Czaterja działu technicznego

pytania różne...

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

dooku655
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2018, 10:40
Model: Inny

15 mar 2018, 14:28

Z tego co wiem to w NA tylko pojemność. W NB 1.8 ma VICS (zmienna długość/pojemność dolotu). W NBfl 1.8 ma zmienne fazy na wałku dolotowym i VICS. W obrębie jednej generacji to poza wyżej wymienionymi różnicami prawie te same jednostki różniące się pojemnością.
Awatar użytkownika
Bless
Posty: 393
Rejestracja: 26 sty 2018, 10:13
Model: NA
Lokalizacja: Poznań / Babimost

16 mar 2018, 12:42

Panie i Panowie, szybkie pytanie dotyczące reflektorów.
Mam zamiar wrzucić do NB zderzak z NBFL oraz z reflektorami. Znaleźć zderzak to nie problem, ale reflektory już tak. Czy miał ktoś doświadczenie z lampami z NBFL wersja angielska? Da się je jakoś wyregulować na standardy normalnej Europy?
Rura - MX-5 NB, 99', 1.6L, 110KM - 2018 - 2019
Bamber - MX-5 NA, 91', 1.8L, 146KM - 2019 - ?
Awatar użytkownika
pirul
Moderator techniczny
Moderator techniczny
Posty: 2308
Rejestracja: 30 cze 2017, 12:11
Model: Inny
Wersja: RX-7 FB2 '83
Lokalizacja: Kraków

16 mar 2018, 13:02

Osobiście nie słyszałem jeszcze o sposobie na przestawienie snopu bo musiałbyś zwierciadła w odbłyśnikach poprzestawiać co jest niewykonalne. Ale nawet gdyby się udało to nie przejdziesz przeglądu bo na kloszach są strzałki pokazujące do jakiego ruchu lampy są przystosowane. Na tej samej zasadzie co światła dzienne bez RL na kloszu będące nielegalne jako dzienne.
Marcinos
Posty: 317
Rejestracja: 18 maja 2013, 13:25
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

16 mar 2018, 13:06

Marcinos pisze:Siema

Mógłby mi ktoś napisać albo wskazać wątek na forum procedury mierzenia kompresji? Co odłączyć i gdzie?:)

Mam przyrząd ale tak szukam po kolei co zrobić i nie mogę znaleźć:)

NB 1,8



Siema
Ponawiam pytanie, może ktoś ma taką check listę?:)
Awatar użytkownika
Chicago7
Posty: 86
Rejestracja: 20 lip 2017, 21:03
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Zielona Góra

16 mar 2018, 13:42

Mehanik mówi,że cieknie z dźwigienki hamulca recznego, a ja mu cały czas mówie, że z zacisku, kto ma rację, te dźwigienki się regeneruje? Z tego co tu wynalazłem na forum to wszyscy piszą, że to z zacisku koniec kropka. Regenerować w ciemno te zaciski?
1.6 nbfl
Awatar użytkownika
Chicago7
Posty: 86
Rejestracja: 20 lip 2017, 21:03
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Zielona Góra

16 mar 2018, 13:42

Mehanik mówi,że cieknie z dźwigienki hamulca recznego, a ja mu cały czas mówie, że z zacisku, kto ma rację, te dźwigienki się regeneruje? Z tego co tu wynalazłem na forum to wszyscy piszą, że to z zacisku koniec kropka. Regenerować w ciemno te zaciski?
1.6 nbfl
Awatar użytkownika
dmk
Posty: 4572
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:19
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom, Recaro
Lokalizacja: Komorniki

16 mar 2018, 13:56

https://www.youtube.com/watch?v=O8KmC4_fgpU - obejrzyj i sobie sam odpowiedz ;-)
Jest: MX-5 NDRF 2.0 - viewtopic.php?f=22&t=26399
Była: MX-5 NB 1.8T - viewtopic.php?f=22&t=2932
Była: RX-8 HP - http://forum.rxklub.pl/index.php?/topic ... x-hp-aka-wóz-rodzinny/
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4677
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

16 mar 2018, 14:33

pirul pisze:Osobiście nie słyszałem jeszcze o sposobie na przestawienie snopu bo musiałbyś zwierciadła w odbłyśnikach poprzestawiać co jest niewykonalne. Ale nawet gdyby się udało to nie przejdziesz przeglądu bo na kloszach są strzałki pokazujące do jakiego ruchu lampy są przystosowane. Na tej samej zasadzie co światła dzienne bez RL na kloszu będące nielegalne jako dzienne.

A to nie jest tak, że za kształt wiązki światła odpowiada ta blaszka znajdująca się za soczewką?
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

16 mar 2018, 16:51

Marcinos pisze:
Marcinos pisze:Siema

Mógłby mi ktoś napisać albo wskazać wątek na forum procedury mierzenia kompresji? Co odłączyć i gdzie?:)

Mam przyrząd ale tak szukam po kolei co zrobić i nie mogę znaleźć:)

NB 1,8



Siema
Ponawiam pytanie, może ktoś ma taką check listę?:)

nie do końca to co szukasz ale może pomoże:
https://www.youtube.com/watch?v=0hZEQ-Zx7aI
https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=375375

Chicago7 pisze:Mehanik mówi,że cieknie z dźwigienki hamulca recznego, a ja mu cały czas mówie, że z zacisku, kto ma rację, te dźwigienki się regeneruje? Z tego co tu wynalazłem na forum to wszyscy piszą, że to z zacisku koniec kropka. Regenerować w ciemno te zaciski?

Tak jak DMK podlinkował: cały zacisk jest rozbieralny i wszystkie części da się wymienić - nie jest takie trudne jak sie wydaje ;).
jakbys się decydował na regeneracje to pamiętaj że uszczelka przy tej dźwigience ma metalowy kołnierz- trzeba go wydłubac bo nowa uszczelka nie wejdzie.
Bless pisze:Panie i Panowie, szybkie pytanie dotyczące reflektorów.
Mam zamiar wrzucić do NB zderzak z NBFL oraz z reflektorami. Znaleźć zderzak to nie problem, ale reflektory już tak. Czy miał ktoś doświadczenie z lampami z NBFL wersja angielska? Da się je jakoś wyregulować na standardy normalnej Europy?


Z tego co się orientuje po porównaniue swojej i kontynentalnych to to sie chyba nie uda - nie wydaje mi się żeby zakres regulacji był wystarczający :roll: Kwestie oznaczenie na kloszach można obejść podmieniając klosze z europejskiej wersji - no ale jakbys miał europejskie klosze to podejrzewam, że nie bawiłbyś się w dostosowywanie angielskich.
reflektory NBFL dostaniesz od ręki nowe za jedyny tysiączek od sztuki ;)
Dziula
Posty: 13
Rejestracja: 27 lis 2017, 10:52
Model: NB FL
Lokalizacja: Wrocław / Racibórz

19 mar 2018, 8:42

Da się jakoś sprawdzić jakie mam średnice tłoczków w zaciskach w NBFL 1.8? (inaczej niż zdejmować zacisk i mierzyć suwmiarką :D ) W internetach i na przód i na tył pokazują po dwie różne średnice.

Z innej beczki: próbował ktoś programować piloty z innych mazd do NBFL?
kosciukus
Donator
Donator
Posty: 55
Rejestracja: 31 paź 2017, 18:45
Model: NB
Wersja: Zielona wyścigówa
Lokalizacja: Wrocław

19 mar 2018, 11:42

Dziula pisze:Da się jakoś sprawdzić jakie mam średnice tłoczków w zaciskach w NBFL 1.8? (inaczej niż zdejmować zacisk i mierzyć suwmiarką :D ) W internetach i na przód i na tył pokazują po dwie różne średnice.


Jeżeli to Big brejk to
Przód:
https://www.iparts.pl/czesc/tloczek-zac ... 88107.html

Tył:
https://www.iparts.pl/czesc/tloczek-zac ... 89315.html
Awatar użytkownika
jarooo
Posty: 4
Rejestracja: 14 mar 2018, 17:39
Model: NB
Wersja: 1,8 '99
Lokalizacja: Toruń

19 mar 2018, 20:49

Panie i panowie
Mój blacharz który za 2 mce ma wymieniać tylne nadkola, po obejrzeniu auta stwierdził, że baranek nie może być tak wysoko i to napewno ktoś spiep... i trzeba go zeszlifować.
Nigdy nie przyglądałem się miatom pod tym względem.
Możecie powiedzieć jak wysoko na drzwiach i czy w ogóle na drzwiach ma być baranek. Nie mierzylem ale jest ok 15 cm powyżej dolnej krawędzi drzwi.

Pozdrawiam
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

19 mar 2018, 20:56

jarooo pisze:Panie i panowie
Mój blacharz który za 2 mce ma wymieniać tylne nadkola, po obejrzeniu auta stwierdził, że baranek nie może być tak wysoko i to napewno ktoś spiep... i trzeba go zeszlifować.
Nigdy nie przyglądałem się miatom pod tym względem.
Możecie powiedzieć jak wysoko na drzwiach i czy w ogóle na drzwiach ma być baranek. Nie mierzylem ale jest ok 15 cm powyżej dolnej krawędzi drzwi.

Pozdrawiam

tak ma być: na drzwiach i w miare wysoko. Na tym zdjęciu masz baranek na fabrycznej wysokości na drzwiach

http://i.imgur.com/uavN9D8.png
Rzoo
Posty: 76
Rejestracja: 08 mar 2016, 21:52
Model: NA
Lokalizacja: Wolica Piaskowa

19 mar 2018, 21:09

Orientuje się ktoś, gdzie kupić porządną szybę czołową bez uchwytu na lusterko i tego pasa przeciwsłonecznego do NA?
ISO9001
Posty: 44
Rejestracja: 25 paź 2017, 0:45
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

19 mar 2018, 21:44

W nowo zakupionej miacie będę musiał wymienić po poprzednim właścicielu żarówki, ponieważ z niewiadomego powodu wsadził tam ksenony. I tutaj pytanie laika, czy wystarczy wymienić same żarówki czy całe lampy muszą pójść do wymiany? W dodatku w światłach pozycyjnych są LED-y, to chyba też trzeba wymienić. Dzięki za pomoc.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

20 mar 2018, 6:51

ISO9001 pisze:W nowo zakupionej miacie będę musiał wymienić po poprzednim właścicielu żarówki, ponieważ z niewiadomego powodu wsadził tam ksenony. I tutaj pytanie laika, czy wystarczy wymienić same żarówki czy całe lampy muszą pójść do wymiany? W dodatku w światłach pozycyjnych są LED-y, to chyba też trzeba wymienić. Dzięki za pomoc.


zależy ile było pozmieniane żeby zamontować te ksenony - może sie okazać że nie masz mocowania żarówki, odbłyśnik jest zmodyfikowany itp. Dopóki nie zdemontujesz tych "ksenonów" to nie będziesz wiedziec jak dużo jest popsute
Awatar użytkownika
Chezus
Donator
Donator
Posty: 1167
Rejestracja: 07 lip 2016, 20:45
Model: NB FL
Wersja: Impuls
Lokalizacja: SZA

20 mar 2018, 8:21

W NBFL jak jest na soczewce, to w sumie wystarczy żarnik wstawić i nawet zostaje mocowanie żarówki. Wszystko zależy jaki zestaw. Fakt faktem, to zestawy z ksenonami są nienajlepszym wyjściem. Co do LEDów na pozycjach, to ja osobiście nie widzę problemu. Wchodzą w standardowe mocowania żarówki, więc jak Ci przeszkadzają, to możesz wymienić, a jak spoko, to nikt nie powinien się do tego czepiać, chyba że masz wstawione jakieś kolorowe. Ja osobiście jak mi się palą zwykłe W5W, to wymieniam na LEDy, bo po prostu ładniej świecą.
The answer is always Miata.
Awatar użytkownika
Oskarek
Posty: 135
Rejestracja: 31 mar 2017, 8:42
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

20 mar 2018, 8:28

Pisałem w odpowiednim temacie, ale niestety nikt nie odpisał, więc poproszę jeszcze raz tutaj o odpowiedź. Chodzi mi o zestaw hamulców do MX-5NBFL 1.6:
http://allegro.pl/trw-tarcze-klocki-prz ... 27948.html

Czy one będą pasować niezależnie od tego jakie mam obecnie zamontowane? Plug and play?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)
KonradPLN
Donator
Donator
Posty: 496
Rejestracja: 05 paź 2013, 13:06
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

20 mar 2018, 8:48

Podaj sprzedawcy VIN i on Ci udzieli precyzyjnej odpowiedzi. W NBFL po 2003r występowały inne hamulce, więc trzeba zwrócić na to uwagę.
Awatar użytkownika
Oskarek
Posty: 135
Rejestracja: 31 mar 2017, 8:42
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

20 mar 2018, 9:56

No tak, faktycznie, mogę mieć tarcze 270mm. Zrobiłem tak jak poleciłeś. Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

22 mar 2018, 8:43

Czołem, pytanie za sto punktów: Czy nowy, oriMazdowy, drążek zmiany biegów przychodzi w komplecie z gumami, czy te zamówić trzeba osobno [dot. NB 1.8]?
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

22 mar 2018, 11:38

pistenbully pisze:Czołem, pytanie za sto punktów: Czy nowy, oriMazdowy, drążek zmiany biegów przychodzi w komplecie z gumami, czy te zamówić trzeba osobno [dot. NB 1.8]?

bardzo bym sie zdziwił gdyby dorzucali gumy ale głowy nie dam
Awatar użytkownika
meewosh
Posty: 1140
Rejestracja: 16 cze 2015, 20:52
Model: NA
Wersja: 1.8 '94
Lokalizacja: Ogrodzieniec

22 mar 2018, 12:30

pistenbully pisze:Czołem, pytanie za sto punktów: Czy nowy, oriMazdowy, drążek zmiany biegów przychodzi w komplecie z gumami, czy te zamówić trzeba osobno [dot. NB 1.8]?


Po co Ci drążek zmiany biegów nowy? :roll:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Było sobie NB ... viewtopic.php?f=22&t=17700&hilit=meewosh

Jest sobie NA ... viewtopic.php?f=22&t=25585&p=450826&hilit=meewosh#p450826
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

22 mar 2018, 15:37

Któryś z poprzednich właścicieli tuningową gałkę wkleił... Pewnie w internetach kupiona i z gwintem nie trafił :(
Teraz opcja żeby np. wymienić gumy osłony lewarka jest taka: flexem rachu ciachu tuż pod gałką.
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

22 mar 2018, 15:42

pistenbully pisze:Któryś z poprzednich właścicieli tuningową gałkę wkleił... Pewnie w internetach kupiona i z gwintem nie trafił :(
Teraz opcja żeby np. wymienić gumy osłony lewarka jest taka: flexem rachu ciachu tuż pod gałką.

możesz sprobować podgrzać ten klej. jeżeli to. yjanoakryl albo epoxyd to powinien sie poddac. jezeli galka jest plastikowa to mozesz przewiercic na wylot i wlozyc śrubokręt zeby miec porzadną dzwignię
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

22 mar 2018, 20:05

mutra pisze:bardzo bym sie zdziwił gdyby dorzucali gumy ale głowy nie dam


Tak gdzieś już czytałem (pewnie na naszym forum), ale nie mogę znaleźć. Panowie w Carspeedzie mruczeli pod nosem ;) , że w danej cenie jest drążek plus jakieś bajery (bez szczegółów), a w lokalnym ASO, co prawda każdą część chętnie ściągną, ale w serwisie nigdy na żywo NB nie oglądali.

mutra pisze:możesz sprobować podgrzać ten klej. jeżeli to. yjanoakryl albo epoxyd to powinien sie poddac. jezeli galka jest plastikowa to mozesz przewiercic na wylot i wlozyc śrubokręt zeby miec porzadną dzwignię


Najwyraźniej oglądałem zbyt mało MacGyver'a w dzieciństwie. Spróbuję. :senkju:
Załączniki
IMG_20180314_155652.jpg
(mhm, nosi już ślady próby odkręcenia przez Panów z serwisu w ...)
IMG_20180314_155652.jpg (425.05 KiB) Przejrzano 1853 razy
IMG_20180314_155642.jpg
A gałka wygląda tak:
IMG_20180314_155642.jpg (685.53 KiB) Przejrzano 1853 razy
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

22 mar 2018, 20:12

pistenbully pisze:
mutra pisze:bardzo bym sie zdziwił gdyby dorzucali gumy ale głowy nie dam


Tak gdzieś już czytałem (pewnie na naszym forum), ale nie mogę znaleźć. Panowie w Carspeedzie mruczeli pod nosem ;) , że w danej cenie jest drążek plus jakieś bajery (bez szczegółów), a w lokalnym ASO, co prawda każdą część chętnie ściągną, ale w serwisie nigdy na żywo NB nie oglądali.

mutra pisze:możesz sprobować podgrzać ten klej. jeżeli to. yjanoakryl albo epoxyd to powinien sie poddac. jezeli galka jest plastikowa to mozesz przewiercic na wylot i wlozyc śrubokręt zeby miec porzadną dzwignię


Najwyraźniej oglądałem zbyt mało MacGyver'a w dzieciństwie. Spróbuję. :senkju:



jak nie planujesz tej gałki zostawić to ja bym podgrzał palnikiem delikatnie to przewężenie na dole (sciagnij sobie tylko ten mieszek i obłóż jakimś wilgotnym ręcznikiem żeby plastik konsoli nie ucierpiał) a potem za samą gałkę szczypcami do rur. Albo tak jak pisałem wcześniej: gdzieś tak w 1/3 górnej wysokości gałki (tak zeby nie wiercić w drążku) wywiercić dziurę i przełożyc długi śrubokręt.
Jeżeli to nie jest klejone specjalnym klejem do metalu to powinno pójść. Nie sądzę żeby było, bo jakby komuś sie chciało uzyc takiego kleju to by sobie przerobił gwint na prawidłowy.

Jeszcze tylko takie głupie pytanie : kręcisz we właściwą stronę? :mrgreen:
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2096
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

22 mar 2018, 20:49

mutra pisze:Jeszcze tylko takie głupie pytanie : kręcisz we właściwą stronę? :mrgreen:


Nie ma głupich pytań! 8-)
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

23 mar 2018, 11:47

Szybkie pytanie: czy wieszaki tylnego tłumika są takie same w Na i NB/nbfl??? Numer częściBP47-40-061A
ewentualnie gdyby mi ktoś podał dowolny numer VIN od NA to sobie sprawdzę w EPC.
Pilna sprawa, bo wiecie.... promocja na mossie na cobalty i te sprawy :mrgreen:
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3520
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

23 mar 2018, 11:54

Na wieszakach się nie znam ale na pewno jest inne wyjście z tłumika końcowego do rury do kolektora - (o ile pamiętam) NA ma proste a NB zaokrąglone - trzeba przespawać trochę...
ODPOWIEDZ