalnie mnie to wygląda na grubszą robotę.
The answer is always Miata.
Awatar użytkownika
Mojżesh
Posty: 47
Rejestracja: 03 mar 2016, 4:02
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Poznań

28 maja 2018, 9:00

Nie daje mi to spokoju a więc pytam:

Po założeniu sprężyn Vogtland, i ustawieniu geometrii kół wydaje mi się że prawa strona mojej Miaty jest lekko niżej niż lewa. Koło obciera o nadkole na większych obniżeniach terenu lub przy ostrych skrętach w lewo. Lewa strona się tak nie zachowuje.

Jakieś pomysły co może być przyczyną? Na geometrii diagnosta mówił że wszystko jest cacy.
Silvan Miata

Obrazek
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

28 maja 2018, 9:54

W off-roadzie jest taka teoria, że składając zawieszenie dłuższą sprężynę z każdej pary pakuje się na lewe koło danej osi (bo niby większość przebiegu kierowca i tak robi w aucie w pojedynkę - siedzi po lewej stronie). Nie wiem na ile teoria jest durna, ale... być może tak się faktycznie czasem zdarza, że sprężyny z jednej partii mają jakieś odchyłki długości, a może ziarnko prawdy jest też w rozłożeniu masy na strony pojazdu (np. akumulator w Miacie po prawej...)
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
niebieskiblekit
Posty: 389
Rejestracja: 13 lip 2016, 9:24
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Szczecin

29 maja 2018, 20:24

mutra pisze:
niebieskiblekit pisze:Panowie... Co co tu chodzi.. Mechanik wymienił mi w mojej NA HLA na nowe (niby). Mimo to dalej przy starcie z zimnego i gorącego przez kilka sekund je słychać. Czasem nawet dłużej, ale już ciszej.

a jaki olej masz zalany?

Mechanik twierdzi, że 5W40 Eneos
Wiszcz
Donator
Donator
Posty: 57
Rejestracja: 03 maja 2017, 3:29
Model: NB FL
Wersja: z nutką Kremową...
Lokalizacja: Warszawa/Rzeszów

01 cze 2018, 18:39

Czy wie ktoś jak wymienia się żarówkę w bagażniku w NBFL? A konkretnie jak wyjąć/otworzyć oprawkę.

Teoretycznie należy przesunąć oprawkę w kierunku strzałki, ale niewiele to daje (przesuwa się, ale dalej nie mogę wyciągnąć oprawki).
Nie chciałem za mocno ciągnąć, bo podobno łatwo to urwać.
Trzeba użyć siły? Bardziej przesunąć? Mniej? W konkretnym kierunku?
Awatar użytkownika
gradek11
Donator
Donator
Posty: 140
Rejestracja: 13 sie 2015, 6:49
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Białystok

01 cze 2018, 18:49

Czy orientuje się może ktoś gdzie mogę dostać:
nr części 857413253 - oring na połączeniu wtryskiwacz - listwa?
Może ten sam oring występuje pod innym numerem części do innego modelu?
Niestety Carspeed i ASO zamawia z Japonii i czas oczekiwania to min 2-3tyg
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

01 cze 2018, 19:00

gradek11 pisze:Czy orientuje się może ktoś gdzie mogę dostać:
nr części 857413253 - oring na połączeniu wtryskiwacz - listwa?
Może ten sam oring występuje pod innym numerem części do innego modelu?
Niestety Carspeed i ASO zamawia z Japonii i czas oczekiwania to min 2-3tyg

https://www.ebay.co.uk/itm/Mazda-MX5-Eu ... SwkrFaegC6
Awatar użytkownika
gradek11
Donator
Donator
Posty: 140
Rejestracja: 13 sie 2015, 6:49
Model: NB FL
Wersja: Memories II
Lokalizacja: Białystok

02 cze 2018, 2:44

mutra pisze:
gradek11 pisze:Czy orientuje się może ktoś gdzie mogę dostać:
nr części 857413253 - oring na połączeniu wtryskiwacz - listwa?
Może ten sam oring występuje pod innym numerem części do innego modelu?
Niestety Carspeed i ASO zamawia z Japonii i czas oczekiwania to min 2-3tyg

https://www.ebay.co.uk/itm/Mazda-MX5-Eu ... SwkrFaegC6

Dzięki ale niestety ale czas dostawy pokazuje podobny
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

02 cze 2018, 5:31

gradek11 pisze:Czy orientuje się może ktoś gdzie mogę dostać:
nr części 857413253 - oring na połączeniu wtryskiwacz - listwa?

W najbliższym sklepie z o-ringami?
Awatar użytkownika
Lucas Z
Donator
Donator
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sie 2013, 9:10
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

02 cze 2018, 18:12

Wiszcz pisze:Czy wie ktoś jak wymienia się żarówkę w bagażniku w NBFL? A konkretnie jak wyjąć/otworzyć oprawkę.

Teoretycznie należy przesunąć oprawkę w kierunku strzałki, ale niewiele to daje (przesuwa się, ale dalej nie mogę wyciągnąć oprawki).
Nie chciałem za mocno ciągnąć, bo podobno łatwo to urwać.
Trzeba użyć siły? Bardziej przesunąć? Mniej? W konkretnym kierunku?


Przesuwasz zgodnie ze strzałkami na klosikach, uwaga bardzo łatwo je wyłamać, jak coś są filmiki na YT z wymianą
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

03 cze 2018, 19:11

Panowie taki problem:
przestał mi nagle działać ręczny. Tzn. działa ale nie trzyma auta wystarczająco mocno (stacza się z górki).
Zdjąłem koła i sprawdziłem że zacisk nie trzyma koła z jednej strony (zwykły hamulec działa poprawnie).
Odkręciłem śrubę -zaślepke i pokręciłem imbusem w obie strony. Ustawiłem klocek tak jak jest w instrukcji (do kontaktu z tarczą a potem 1/3 obrotu poluzować)
Ręczny teraz działa normalnie.

czy cos takiego jak powyżej to efekt zacinającego się samoregulatora? Zaciski regenerowałem w zeszłym roku, wtedy też wymieniłem tłoczek na nowy z nowym samoregulatorem.
Awatar użytkownika
Alex
Donator
Donator
Posty: 4595
Rejestracja: 29 cze 2013, 20:25
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

03 cze 2018, 20:43

Tak, raczej samoregulator ci się zacina. Tez tak miałem, po każdym MC trzeba było regulować by wrócił ręczny. Główną część samoregulatora jest wewnątrz zacisku, nie w tłoczku


Przy okazji i ja mam pytanie: mógłby ktoś poratowac mnie zdjęciem zamka tylnej klapy w NAfl z podpiętą linka otwierania z kabiny? Bo właśnie instalowałem owa linkę i nie było jej do czego podpiąć w zamku. Finalnie zastosowałem rozwiązanie trytytkowe i działa ale nie jest to eleganckie ...

przy użyciu Tapatalka
pozdrawiam
Alex :-)
były: czarna NC L5 , czerwona NAfL 1.6/90+
jest: Niseko L5/RomDrop 8-) 182HP/242Nm 8-)
A forum post should be like a skirt. Long enough to cover the subject material, but short enough to keep things interesting
Awatar użytkownika
janux
Donator
Donator
Posty: 310
Rejestracja: 03 sie 2017, 12:21
Model: NC
Wersja: Sport
Lokalizacja: Białystok

04 cze 2018, 8:49

Pytanie do osób, które kupowały ducktail na roadstery.pl. Jak mocowaliście go do auta?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

04 cze 2018, 10:43

Alex pisze:Tak, raczej samoregulator ci się zacina. Tez tak miałem, po każdym MC trzeba było regulować by wrócił ręczny. Główną część samoregulatora jest wewnątrz zacisku, nie w tłoczku


Przy okazji i ja mam pytanie: mógłby ktoś poratowac mnie zdjęciem zamka tylnej klapy w NAfl z podpiętą linka otwierania z kabiny? Bo właśnie instalowałem owa linkę i nie było jej do czego podpiąć w zamku. Finalnie zastosowałem rozwiązanie trytytkowe i działa ale nie jest to eleganckie ...

przy użyciu Tapatalka



dzięki :kciuk:, Trochę mnie to dziwi bo całość była rozebrana, sprawdzona i poskładana na nowym smarze itp. CO tam się może przycinać? Ta metalowa pastylka, gwint w śrubie?
Awatar użytkownika
zawodnik
Posty: 317
Rejestracja: 29 maja 2014, 9:35
Model: NB
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

04 cze 2018, 14:56

janux pisze:Pytanie do osób, które kupowały ducktail na roadstery.pl. Jak mocowaliście go do auta?


klej do szyb lub na śrubki kwestia gustu
Awatar użytkownika
3ka
Donator
Donator
Posty: 289
Rejestracja: 06 mar 2010, 11:15
Model: NA
Lokalizacja: Warszawa

04 cze 2018, 17:07

zawodnik pisze:
janux pisze:Pytanie do osób, które kupowały ducktail na roadstery.pl. Jak mocowaliście go do auta?


klej do szyb lub na śrubki kwestia gustu
Ja mam ducktaila na taśmę dwustronna - taką piankową. Nie do urwania. Mam też tak tablice rej w dupowozie i już 3zimy wytrzymała

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
niebieskiblekit
Posty: 389
Rejestracja: 13 lip 2016, 9:24
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Szczecin

05 cze 2018, 15:32

NA
Czy kupował ktoś w internetach (np. allegro) oprawki przednich postojówek ? Potrzebuję sprawdzonego info, które będą pasować.
Awatar użytkownika
Pirat
Donator
Donator
Posty: 1224
Rejestracja: 09 maja 2012, 22:21
Model: NA
Lokalizacja: Rybnik

05 cze 2018, 19:50

Alex pisze:Przy okazji i ja mam pytanie: mógłby ktoś poratowac mnie zdjęciem zamka tylnej klapy w NAfl z podpiętą linka otwierania z kabiny? Bo właśnie instalowałem owa linkę i nie było jej do czego podpiąć w zamku. Finalnie zastosowałem rozwiązanie trytytkowe i działa ale nie jest to eleganckie ...


Mam tak samo, o ile mi wiadomo były dwa różne zamki, taki z mocowaniem do linki i taki bez.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

06 cze 2018, 17:21

Panowie,
przebojów z ręcznym ciąg dalszy. wyregulowałem klocki na problematycznym kole (wg instrukcji - do oporu a potem 1/3 obrotu w drugą stronę). Podkręciłem linkę ręcznego (dzwignia ma pięc kliknięć do oporu).
Jak stoje na górce tyłem w stronę spadku to ręczny trzyma ale jak stanę w drugą stronę to zjeżdża :/. No i nie zablokuje mi kół nawet na luźnej nawierzchni :/.
Obie dzwignie przy zacikach działają i tłoczki się ruszają w momencie zaciągnięcia ręcznego.

Co robić? Ustawić klocki jeszcze raz tym razem nie cofając tłoczka? Sąsiad (mechanik) proponuje odpiąć linki ręcznego, napompować hamulec pedałem żeby tłoczki były przy tarczy i wtedy podpiąć linki z powrotem. Jakiś sens w tym widzę ale IMO powinno się to dać ustawić bez takiego kombinowania :/

jakieś sugestie?
ODPOWIEDZ