Czaterja działu technicznego

pytania różne...

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

23 lip 2018, 16:47

Może pytanie głupie, ale jak wiecie sezon w pełni, słońce praży, zloty co chwila.... znacie może jakieś kompaktowe leżaki, które zmieszczę do bagażnika NB, ale z takim zastrzeżeniem, że po lewej stronie mam zabudowę na równo z krawędzią błotnika, zatem leżak musiałby być po złożeniu naprawdę bardzo kompaktowy? Oczywiście nie spodziewam się wygody jak w łóżku w pięciogwiazdkowym hotelu, ale póki co mam dwa krzesełka wędkarskie, na których po godzinie siedzenia kręgosłup chce wyjść i stanąć obok, co jest tym bardziej irytujące, że wszyscy dookoła chillują na pełnowymiarowych leżakach... doradzicie coś sensownego?
Obrazek
Awatar użytkownika
Aero50
Donator
Donator
Posty: 364
Rejestracja: 27 cze 2014, 8:37
Model: NA
Wersja: 90' 1.6
Lokalizacja: Kraków

23 lip 2018, 17:01

luki_92_92 pisze:Może pytanie głupie, ale jak wiecie sezon w pełni, słońce praży, zloty co chwila.... znacie może jakieś kompaktowe leżaki, które zmieszczę do bagażnika NB, ale z takim zastrzeżeniem, że po lewej stronie mam zabudowę na równo z krawędzią błotnika, zatem leżak musiałby być po złożeniu naprawdę bardzo kompaktowy? Oczywiście nie spodziewam się wygody jak w łóżku w pięciogwiazdkowym hotelu, ale póki co mam dwa krzesełka wędkarskie, na których po godzinie siedzenia kręgosłup chce wyjść i stanąć obok, co jest tym bardziej irytujące, że wszyscy dookoła chillują na pełnowymiarowych leżakach... doradzicie coś sensownego?
Spróbuj takie nadmuchiwane, podobno zdają egzamin.

https://allegro.pl/lazy-bag-materac-lez ... GwodyE4DDg

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
RS
Donator
Donator
Posty: 1552
Rejestracja: 27 wrz 2011, 18:37
Model: NA
Lokalizacja: Krosno/Kraków

23 lip 2018, 17:07

pistenbully pisze:efektem ma być utrata wyważenia koła.


Tak swoją drogą, to taśmy na których są ciężarki pełną wytrzymałość mają zwykle dopiero po 72h.
Awatar użytkownika
WojciechBDG
Posty: 35
Rejestracja: 16 lip 2018, 21:18
Model: NB
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

24 lip 2018, 16:22

Mam 1,6 NB z 1998 roku, mam pytanie czy cewki w tym modelu były pojedyńcze czy podwójne?
RS
Donator
Donator
Posty: 1552
Rejestracja: 27 wrz 2011, 18:37
Model: NA
Lokalizacja: Krosno/Kraków

24 lip 2018, 16:29

Podwójne
Awatar użytkownika
WojciechBDG
Posty: 35
Rejestracja: 16 lip 2018, 21:18
Model: NB
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

24 lip 2018, 16:45

Dzięki :)
Jeszcze pytanie bo nie mogę nigdzie znależć, gdzie kupie dekielki do ori 15 felg, jednej mi brakuje i strasznie wkurza?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

24 lip 2018, 16:51

się szuka i się zdobywa ;) najczęściej razem z felgami. nowe do dostanie w aso - drożej niż się spodziewasz
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1605
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

24 lip 2018, 18:52

Czasem jak skręcam w prawo (w sensie zmiany drogi, nie jazdy po łuku), dostaję od elektroniki dwa krótkie piknięcia. Ki pieron? Monitorowanie martwego pola głupieje?
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

24 lip 2018, 18:56

TerminatorPi pisze:Czasem jak skręcam w prawo (w sensie zmiany drogi, nie jazdy po łuku), dostaję od elektroniki dwa krótkie piknięcia. Ki pieron? Monitorowanie martwego pola głupieje?

a masz system wykrywania zmiany pasa ruchu?
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1605
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

24 lip 2018, 19:47

mutra pisze:
TerminatorPi pisze:Czasem jak skręcam w prawo (w sensie zmiany drogi, nie jazdy po łuku), dostaję od elektroniki dwa krótkie piknięcia. Ki pieron? Monitorowanie martwego pola głupieje?

a masz system wykrywania zmiany pasa ruchu?

Tak, ale on inaczej reaguje - powiedzmy, że warkotem. Jakbyś jechał po tarce. Poza tym wykrywanie pasa ruchu pokazuje w RF obrazek na lewym wyświetlaczu.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
luki_92_92
Donator
Donator
Posty: 1056
Rejestracja: 27 wrz 2014, 23:09
Model: NC
Wersja: PRHT '08 2.5
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

24 lip 2018, 19:48

Aero50 pisze:
luki_92_92 pisze:Może pytanie głupie, ale jak wiecie sezon w pełni, słońce praży, zloty co chwila.... znacie może jakieś kompaktowe leżaki, które zmieszczę do bagażnika NB, ale z takim zastrzeżeniem, że po lewej stronie mam zabudowę na równo z krawędzią błotnika, zatem leżak musiałby być po złożeniu naprawdę bardzo kompaktowy? Oczywiście nie spodziewam się wygody jak w łóżku w pięciogwiazdkowym hotelu, ale póki co mam dwa krzesełka wędkarskie, na których po godzinie siedzenia kręgosłup chce wyjść i stanąć obok, co jest tym bardziej irytujące, że wszyscy dookoła chillują na pełnowymiarowych leżakach... doradzicie coś sensownego?
Spróbuj takie nadmuchiwane, podobno zdają egzamin.

https://allegro.pl/lazy-bag-materac-lez ... GwodyE4DDg

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka


Dzięki za sugestię jednak szukam czegoś bardziej standardowego czyli konstrukcja z drewna/metalowych rurek + kawałek materiału jako siedzisko :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

24 lip 2018, 20:10

Wydaje mi się, że składane na trzy części fotele biwakowe powinny wejść w centralną część bagażnika.

https://allegro.pl/krzeslo-plazowe-tury ... 60788.html

Albo tutaj większy wypas, po złożeniu 77x17x15cm

https://sp.com.pl/fotel-turystyczny-delray-2-119226
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

24 lip 2018, 20:14

Jestem na etapie podobnych poszukiwań. W decathlonie są krzesła kempingowe, które się odchylają do pozycji pół leżącej. Wg. moich inżynierskich pomiarów, są niewielkie szanse, że to wejdzie do kufra (problem czy przejdzie przez otwór). Ale najpierw usiądę i sprawdzę czy faktycznie mają nośność 110kg :)
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
mike_d
Donator
Donator
Posty: 1173
Rejestracja: 06 cze 2015, 21:18
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Karai
Lokalizacja: Poznań

24 lip 2018, 21:52

TerminatorPi pisze:Czasem jak skręcam w prawo (w sensie zmiany drogi, nie jazdy po łuku), dostaję od elektroniki dwa krótkie piknięcia. Ki pieron? Monitorowanie martwego pola głupieje?


Masz wtedy włączony kierunkowskaz? Mój czasami aktywuje ostrzeżenie przed pojazdem w martwym polu jak przejeżdżam obok bariery energochłonnej z właczonym kierunkowskazem.
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1605
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

24 lip 2018, 22:11

mike_d pisze:
TerminatorPi pisze:Czasem jak skręcam w prawo (w sensie zmiany drogi, nie jazdy po łuku), dostaję od elektroniki dwa krótkie piknięcia. Ki pieron? Monitorowanie martwego pola głupieje?


Masz wtedy włączony kierunkowskaz? Mój czasami aktywuje ostrzeżenie przed pojazdem w martwym polu jak przejeżdżam obok bariery energochłonnej z właczonym kierunkowskazem.

No zazwyczaj używam kierunkowskazów. To Miata, a nie Z4 :lol:
W ogóle nie mogłem zajarzyć o co chodzi, bo to mocno okazjonalne jest. Dziś sobie dopiero skojarzyłem z martwym polem.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1605
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

25 lip 2018, 9:10

Pytanie z kompletnie innej beczki - jakiego rzędu temperatur można się spodziewać na wylocie tłumika? Zarówno w sensie gazów wylotowych, jak i samej blachy.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

25 lip 2018, 9:39

TerminatorPi pisze:Pytanie z kompletnie innej beczki - jakiego rzędu temperatur można się spodziewać na wylocie tłumika? Zarówno w sensie gazów wylotowych, jak i samej blachy.

u mnie po ostrzejszej jeździe końcówka tłumika ma około 170 stopni.
ISO9001
Posty: 44
Rejestracja: 25 paź 2017, 0:45
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

25 lip 2018, 23:00

Czy dziurę w windschocie można jakoś załatać? Szwaczem nie jestem :D może komuś oddać do naprawy przy okazji wymiany dachu?
Awatar użytkownika
Chezus
Donator
Donator
Posty: 1167
Rejestracja: 07 lip 2016, 20:45
Model: NB FL
Wersja: Impuls
Lokalizacja: SZA

26 lip 2018, 6:29

TerminatorPi pisze:Pytanie z kompletnie innej beczki - jakiego rzędu temperatur można się spodziewać na wylocie tłumika? Zarówno w sensie gazów wylotowych, jak i samej blachy.


U mnie jest wystarczająco, żeby kwasówka nabrała złotej barwy. Nie wiem ile stopni było, ale wygląda spoko. Kiedyś zmierzę. Jest jeszcze kwestia jaki masz układ wydechowy, czy masz zaizolowany termicznie itp.
The answer is always Miata.
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1605
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

26 lip 2018, 6:53

Chezus pisze:
TerminatorPi pisze:Pytanie z kompletnie innej beczki - jakiego rzędu temperatur można się spodziewać na wylocie tłumika? Zarówno w sensie gazów wylotowych, jak i samej blachy.


U mnie jest wystarczająco, żeby kwasówka nabrała złotej barwy. Nie wiem ile stopni było, ale wygląda spoko. Kiedyś zmierzę. Jest jeszcze kwestia jaki masz układ wydechowy, czy masz zaizolowany termicznie itp.

Układ mam kompletnie seryjny jak na razie. :mrgreen:
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
Polinski
Posty: 403
Rejestracja: 16 maja 2011, 8:58
Model: NA
Wersja: rotrex keczup
Lokalizacja: krk

26 lip 2018, 9:06

Szybkie pytanie - jakiej nakretki uzyc do zaslepienia wyjscia EGR w kolektorze wydechowym 1.8 94-97? gwint zewnetrzny
Chlebogryz
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2018, 11:15
Model: NA
Lokalizacja: Wrocław

26 lip 2018, 10:47

O takie coś chodzi? Piszą, że M18.
Awatar użytkownika
Polinski
Posty: 403
Rejestracja: 16 maja 2011, 8:58
Model: NA
Wersja: rotrex keczup
Lokalizacja: krk

26 lip 2018, 11:46

Grazie :-) wie ktos moze gdzie dostac takie nakretki z drobnym gwintem?
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

27 lip 2018, 8:28

Hej, Mydelniczka odmówiła dzisiaj opuszczenia szyby w drzwiach kierowcy. W drzwiach pasażerki działa. Czy poszukiwanie problemu wymaga demontażu boczka drzwi, czy wpierw warto poszukać gdzieś indziej - nie sądzę, żeby każdy z mechanizmów był na osobnym bezpieczniku?
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3520
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

27 lip 2018, 8:34

Mogły się połamać ząbki w przycisku od elektrycznych szyb odpowiedzialnym za szybę kierowcy - ja tak w NB miałem kiedyś - najpierw rozebrałbym przycisk i sprawdził czy jest OK.
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

27 lip 2018, 9:04

tomasz01 pisze:Mogły się połamać ząbki w przycisku od elektrycznych szyb odpowiedzialnym za szybę kierowcy - ja tak w NB miałem kiedyś - najpierw rozebrałbym przycisk i sprawdził czy jest OK.


OK, wyjąłem przełącznik. Bardziej rozmontować go nie potrafię. W toku oględzin, stwierdziłem, że przycisk prawy (ten od szyby działającej) słyszalnie klika przy uniesieniu. Za to ten od strony niedziałającej (lewy) nie wydaje tego dźwięku. Czy to odpowiada Twojej hipotezie? Szukać nowego czy szukać dalej? :senkju:
Załączniki
IMG_20180727_095858.jpg
IMG_20180727_095858.jpg (409.71 KiB) Przejrzano 1656 razy
IMG_20180727_095849.jpg
IMG_20180727_095849.jpg (337.58 KiB) Przejrzano 1656 razy
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Chlebogryz
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2018, 11:15
Model: NA
Lokalizacja: Wrocław

27 lip 2018, 9:15

Jeżeli w NB są podobne przyciski jak w NAfl, to też bym od tego zaczął - bo już raz zacząłem od rozbierania drzwi :)
Tam prąd idzie bezpośrednio przez takie badziewne blaszki, które mogą zaśniedzieć i / lub zużyć sie od iskier. Albo się w ogóle połamać co by tłumaczyło nieklikanie.

Proponuje je pomęczyć na poczatek, powciskać mocniej, może ruszyć.

Swoją drogą, wie ktoś czy wtyczkę do tej wiązki idzie jakoś dostać w normalnej cenie żeby sobie to przerobić plug and play na przekaźniki albo lepsze przyciski? Czy to jest na wagę złota jak większość złączek w japończykach i trzeba by było rzeźbić albo kupić używkę dawcę?
Awatar użytkownika
Goccolo
Posty: 145
Rejestracja: 14 mar 2016, 10:04
Model: NC
Wersja: Niseko
Lokalizacja: Warszawa

30 lip 2018, 8:45

Orientuje się ktoś jak w NB podłączyć sterowanie poziomem lamp z NBFL?
W NB z lampy wychodzi wiązka z wtyczką, w NBFL jest gniazdo na wtyczkę.

Chodzi o to który kolor przewodu do którego dopasować. Na schematach Mazdy nie mogłem tego znaleźć.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mudvayne
Donator
Donator
Posty: 148
Rejestracja: 20 sie 2016, 22:55
Model: NB
Lokalizacja: SZY

30 lip 2018, 8:49

pistenbully pisze:
tomasz01 pisze:Mogły się połamać ząbki w przycisku od elektrycznych szyb odpowiedzialnym za szybę kierowcy - ja tak w NB miałem kiedyś - najpierw rozebrałbym przycisk i sprawdził czy jest OK.


OK, wyjąłem przełącznik. Bardziej rozmontować go nie potrafię. W toku oględzin, stwierdziłem, że przycisk prawy (ten od szyby działającej) słyszalnie klika przy uniesieniu. Za to ten od strony niedziałającej (lewy) nie wydaje tego dźwięku. Czy to odpowiada Twojej hipotezie? Szukać nowego czy szukać dalej? :senkju:


Te ząbki łamią się w NB na potęgę... Obstawiam że to to, problem ze stykami chyba tylko w NA występował
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

30 lip 2018, 11:31

Jak zweryfikuję podmieniając z jakąś cudzą NB to dam znać.
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
ODPOWIEDZ