Czaterja działu technicznego

pytania różne...

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

13 sie 2018, 9:15

TerminatorPi pisze:Gupie pytanie - w wielu ogłoszeniach, gdzie ktoś sprzedaje NB na zdjęciach en face wydaje się, że szczelina między pokrywą komory silnika, a zderzakiem, jest jakaś taka duża. I teraz pytanie czy:
- ten typ tak ma
- ludzie nie zatrzaskują klapy (ale wtedy chyba powinna być jeszcze większa) :?:
- wszystkie egzemplarze są bite i źle poskładane :lol:


zderzak opada jeżeli brakuje któregoś zaczepu. Tam powinna być cieniutka szczelina - tyle co na uszczelkę. Więc wychodzi na to, że odpowiedź nr 3 ;)


Bless: olej do dyfra 75w90 spełniający normę GL4 albo GL5.
robertos75
Posty: 22
Rejestracja: 17 cze 2018, 22:20
Model: NB FL
Wersja: sportive
Lokalizacja: Kętrzyn

13 sie 2018, 9:19

witam,takie pytanko czy chłodnicę wymienię bez kanału ,czy ma mocowania również na dole czy tylko te dwa na górze.
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4675
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

13 sie 2018, 9:33

Bless pisze:Drodzy Państwo,
Zakładam, że kończy mi się dyferencjał w NB bo przy 100-120 km/h czuć wyczuwalne trzęsienie budą. Na szczęście na rynku wtórnym znajdę dyferencjał, który posłuży mi jeszcze parę lat. Czy robił ktoś już wymianę otwartego dyfra na inny otwarty dyfer? Na co się przygotować? Jakieś problemy typu urwane śruby przy próbie wykręcenia trupa?

Czy warto ładować polibusze przy wymianie dyfra? No i jaki olej dolać w przypadku wymiany?

Najpierw załóż inne koła, bo większa szansa, że któreś koło jest niewyważone.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
Bless
Posty: 393
Rejestracja: 26 sty 2018, 10:13
Model: NA
Lokalizacja: Poznań / Babimost

13 sie 2018, 9:36

Fifkers pisze:
Bless pisze:Drodzy Państwo,
Zakładam, że kończy mi się dyferencjał w NB bo przy 100-120 km/h czuć wyczuwalne trzęsienie budą. Na szczęście na rynku wtórnym znajdę dyferencjał, który posłuży mi jeszcze parę lat. Czy robił ktoś już wymianę otwartego dyfra na inny otwarty dyfer? Na co się przygotować? Jakieś problemy typu urwane śruby przy próbie wykręcenia trupa?

Czy warto ładować polibusze przy wymianie dyfra? No i jaki olej dolać w przypadku wymiany?

Najpierw załóż inne koła, bo większa szansa, że któreś koło jest niewyważone.


Były już dwa komplety kół więc to raczej odpada :/
Wulkanizator stwierdził na obu kompletach, że wszystko z nimi jest okej.
Rura - MX-5 NB, 99', 1.6L, 110KM - 2018 - 2019
Bamber - MX-5 NA, 91', 1.8L, 146KM - 2019 - ?
kosciukus
Donator
Donator
Posty: 55
Rejestracja: 31 paź 2017, 18:45
Model: NB
Wersja: Zielona wyścigówa
Lokalizacja: Wrocław

13 sie 2018, 16:41

robertos75 pisze:witam,takie pytanko czy chłodnicę wymienię bez kanału ,czy ma mocowania również na dole czy tylko te dwa na górze.


Tylko te dwa na górze - jeśli chodzi o NB
Awatar użytkownika
Sigma
Donator
Donator
Posty: 842
Rejestracja: 15 wrz 2010, 19:24
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Toruń

13 sie 2018, 18:53

TerminatorPi pisze:Gupie pytanie - w wielu ogłoszeniach, gdzie ktoś sprzedaje NB na zdjęciach en face wydaje się, że szczelina między pokrywą komory silnika, a zderzakiem, jest jakaś taka duża. I teraz pytanie czy:
- ten typ tak ma
- ludzie nie zatrzaskują klapy (ale wtedy chyba powinna być jeszcze większa) :?:
- wszystkie egzemplarze są bite i źle poskładane :lol:
Tak to wygląda. Ten zderzak nie opada, nigdy nie był zdejmowany ani bity.
Obrazek
"A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away." – Antoine de Saint-Exupéry
Obrazek
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1605
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

13 sie 2018, 19:58

Sigma pisze:
TerminatorPi pisze:Gupie pytanie - w wielu ogłoszeniach, gdzie ktoś sprzedaje NB na zdjęciach en face wydaje się, że szczelina między pokrywą komory silnika, a zderzakiem, jest jakaś taka duża. I teraz pytanie czy:
- ten typ tak ma
- ludzie nie zatrzaskują klapy (ale wtedy chyba powinna być jeszcze większa) :?:
- wszystkie egzemplarze są bite i źle poskładane :lol:
Tak to wygląda. Ten zderzak nie opada, nigdy nie był zdejmowany ani bity.
Obrazek

Hmm.. czyli dla porównania na przykład to:
Obrazek
To coś nienaturalnego, czy po prostu kwestia kąta, z którego było zdjęcie robione?
Czy to wcale nie jest duża szpara, a mnie się po prostu wydaje (tak też może być)?
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

13 sie 2018, 20:53

złudzenie ;) tam jest czarna uszczelka i dlatego wygląda jakby nie wiadomo jaka dziura była. Rozglądasz się za NB ?
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1605
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

13 sie 2018, 21:42

mutra pisze:złudzenie ;) tam jest czarna uszczelka i dlatego wygląda jakby nie wiadomo jaka dziura była. Rozglądasz się za NB ?

Znaczy, ślepy jestem :lol:
I nie, nie rozglądam się. Dyzia mi jak najbardziej pasuje jako daily, a na gruza nie mam miejsca.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
Sigma
Donator
Donator
Posty: 842
Rejestracja: 15 wrz 2010, 19:24
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Toruń

14 sie 2018, 6:12

Na tej złotej to szpara mi wygląda na nierówną. Ale szerokość to już kwestia konta zdjęcia i tej czarnej uszczelki [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]
"A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away." – Antoine de Saint-Exupéry
Obrazek
Awatar użytkownika
wobi
Posty: 257
Rejestracja: 06 sie 2012, 8:53
Model: NA
Wersja: 1.6 1990
Lokalizacja: Warszawa

14 sie 2018, 10:32

Mam szybkie pytanie, czy lampki oświetlenia kabiny pasują z NB do NA przedlift?
wobi
paffcio_1978
Posty: 21
Rejestracja: 07 sie 2018, 7:00
Model: Inny
Lokalizacja: Pruszków

15 sie 2018, 9:39

Koledzy, czy kojarzycie to miejsce ? Jest to newralgiczne miejsce ? ( szukam miaty do kupna i poprosiłem o fotki .. jedno mnie niepokoi ) .
Załączniki
111.jpg
111.jpg (618.39 KiB) Przejrzano 2403 razy
Awatar użytkownika
Chezus
Donator
Donator
Posty: 1167
Rejestracja: 07 lip 2016, 20:45
Model: NB FL
Wersja: Impuls
Lokalizacja: SZA

15 sie 2018, 11:59

Miałby ktoś pożyczyć rolkę do nadkoli na piątek? Najlepiej okolica jakoś Zawoercia, Katowic.
The answer is always Miata.
Pedi
Posty: 254
Rejestracja: 19 cze 2013, 16:11
Model: NB
Wersja: 1.6 '98
Lokalizacja: Warszawa

16 sie 2018, 13:57

pirul pisze:
Pedi pisze:Chcę teraz spróbować zakupić nowy korek do chłodnicy, ale w sumie nie wiem czy to jego wina, uszczelka wygląda znośnie (brak odkształceń).


W Twojej sytuacji w korku chodzi o zawór, a nie o uszczelkę. On ma powyżej określonego ciśnienia (w mx5 najczęściej przy 0,9 bar) upuścić płyn do zbiornika, jeśli jest zawieszony będzie upuszczał cały czas i może powodować objaw o jakim piszesz. Wymień go, kosztuje parę złotych.


Zdaje się, że korek jest dobry, ale pomimo tego czekam na nowy (powoli to idzie przez chaos związany z wolną środą).
Ale szukając potencjalnych przyczyn zacząłem się rozglądać przy silniku i zaskoczyła mnie jedna rzecz:
-koło pasowe jest jakby scentrowane.

Pierwsza myśl, to padnięta guma i stąd efekty, więc wykręciłem dziada, ale okazuje się, że koło jest sztywniutkie i w ręce nie da się go wygiąć.
Natomiast jak przyjrzałem się talerzykowi do którego przykręca się koło, to chyba tutaj jest problem.
Przy obracaniu wałem widać, że ząbki celujące w czujnik położenia wału troszkę wędrują (efekt uzyskany na dwóch tarczkach z ząbkami - druga ze starego silnika, na oko różnica rzędu 0.5-1 mm, mała, ale wyraźnie widoczna).
Czy to znaczy, że mam skrzywiony nos wału? Czy to w ogóle możliwe? Czy jest się czym przejmować?
A może talerzyk dociskający zębatkę rozrządu do którego mocuje się koło jest jakiś wadliwy i się scentrował?
Mogę przełożyć to dziadostwo ze starego silnika, ale nie wiem, czy to ma sens, a nie chcę od tak odkręcać śruby rozrządu na wale.

PS1: w załączniku dodaję foto talerzyka o którym mówię
PS2: tutaj link do filmiku jak lata to koło pasowe na biegu jałowym:
Załączniki
talerzyk mocowania kola pasowego.jpg
talerzyk mocowania kola pasowego.jpg (246.12 KiB) Przejrzano 2349 razy
ISO9001
Posty: 44
Rejestracja: 25 paź 2017, 0:45
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

18 sie 2018, 22:09

Czy dach materiałowy jest lżejszy od winylowego? Mam problem z zamknięciem winyla siedząc w fotelu i nie wiem czy to problem braku pary w rękach czy ten typ tak ma :D
ree
Posty: 2576
Rejestracja: 05 paź 2009, 22:51
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

18 sie 2018, 22:30

ISO9001 pisze:Czy dach materiałowy jest lżejszy od winylowego? Mam problem z zamknięciem winyla siedząc w fotelu i nie wiem czy to problem braku pary w rękach czy ten typ tak ma :D
Ja mam materiałowy i bez problemu zamykam. Jest jedno ale, nie robię tego siedząc głęboko w fotelu, trzeba się lekko unieść i chwycić dach od góry, za materiał, a nie uchwyt.
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

19 sie 2018, 9:10

ISO9001 pisze:Czy dach materiałowy jest lżejszy od winylowego? Mam problem z zamknięciem winyla siedząc w fotelu i nie wiem czy to problem braku pary w rękach czy ten typ tak ma :D
Brak pary w rękach. Swój vinyl zamykam bez problemu :)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2094
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

19 sie 2018, 9:16

kammich pisze:
ISO9001 pisze:Czy dach materiałowy jest lżejszy od winylowego? Mam problem z zamknięciem winyla siedząc w fotelu i nie wiem czy to problem braku pary w rękach czy ten typ tak ma :D
Brak pary w rękach. Swój vinyl zamykam bez problemu :)

Może to być brak pary, ale... ja z początku też nie mogłem winyla jedną ręką szarpnąć i myślałem, że no po prostu brak mi pary. Aż nie przejechałem się nb kolegi, który ma szmatę - no i ona poszła lekko (prawą ręką z miejsca kierowcy). Natomiast mój winyl albo z winy winylu, że cięższy i sztywniejszy, albo gorszego stelaża ciężko mi prawą ręką założyć. Za to odpowiednia technika i lewą ręką, z pół obrotu jak strażnik teksasu daję radę. No i winylu temperatura otoczenia ma znaczenie.
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

19 sie 2018, 9:19

Pamiętajcie jeszcze o tym, że stelaż może być poluzowany.
Ja tak mam, że jak nie złapię pod odpowiednim kątem, to nieważne jak duże śniadanie bym zjadł - nie da rady.

Sprawdźcie czy nie macie luzów w stelażu - mechanizmy posmarujcie i powinno być lepiej.

Te dachy mają kilka lat i szczerze w to wątpię, by nawet przy wymianie poszycia (jeżeli nie robimy tego sami), ktoś pamiętał by dokręcić luzy lub/i nasmarować stelaż.
Obrazek
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

19 sie 2018, 9:25

Może. Nie mam porównania. Zawsze miałem winyl:)

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kammich
Posty: 2925
Rejestracja: 24 lip 2009, 9:55
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

20 sie 2018, 12:18

wobi pisze:
kammich pisze:W blendzie NA US - oświetlenie tablicy - jaki jest to rodzaj żarówki? Na necie znalazłem 89 mini bulb. Na żarówce napisane mam A12V7.5W a pod tym 89. Nie mogę znaleźć polskiego odpowiednika. Może być led :)

Poszperałem, to to powinna być żarówka tego typu:
https://allegro.pl/zarowka-zarowki-r5w- ... 75754.html

Jest trochę słabsza... ale do tablicy nie powinno mieć znaczenia ;)



Taką włożyłem. Działa :)
GGoworek
Posty: 78
Rejestracja: 23 cze 2015, 13:44
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

20 sie 2018, 13:45

ISO9001 pisze:Czy dach materiałowy jest lżejszy od winylowego? Mam problem z zamknięciem winyla siedząc w fotelu i nie wiem czy to problem braku pary w rękach czy ten typ tak ma :D

Jak podniesiesz się na fotelu (ja zapieram się lewą nogą o podpórkę przy sprzęgle i tyłkiem o oparcie) to jest dużo łatwiej podnieść dach - ciągniesz go do siebie, a nie wyciągnięta ręką w górę.
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4675
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

20 sie 2018, 14:14

Ja chwytam prawą ręką za uchwyt i ciągnę do góry prostując tylko rękę w łokciu. Biceps i łokieć musisz mieć przy głowie. Nie trzeba się podnosić z fotela czy robić innych cyrków.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
SeraphPL
Posty: 46
Rejestracja: 05 lut 2018, 11:51
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

20 sie 2018, 15:33

GGoworek pisze:Jak podniesiesz się na fotelu (ja zapieram się lewą nogą o podpórkę przy sprzęgle i tyłkiem o oparcie) to jest dużo łatwiej podnieść dach - ciągniesz go do siebie, a nie wyciągnięta ręką w górę.


Robię tak samo, szczególnie że inna technika przy wysokim windshocie wymagałaby ode mnie łokcia zginającego się w drugą stronę.
Awatar użytkownika
Leeo
Donator
Donator
Posty: 1141
Rejestracja: 28 wrz 2014, 20:04
Model: ND RF
Wersja: ND2 SkyF Recaro
Lokalizacja: Białystok/Augustów

21 sie 2018, 18:59

Panowie, czy to Wam coś przypomina albo nasuwa jakieś podejrzenia? Świece i przewody WN wymienione. Po rozgrzaniu jest ok, dymu z tyłu nie ma. Auto ma ecumaster det3 i było strojone, ale firma która się tym zajmowała podaje, że nie mogło zgubić programu i przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Jakieś sugestie? :)
https://www.youtube.com/watch?v=-RejZ4H ... e=youtu.be
Burgundowa NCFL 21-22: viewtopic.php?f=22&t=32724
Mixed NB 18-21: viewtopic.php?f=22&t=27874
10th Anni 16-18: viewtopic.php?f=22&t=21404
Awatar użytkownika
dmk
Posty: 4572
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:19
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom, Recaro
Lokalizacja: Komorniki

21 sie 2018, 21:03

Oczywiście, że mogło. DET3 (szczególnie te z początku produkcji) miewały problemy, gdzie mapy się rozjeżdżały z losowych przyczyn. Doświadczyłem tego kilka razy, najczęściej albo same wartości w mapie były z kosmosu (załadowanie mapy i kilkukrotne zapisanie do pamięci rozwiązywało problem), albo zamieniały się miejscami obciążenia. W jakim trybie jest podłączony DET?

ZAWSZE po strojeniu DET-a warto zabrać nie tylko pliki z mapami od stroiciela, ale też konfigurację (skale itd.) - bez tego trudno (nie bardzo, ale dla kogoś kto nigdy tego nie robił relatywnie trudno) dojść, jak całość była skonfigurowana.
Jest: MX-5 NDRF 2.0 - viewtopic.php?f=22&t=26399
Była: MX-5 NB 1.8T - viewtopic.php?f=22&t=2932
Była: RX-8 HP - http://forum.rxklub.pl/index.php?/topic ... x-hp-aka-wóz-rodzinny/
Awatar użytkownika
SponeR
Posty: 1097
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:10
Model: NA
Wersja: ultra old
Lokalizacja: Góra Św.Anny/Warszawa

21 sie 2018, 21:27

sprawdz parametr "injector opening time"
u mnie był na 0.850 i po czyszczeniu wtrysków (żółte z rx8) podobnie chodził
MIATA nim jak szatan
Obrazek
Awatar użytkownika
WojciechBDG
Posty: 35
Rejestracja: 16 lip 2018, 21:18
Model: NB
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

23 sie 2018, 16:48

Witam, słyszałem że w Wawie jest gdzieś zakład specjalizujący się w Miatach, mam do zrobienia w swojej blacharke i lakierowanie. Z chęcią podjade do nich w przyszłym tygodniu. Ma ktoś namiar na tą firmę, żebym mógł się skontaktować i umówić?
Awatar użytkownika
Chezus
Donator
Donator
Posty: 1167
Rejestracja: 07 lip 2016, 20:45
Model: NB FL
Wersja: Impuls
Lokalizacja: SZA

24 sie 2018, 12:51

Ile mogą kosztować fabryczne wałki z 1.8 z NBFL? Potrzebuję na wzór, a nie chce uziemiać fury.
The answer is always Miata.
Awatar użytkownika
SponeR
Posty: 1097
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:10
Model: NA
Wersja: ultra old
Lokalizacja: Góra Św.Anny/Warszawa

25 sie 2018, 19:02

taka sytuacja
tydzień temu się zaczeło potem wyczyściłem silniczek i było ok
teraz powtórka z rozrywki
tylko lewa, podnosi się ale nie opuszcza
ktoś coś ?
Załączniki
IMG_20180825_194350.jpg
IMG_20180825_194350.jpg (436.43 KiB) Przejrzano 2385 razy
MIATA nim jak szatan
Obrazek
ODPOWIEDZ