Czaterja działu technicznego

pytania różne...

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
m_g
Donator
Donator
Posty: 120
Rejestracja: 01 maja 2015, 15:06
Model: NC
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

25 sie 2017, 19:04

Jakieś protipy odnośnie zdejmowania kierownicy w NC?
wg tutoriala (https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=441989) wygląda to banalnie, ale jak znam życie nie obejdzie się bez jakiegoś problematycznego elementu, na coś konkretnego uważać?
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

25 sie 2017, 20:11

m_g pisze:Jakieś protipy odnośnie zdejmowania kierownicy w NC?
wg tutoriala (https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=441989) wygląda to banalnie, ale jak znam życie nie obejdzie się bez jakiegoś problematycznego elementu, na coś konkretnego uważać?

na poduchę, odłącz akumulator i poczekaj co najmniej 10-15 min zanim się zabierzesz do sciagania
kali7575
Posty: 73
Rejestracja: 31 lip 2016, 12:38
Model: NB
Lokalizacja: Wrocław / Głogów

26 sie 2017, 7:00

Hej. Wreszcie coś mądrego powstaje. Może będą na przód blachy jak w Szwajcarii https://m.onet.pl/biznes/kraj,23s74w

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Romano
Posty: 33
Rejestracja: 03 lip 2017, 14:44
Model: NC
Wersja: Gruz edition
Lokalizacja: BB

26 sie 2017, 14:32

hejka,

Wie ktoś jaka jest średnica przedniego tłoczka w NC tarcza ? Czy ten sam zestaw naprawczy pasuje do NB 255mm i NC 290mm ?

http://tiny.pl/gjjxj
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

26 sie 2017, 16:38

Romano pisze:hejka,

Wie ktoś jaka jest średnica przedniego tłoczka w NC tarcza ? Czy ten sam zestaw naprawczy pasuje do NB 255mm i NC 290mm ?

http://tiny.pl/gjjxj

nie pasuje
tak samo zestaw z NB BB nie pasuje do NC mimo zbliżonej budowy zacisku
Awatar użytkownika
Romano
Posty: 33
Rejestracja: 03 lip 2017, 14:44
Model: NC
Wersja: Gruz edition
Lokalizacja: BB

26 sie 2017, 19:49

mutra pisze:
Romano pisze:hejka,

Wie ktoś jaka jest średnica przedniego tłoczka w NC tarcza ? Czy ten sam zestaw naprawczy pasuje do NB 255mm i NC 290mm ?

http://tiny.pl/gjjxj

nie pasuje
tak samo zestaw z NB BB nie pasuje do NC mimo zbliżonej budowy zacisku



Dzięki za info ! Wiesz może jaki należy kupić zestaw do NC ? W linku w którym wysłałem jest mowa o tym ze zostaw pasuje do nc i nb ...
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

26 sie 2017, 20:47

Romano pisze:
mutra pisze:
Romano pisze:hejka,

Wie ktoś jaka jest średnica przedniego tłoczka w NC tarcza ? Czy ten sam zestaw naprawczy pasuje do NB 255mm i NC 290mm ?

http://tiny.pl/gjjxj

nie pasuje
tak samo zestaw z NB BB nie pasuje do NC mimo zbliżonej budowy zacisku



Dzięki za info ! Wiesz może jaki należy kupić zestaw do NC ? W linku w którym wysłałem jest mowa o tym ze zostaw pasuje do nc i nb ...


http://www.ebay.co.uk/itm/MAZDA-MX5-MX- ... SwlndZCH0B

w opisie masz wymiary tłoczka, wysyłają do Polski bez problemu. Jezeli potrzebujesz zestawu na dwa zaciski to tez mają w ofercie.
Awatar użytkownika
Chicago7
Posty: 86
Rejestracja: 20 lip 2017, 21:03
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Zielona Góra

27 sie 2017, 11:20

Witam, ktoś może podać jaki model kabli(NGK) oraz świec podejdą do nbfl 1.6, oczywiście przeglądałem tematy ale i tak nie jestem pewny co do nr kat.
1.6 nbfl
Awatar użytkownika
Enzis
Posty: 577
Rejestracja: 02 gru 2014, 8:55
Model: NB FL
Lokalizacja: Ostrzeszów\Wrocław

27 sie 2017, 20:27

Popiskujące hamulce po srogim katowaniu, klocki się szklą? Nic się z nimi dotychczas nie działo, aczkolwiek nie znam przeszłości tych na przedniej osi... Tył to TRW, dotarte, półroczne, też upalane już wczesniej.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

28 sie 2017, 0:29

Enzis pisze:Popiskujące hamulce po srogim katowaniu, klocki się szklą? Nic się z nimi dotychczas nie działo, aczkolwiek nie znam przeszłości tych na przedniej osi... Tył to TRW, dotarte, półroczne, też upalane już wczesniej.

zdemontuj klocki i zobacz, od razu zerknij też na prowadnice. szczegolnie te z tyłu lubią się przytrzeć
Awatar użytkownika
irekJ
Donator
Donator
Posty: 2635
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:48
Model: ND
Wersja: Mocny Full
Lokalizacja: PL | CH | IT

28 sie 2017, 11:26

Enzis pisze:Popiskujące hamulce po srogim katowaniu, klocki się szklą? Nic się z nimi dotychczas nie działo, aczkolwiek nie znam przeszłości tych na przedniej osi... Tył to TRW, dotarte, półroczne, też upalane już wczesniej.


Tak właśnie miałem Ci pisać, że to ty piszczałeś na winklach... jak odjechałeś to automagicznie piski ucichły. A zwalałeś na nas :)
Rozbierz zaciski i sprawdź czy prowadniczki swobodnie chodzą, czy gumki całe i czy na jażmach nie ma syfu.
Ja miałem podobnie jak jedna prowadniczka jakiś syf/rdzę/cholera wie złapała i nie odbijałą dobrze przez co kolocek nie wracał i piszczał przy mocniejszej jeździe.
Awatar użytkownika
Oskarek
Posty: 135
Rejestracja: 31 mar 2017, 8:42
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

28 sie 2017, 13:16

Potrzebuję wyregulować cylindry w mojej NBFL. Niestety obłożenie w warsztatach jest masakryczne i umówiłem się na ten zabieg do serwis-japonskich.pl w Warszawie.

Macie jakieś opinie na ich temat? Jest się czego bać oddając tam auto? Jakiego kosztu się mogę spodziewać?
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4671
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

28 sie 2017, 13:43

A nie zawory? ;)
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
Oskarek
Posty: 135
Rejestracja: 31 mar 2017, 8:42
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

28 sie 2017, 13:47

haha, oczywiście, że zawory :) cały dzień oglądam graty do Mazdy i już mi się pierdzieli w bani :)
Awatar użytkownika
Enzis
Posty: 577
Rejestracja: 02 gru 2014, 8:55
Model: NB FL
Lokalizacja: Ostrzeszów\Wrocław

29 sie 2017, 8:50

irekJ pisze:
Enzis pisze:Popiskujące hamulce po srogim katowaniu, klocki się szklą? Nic się z nimi dotychczas nie działo, aczkolwiek nie znam przeszłości tych na przedniej osi... Tył to TRW, dotarte, półroczne, też upalane już wczesniej.


Tak właśnie miałem Ci pisać, że to ty piszczałeś na winklach... jak odjechałeś to automagicznie piski ucichły. A zwalałeś na nas :)
Rozbierz zaciski i sprawdź czy prowadniczki swobodnie chodzą, czy gumki całe i czy na jażmach nie ma syfu.
Ja miałem podobnie jak jedna prowadniczka jakiś syf/rdzę/cholera wie złapała i nie odbijałą dobrze przez co kolocek nie wracał i piszczał przy mocniejszej jeździe.


Wiedziałem, że piszczę, ale myślałem, ze tylko przy hamowaniu :lol:
Zdjąłem koło z przodu by zbadać temat (jestem w terenie i więcej nie mogę) i klocka jest pod dostatkiem, ale na tarczy pojawiły się wyczuwalne gołą ręką wyżłobienia (z tylu tarcza gładka jak lakier nd przed wyjazdem z salonu). Coś na szybko? Nie umrze od tego, czy darować sobie winkle?
CipsonPL
Posty: 7
Rejestracja: 28 mar 2015, 10:15
Model: NB FL
Wersja: srebrna szczała
Lokalizacja: W-wa

30 sie 2017, 22:35

co to może być? na postoju po wciśnięciu sprzęgła i wrzuceniu na dowolny bieg słychać metaliczne chrobotanie ale nie cały czas
dźwięk podobny jak na poniższym filmie
https://www.youtube.com/watch?v=rCyoqG7USKE
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

30 sie 2017, 22:52

Enzis pisze:
irekJ pisze:
Enzis pisze:Popiskujące hamulce po srogim katowaniu, klocki się szklą? Nic się z nimi dotychczas nie działo, aczkolwiek nie znam przeszłości tych na przedniej osi... Tył to TRW, dotarte, półroczne, też upalane już wczesniej.


Tak właśnie miałem Ci pisać, że to ty piszczałeś na winklach... jak odjechałeś to automagicznie piski ucichły. A zwalałeś na nas :)
Rozbierz zaciski i sprawdź czy prowadniczki swobodnie chodzą, czy gumki całe i czy na jażmach nie ma syfu.
Ja miałem podobnie jak jedna prowadniczka jakiś syf/rdzę/cholera wie złapała i nie odbijałą dobrze przez co kolocek nie wracał i piszczał przy mocniejszej jeździe.


Wiedziałem, że piszczę, ale myślałem, ze tylko przy hamowaniu :lol:
Zdjąłem koło z przodu by zbadać temat (jestem w terenie i więcej nie mogę) i klocka jest pod dostatkiem, ale na tarczy pojawiły się wyczuwalne gołą ręką wyżłobienia (z tylu tarcza gładka jak lakier nd przed wyjazdem z salonu). Coś na szybko? Nie umrze od tego, czy darować sobie winkle?


jak klocek odbija a hamulce sie nie grzeja to mozesz jechac. moglo cos wpasc kiedzy klocek a tarcze. zqkladam ze klocki z przodu masz bez tej blaszki sygnalizujacej zużycie?
Awatar użytkownika
Enzis
Posty: 577
Rejestracja: 02 gru 2014, 8:55
Model: NB FL
Lokalizacja: Ostrzeszów\Wrocław

31 sie 2017, 5:57

mutra pisze:
Enzis pisze:
irekJ pisze:
Enzis pisze:Popiskujące hamulce po srogim katowaniu, klocki się szklą? Nic się z nimi dotychczas nie działo, aczkolwiek nie znam przeszłości tych na przedniej osi... Tył to TRW, dotarte, półroczne, też upalane już wczesniej.


Tak właśnie miałem Ci pisać, że to ty piszczałeś na winklach... jak odjechałeś to automagicznie piski ucichły. A zwalałeś na nas :)
Rozbierz zaciski i sprawdź czy prowadniczki swobodnie chodzą, czy gumki całe i czy na jażmach nie ma syfu.
Ja miałem podobnie jak jedna prowadniczka jakiś syf/rdzę/cholera wie złapała i nie odbijałą dobrze przez co kolocek nie wracał i piszczał przy mocniejszej jeździe.


Wiedziałem, że piszczę, ale myślałem, ze tylko przy hamowaniu :lol:
Zdjąłem koło z przodu by zbadać temat (jestem w terenie i więcej nie mogę) i klocka jest pod dostatkiem, ale na tarczy pojawiły się wyczuwalne gołą ręką wyżłobienia (z tylu tarcza gładka jak lakier nd przed wyjazdem z salonu). Coś na szybko? Nie umrze od tego, czy darować sobie winkle?


jak klocek odbija a hamulce sie nie grzeja to mozesz jechac. moglo cos wpasc kiedzy klocek a tarcze. zqkladam ze klocki z przodu masz bez tej blaszki sygnalizujacej zużycie?


Jest rowek na klocku, dziś jadę to rozbierać, dam znac co wyszło
Awatar użytkownika
emixfajf
Donator
Donator
Posty: 653
Rejestracja: 08 lis 2010, 20:25
Model: NB FL
Wersja: Sportive Turbo
Lokalizacja: Kępno

31 sie 2017, 7:08

[quote

Jest rowek na klocku, dziś jadę to rozbierać, dam znac co wyszło[/quote]
Przez to piszczenie widzę, że spać nie możesz. :D
Kawę wypiłem już..
Jest:
1. NBFL 1.8 '01 Sportive Turbo A3F
2. ND2 2.0 '21 GT 46G
Była:
1.NA 1.6 '91 SU 2.MSM '04 27A 3.NA 1.6 '93 SU 4.NBFL 1.8 '01 Sportive 34K 5.NB 1.8 '98 RS A3F 6.ND 2.0 '16 GT 41W 7.ND2 2.0 '19 Club 47A
Awatar użytkownika
Enzis
Posty: 577
Rejestracja: 02 gru 2014, 8:55
Model: NB FL
Lokalizacja: Ostrzeszów\Wrocław

31 sie 2017, 14:32

Przód wyczyszczony, już tak nie jęczy :D
Pytanie teraz:
Przewody hamulcowe w stalowym oplocie - można wymienić sam przód? W sensie czy nie wywoła to dużej dysproporcji podczas hamowania?

Edit: Pisałem z gościem z PizzaBrakes, miata ma raczej układ hamulcowy X, więc oplot na jednej osi nic nie da ;) Jeśli układ jest przód-tył to zmieni balans hamowania.
RS
Donator
Donator
Posty: 1552
Rejestracja: 27 wrz 2011, 18:37
Model: NA
Lokalizacja: Krosno/Kraków

31 sie 2017, 17:41

Miata ma układ przód tył. Zmień wszystkie.
Awatar użytkownika
Enzis
Posty: 577
Rejestracja: 02 gru 2014, 8:55
Model: NB FL
Lokalizacja: Ostrzeszów\Wrocław

31 sie 2017, 17:52

RS pisze:Miata ma układ przód tył. Zmień wszystkie.


W takim razie wlatuje zestaw, dzięki!
Awatar użytkownika
Chezus
Donator
Donator
Posty: 1167
Rejestracja: 07 lip 2016, 20:45
Model: NB FL
Wersja: Impuls
Lokalizacja: SZA

01 wrz 2017, 18:58

Siema,

Szumi i ma luz łożysko w przednim lewym kole. Jeszcze tego nie rozbierałem, ale wątpię żeby można było to dociągnąć nakrętką.
Widzę, że są zestawy z całymi piastami, ale też same łożyska. Rozumiem, że cała piasta do wymiany będzie w przypadku jak się zatrze i obróci łożysko?

Jakieś złote rady, żebym był gotowy na robotę?
The answer is always Miata.
Awatar użytkownika
Chezus
Donator
Donator
Posty: 1167
Rejestracja: 07 lip 2016, 20:45
Model: NB FL
Wersja: Impuls
Lokalizacja: SZA

01 wrz 2017, 19:19

Tak przeglądam części i same łożyska są wymieniane z tyłu tylko. Z przodu widze leci cała piasta. Czy ktoś coś może polecić? w I.L. Motorsport 410 zł. Jakies alternatywy? 1.8 NB FL z ABSem.
The answer is always Miata.
ree
Posty: 2576
Rejestracja: 05 paź 2009, 22:51
Model: NA
Lokalizacja: Szczecin

02 wrz 2017, 15:44

Chezus pisze:Tak przeglądam części i same łożyska są wymieniane z tyłu tylko. Z przodu widze leci cała piasta. Czy ktoś coś może polecić? w I.L. Motorsport 410 zł. Jakies alternatywy? 1.8 NB FL z ABSem.
Pisz do carspeed'u powinni mieć coś w ofercie.
Awatar użytkownika
Demon
Posty: 468
Rejestracja: 14 cze 2017, 13:50
Model: NA

04 wrz 2017, 10:30

Panowie. Mokry dywan pod dywanikiem pasażera (kierowcy troszke) po myciu samochodu. Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3518
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

04 wrz 2017, 10:34

Nieszczelna rynna dachu i woda lejąca się po pionowej ściance za fotelami? Sprawdź wykładzinę za fotelami.
Awatar użytkownika
Demon
Posty: 468
Rejestracja: 14 cze 2017, 13:50
Model: NA

04 wrz 2017, 11:15

Odplyw za fotelem z dachu drożny. To może ta uszczelka. Odsunać tą uszczelkę i przejechać silikonem?
Awatar użytkownika
ZetMichał
Posty: 96
Rejestracja: 22 cze 2017, 22:17
Model: NA
Wersja: 1996
Lokalizacja: Kraków

04 wrz 2017, 11:40

którą uszczelkę masz na myśli?
szczerze mówiąc nie wiem co przy dachu można zajechać bezpiecznie silikonem :D

w celu zlokalizowania winowajcy proponuje zdjęcie wykładzin za fotelami i z tylnej półki, następnie jedna osoba leje wodę z węża/wiadra po tylnej szybie, a druga szuka przecieku siedząc w aucie :) (radzę być zaopatrzonym w jakieś szmaty/ręczniki papierowe/etc, bo może być powódź)

jeśli wina będzie po stronie rynny (a ta pęka od samego patrzenia na nią) to opis naprawy jest już na forum:
viewtopic.php?f=25&t=14728

gruba, zielono-czarna folia do oczek wodnych w castoramie za ok. 25zł, do tego trzeba skombinować jakiś dziurkacz i uszczelki
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3518
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

04 wrz 2017, 11:43

Nie o odpływie mowa - rynna dachu idąca wzdłuż całego rantu dachu - tak półkoliście za tylną półką.
Jeśli ona jest przerwana (u mnie była złamana na obydwu końcach) to woda nie dopływa do rynienki tylko spływa po tylnej półce i ściance za fotelami do progu i w nogi pasażera - tak było u mnie dokładnie.

temat o rzeczonej rynnie na forum
ODPOWIEDZ