Obrysówki - czy muszą być?

Pytanie o przepisy

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

DieSpinnePL
Posty: 1982
Rejestracja: 05 paź 2007, 18:03
Model: NA
Lokalizacja: Skawina/Kraków

08 lut 2010, 16:30

Mam pytanie.
Czy obrysówki są u nas obowiązkowe? Wiem, że to jest wymóg za oceanem, a czy w naszej miodem i mlekiem płynącej krainie też są wymagane? Tak sobie patrzę na fotkę NC w naszym "nowym" banerze i widzę, że ona już ich nie ma.

Ja osobiście nie przepadam za plastikiem na karoserii samochodu. Im go mniej tym mi bardziej pasuje. Te obrysówki, do których wszyscy się przyzwyczailiśmy wyglądają jak ze starego miejskiego roweru :P Białe, to dla mnie żadne pocieszenie. Dymione tym bardziej.

Z racji tego, że miałem spotkanie z Husky'm (wbiegł pod koła jak miałem około 40km/h i zebrał ze sobą trochę lakieru z przedniego zderzaka), mam w planie pomalować przedni i tylny zderzak (w tylnym pozbędę się tego cudownego światła przeciwmgłowego :P ) i tak sobie pomyślałem, że może by się tak pozbyć i tych rowerowych elementów z samochodu :)

Ktoś wie jak to prawnie u nas jest ?

Zrobiłem nawet VT jak by się to prezentowało BEZ tych obrysówek.

Obrazek

Obrazek
kauczuk
Posty: 335
Rejestracja: 14 maja 2009, 20:03
Model: Inny
Wersja: Kombi :(
Lokalizacja: Warszawa

08 lut 2010, 17:03

O ile nic się w kodeksie nie zmieniało to nigdy nie były wymagane. Przynajmniej nie 8 lat temu jak zdawałem prawko ;)

Tutaj jest to opisane, ale artykuł raczej stary: http://www.auto-swiat.pl/wydania,Zestaw-swiatel,218,1.html
Awatar użytkownika
Qbatron
Donator
Donator
Posty: 2549
Rejestracja: 10 kwie 2009, 20:23
Lokalizacja: Lublin

08 lut 2010, 17:55

Malo ktore auto u nas ma obrysowki, wiec raczej nie sa wymagane.

Nawet bylem swiadkiem jak policja czepiala sie golfiarza o to ze MA swiecace obrysowki.
Sek
Posty: 479
Rejestracja: 06 kwie 2009, 21:01
Model: NA
Lokalizacja: Leszno

08 lut 2010, 18:36

obrysówki odblaskowe nie są obowiązkowe.
podświetlane obrysówki podlegają pod przepisy mówiące:

auto o szerokości 1,85 do 2 metrów - dopuszczalne
auto o szerokości 2 metrów i więcej - obowiązkowe

swego czasu posiadając amerykańskie auto z podświetlanymi obrysówkami zostałem przećwiczony przez naszą kochaną policję, więc ze znajomym rzeczoznawcą samochodowym poszukaliśmy przepisów to określających.
jest jeszcze przepis mówiący że:
jeśli auto jest fabrycznie wyposażone w jakiś element, to musi on być zamontowany na aucie i musi być sprawny.
sprawdzałem to jakieś 4 lata temu ale myślę że nic się w tym temacie nie zmieniło.
Awatar użytkownika
dmk
Posty: 4572
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:19
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom, Recaro
Lokalizacja: Komorniki

08 lut 2010, 19:38

Sek pisze:obrysówki odblaskowe nie są obowiązkowe.
podświetlane obrysówki podlegają pod przepisy mówiące:

auto o szerokości 1,85 do 2 metrów - dopuszczalne
auto o szerokości 2 metrów i więcej - obowiązkowe

swego czasu posiadając amerykańskie auto z podświetlanymi obrysówkami zostałem przećwiczony przez naszą kochaną policję, więc ze znajomym rzeczoznawcą samochodowym poszukaliśmy przepisów to określających.
jest jeszcze przepis mówiący że:
jeśli auto jest fabrycznie wyposażone w jakiś element, to musi on być zamontowany na aucie i musi być sprawny.
sprawdzałem to jakieś 4 lata temu ale myślę że nic się w tym temacie nie zmieniło.


Też o tym ostatnim czytałem i taki sam stan wiedzy mam jak Ty, ale nie wiem jak jest weryfikowane to "fabrycznie zamontowane". np. Volvo ma w większości (jak nie wszystkich) swoich autach świecące obrysówki. No i co np. jeżeli samochód pochodzi z innego kraju? Ale nie sądzę, żeby policja mogła się czepiać obu przypadków (kompletny brak, lub świecące). No chyba, że świecą jaśniej niż migacze :wink:

PS Może pokuszę się i napiszę maila do poznańskiej policji przy wolnej chwili z pytaniem. Zasugeruję, że auto ma fabrycznie z postojówkami świecące i.. co wtedy :roll:
Jest: MX-5 NDRF 2.0 - viewtopic.php?f=22&t=26399
Była: MX-5 NB 1.8T - viewtopic.php?f=22&t=2932
Była: RX-8 HP - http://forum.rxklub.pl/index.php?/topic ... x-hp-aka-wóz-rodzinny/
spilner
Posty: 847
Rejestracja: 06 lut 2009, 9:02
Lokalizacja: Wwa

08 lut 2010, 20:04

To co mają niektóre volvo (np. S40 poprzedniej generacji) to nie są według naszych regulacji obrysówki tylko światła pozycyjne boczne. Obrysówki mają być z przodu barwy białej, z tyłu czerwonej i możliwość ich stosowania ograniczona jest dla pojazdów poniżej określonej szerokości. Pozycyjnych bocznych, które muszą być barwy pomarańczowej, to ograniczenie nie dotyczy i tak jak w volvo nigdy nie musiałem się z nich tłumaczyć tak i w miacie się tego nie spodziewam.
Ogólnie temat co jakiś czas powraca, w którymś poście dawałem nawet linki do przepisów.
Sek
Posty: 479
Rejestracja: 06 kwie 2009, 21:01
Model: NA
Lokalizacja: Leszno

08 lut 2010, 20:22

u mnie były to świecące obrysówki w aucie chevrolet tracker (vitara po kanadyjsku).
zatrzymała mnie wieczorową porą policja i przetrzepała centymetr po centymetrze stan techniczny auta. a że wszystko było cacy to zabrali się za lampy, migacze itp. ,
a w tym za świecące obrysy. skończyło się na pouczeniu, ale ja tak jak pisałem ze znajomym rzeczowznawcą samochodowym sprawdziłem przepisy dotyczące obrysów.
co do świecących obrysów liczy się szerokość auta (wymiary pamiętam dokładnie bo vitara ma 1,87m w świetle lusterek więc się mieściła), a to
dmk pisze:jeśli auto jest fabrycznie wyposażone w jakiś element, to musi on być zamontowany na aucie i musi być sprawny

jest z tego co mówił rzeczoznawca niezależne od kraju, oczywiście z uwzględnieniem
atestów co w przypadku obrysówek nie ma znaczenia.
na przeglądach technicznych czepiali się obrysówek też na podstawie przepisów o szerokości auta.
wszystko to tyczy się obrysówek podświetlanych, a my tu mówimy bardziej o odblaskach w przypadku wersji europejskich miat, a te są w takim wydaniu nieobowiązkowe i można je spokojnie zlikwidować.
BTW nasze odblaski mają przygotowane miejsce pod montaż zarówek, więc ich obecność w wer. europejskiej podyktowana jest raczej kosztami produkcji niż wymogami przedpisów drogowych.

ps.
sorry dmk za cytat własnych słów z twojego posta :mrgreen:

edit: spilner masz rację zapomniałem o pozycyjnych i kolorach
DieSpinnePL
Posty: 1982
Rejestracja: 05 paź 2007, 18:03
Model: NA
Lokalizacja: Skawina/Kraków

08 lut 2010, 23:01

Dziękuję, temat można zamknąć i zachować dla potomnych ;)
vox
Posty: 879
Rejestracja: 21 paź 2007, 5:29
Model: NB
Lokalizacja: Branice opolskie

09 lut 2010, 10:01

DieSpinnePL pisze:(w tylnym pozbędę się tego cudownego światła przeciwmgłowego :P )

to już raczej nie jest w zgodzie z przepisami :???: ale też o tym myślę
Czy macie jakieś pomysły gdzie je przenieść (oprócz zamiany lewego cofania, bo to znam)
profilone
Posty: 814
Rejestracja: 10 mar 2009, 22:20
Lokalizacja: Lublin

09 lut 2010, 12:03

vox pisze:
DieSpinnePL pisze:(w tylnym pozbędę się tego cudownego światła przeciwmgłowego :P )

to już raczej nie jest w zgodzie z przepisami :???: ale też o tym myślę
Czy macie jakieś pomysły gdzie je przenieść (oprócz zamiany lewego cofania, bo to znam)


Ja mam wersję z kanady i światła brak w ogóle i nitk się nigdy nie przyczepił. ani policjanty ani przy przeglądzie..

Oczywiście pozostaje kwestia bezpieczeńśtwa w czasie mgły...
Sek
Posty: 479
Rejestracja: 06 kwie 2009, 21:01
Model: NA
Lokalizacja: Leszno

09 lut 2010, 12:23

profilone pisze:Ja mam wersję z kanady i światła brak w ogóle i nitk się nigdy nie przyczepił. ani policjanty ani przy przeglądzie..


to masz szczęście :grin:
ja musiałem dołożyć do vitary bo inaczej przeglądu nie chcieli podbić, a policja u nas widząc amerykańca pierwsze co u nas robi to sprawdza lamy, kierunki i przeciwmgielne.
profilone
Posty: 814
Rejestracja: 10 mar 2009, 22:20
Lokalizacja: Lublin

09 lut 2010, 12:42

Sek pisze:to masz szczęście :grin:
ja musiałem dołożyć do vitary bo inaczej przeglądu nie chcieli podbić, a policja u nas widząc amerykańca pierwsze co u nas robi to sprawdza lamy, kierunki i przeciwmgielne.


Uuu cos Ty mówisz...coś czuję, że sprzyjało mi wobec tego szczęście niewiedzącego..a teraz jak wiem, że się czepiają, to zaczną to robć..:D

Oby było ok. Może w Vitarze jakoś bardziej rzuca się to w oczy :razz:
Sek
Posty: 479
Rejestracja: 06 kwie 2009, 21:01
Model: NA
Lokalizacja: Leszno

09 lut 2010, 12:54

bez obawy, madzia jest dyskretniejsza i nie ma podświetlanych na stałe kierunków więc się nie rzuca w oczy :mrgreen:
Awatar użytkownika
kociol
Donator
Donator
Posty: 995
Rejestracja: 06 maja 2008, 14:49
Model: NC FL2
Wersja: Sport Recaro
Lokalizacja: Krakow

09 lut 2010, 13:02

Do tej pory nie mialem problemu. I - tfu, tfu - nie bede go mial.
Przeciwmgielne mam - z przodu :D Obrysowki na stanie i nie zamierzam sie pozbywac ;)
MAD fabworx specjalne części dla Twojej Miaty https://www.instagram.com/mad_fabworx/ Life is too short to drive a boring car.
Tuning Design
Posty: 15
Rejestracja: 04 lip 2008, 13:59
Lokalizacja: Żary
Kontakt:

09 lut 2010, 16:22

dla znudzonych do obrysówek można dodać np. takie ramki dobrze się to prezentuje
http://tuning-design.com.pl/product_info.php?cPath=2&products_id=16
Awatar użytkownika
Tomai
Donator
Donator
Posty: 3864
Rejestracja: 14 wrz 2008, 9:11
Model: NC
Wersja: 2.0 Power by Five
Lokalizacja: Poznań / Kaźmierz

09 lut 2010, 16:45

Jeśli chodzi o temat tylnego światła przeciwmgielnego. Chodzi mi po głowie wstawienie tylnego zderzaka od miaty bez tego " pięknego" przeciwmgielnego. No i ostatnio idąc sobie obok mojego bloku zagadnąłem sobie dwóch policjantów w tej sprawie właśnie. Powiedzieli że moge wymienić i będzie ok. Najważniejsze są światła i kierunkowskazy a przeciw mgielne nie musi być. Sek to jak to jest ? W Lesznie są inni policjanci ?? :lol:
Była NA BRG 1.8 118 Km 146 Nm
Była NBFL Phoenix 1.8 138KM 156Nm
Była NBFL Garnet Red Mica 1.8
Jest NC 2.0 174KM 199Nm
DieSpinnePL
Posty: 1982
Rejestracja: 05 paź 2007, 18:03
Model: NA
Lokalizacja: Skawina/Kraków

09 lut 2010, 16:48

vox pisze:to już raczej nie jest w zgodzie z przepisami ale też o tym myślę
Czy macie jakieś pomysły gdzie je przenieść (oprócz zamiany lewego cofania, bo to znam)


Tak właśnie mam zamiar to uczynić. Wygląda to bardzo dobrze (nie szpeci dodatkowe światło), przeróbka banalna, bo z tego co słyszałem od Agenta, to nawet długość kabla jest odpowiednia i nie trzeba nic przerabiać, wystarczy zakupić diodową czerwoną żarówkę i tyle :)
MX-5 to nie golf i na stacjach diagnostycznych jak mają z takimi samochodami raz w roku do czynienia to max. To samo Policja. Wystarczy, że zaświeci przeciwmgłowe jak naciśniesz :P A czy zaświeci w zderzaku, czy w lewej lampie to już bez różnicy. I tak nie będą wiedzieli, gdzie powinno.

Tuning Design pisze:np. takie ramki dobrze się to prezentuje

Mi się to nie podoba.
profilone
Posty: 814
Rejestracja: 10 mar 2009, 22:20
Lokalizacja: Lublin

09 lut 2010, 17:17

Tomai pisze:Jeśli chodzi o temat tylnego światła przeciwmgielnego. Chodzi mi po głowie wstawienie tylnego zderzaka od miaty bez tego " pięknego" przeciwmgielnego. No i ostatnio idąc sobie obok mojego bloku zagadnąłem sobie dwóch policjantów w tej sprawie właśnie. Powiedzieli że moge wymienić i będzie ok. Najważniejsze są światła i kierunkowskazy a przeciw mgielne nie musi być. Sek to jak to jest ? W Lesznie są inni policjanci ?? :lol:


A może źle Cię zrozumieli i chodziło im o przednie światło? :???:

Może jednak coś w tym jest, że nie jest obowiązkowe. Kiedyś mnie niebiescy zatrzymali dla frajdy i sprawdzali wszystko i nie przyczepili sie do niczego (oprócz świateł do jazdy dziennej z przodu :wink: )
Awatar użytkownika
Tomai
Donator
Donator
Posty: 3864
Rejestracja: 14 wrz 2008, 9:11
Model: NC
Wersja: 2.0 Power by Five
Lokalizacja: Poznań / Kaźmierz

09 lut 2010, 17:29

profilone pisze:A może źle Cię zrozumieli i chodziło im o przednie światło?


Napewno nie , bo podeszłem z nimi do stojącego obok seicento i pokazywałem na tylny zderzak
Była NA BRG 1.8 118 Km 146 Nm
Była NBFL Phoenix 1.8 138KM 156Nm
Była NBFL Garnet Red Mica 1.8
Jest NC 2.0 174KM 199Nm
Sek
Posty: 479
Rejestracja: 06 kwie 2009, 21:01
Model: NA
Lokalizacja: Leszno

09 lut 2010, 18:02

dziwne :shock: z tego co wiem to tylne światło przeciwmgielne jest obowiązkowe.
wszystkie auta w salonach takie posiadają, natomiast przednie za dopłatą.
będąc ostatni raz na przeglądzie tachnicznym ś.p. vitarą miałem zerwany kabel od tylnego przeciwmgłowego światła i facet zwrócił mi na to uwagę. przegląd podbił, ale wrazie kontroli policjów to miałem mówić że przewód dopiero co się zerwał.
samo światło z tyłu miałem dołożone już we własnym zakresie bo vitara go nie posiadała i na pierwszym przeglądzie był z tego powodu dym.
Tomai moje doświadczenia potwierdza też Konrad który swoje auta bada w innej stacji diagnostycznej w lesznie i ma te same problemy.
rafal
Posty: 945
Rejestracja: 26 maja 2008, 18:41
Lokalizacja: Warszawa Urs/Wil

09 lut 2010, 18:02

nie pamietam gdzie, ale gdzies bylo zdjecie miatki z tynym przeciwmglowym w tylnej blendzie-wygladalo elegancko w miare. jak znajde to wkleje.
co do tylnego przeciwmglowego to jest obowiazek je miec.
byla mx-5 turbo
jest foka rs
miata jeszcze bedzie:)
Awatar użytkownika
Tomai
Donator
Donator
Posty: 3864
Rejestracja: 14 wrz 2008, 9:11
Model: NC
Wersja: 2.0 Power by Five
Lokalizacja: Poznań / Kaźmierz

09 lut 2010, 18:08

Sek pisze:Tomai moje doświadczenia potwierdza też Konrad który swoje auta bada w innej stacji diagnostycznej w lesznie i ma te same problemy.


rafal pisze:co do tylnego przeciwmglowego to jest obowiazek je miec.


tzn. że poznańscy policjanci są niedouczeni i wprowadzili mnie w bład. :?:
Była NA BRG 1.8 118 Km 146 Nm
Była NBFL Phoenix 1.8 138KM 156Nm
Była NBFL Garnet Red Mica 1.8
Jest NC 2.0 174KM 199Nm
Sek
Posty: 479
Rejestracja: 06 kwie 2009, 21:01
Model: NA
Lokalizacja: Leszno

09 lut 2010, 18:10

Tomai trudno powiedzieć jacy są

....to po prostu Polska, jak trafisz tak masz
AGENt
Posty: 2019
Rejestracja: 10 lis 2006, 18:52
Model: NA
Wersja: oryginalna
Lokalizacja: Bayern

09 lut 2010, 20:20

ja przeciwmgielne wywaliłem ze zderzaka i wrzuciłem zamiast lewego światła cofania, wrzucając tam żarówkę diodową czerwoną...
policmajstry się nie czepiają, a diagności śpią spokojnie, że nie podbijają dowodu na słowo :twisted:
a było przy tym 30 min zabawy :mrgreen:
Awatar użytkownika
dmk
Posty: 4572
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:19
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom, Recaro
Lokalizacja: Komorniki

09 lut 2010, 23:14

Tylne przeciwmgielne jest obowiązkowe. Jest tak samo ważne jak światła stopu czy migacze. Inną sprawą jest co świeci w momencie ich włączenia. Ale nie mieć go "tak po prostu" - nie można.

Tomai - nie pytaj policji na patrolu, tylko napisz maila do rzecznika drogówki (albo kogoś podobnego rangą). :wink:
Jest: MX-5 NDRF 2.0 - viewtopic.php?f=22&t=26399
Była: MX-5 NB 1.8T - viewtopic.php?f=22&t=2932
Była: RX-8 HP - http://forum.rxklub.pl/index.php?/topic ... x-hp-aka-wóz-rodzinny/
DieSpinnePL
Posty: 1982
Rejestracja: 05 paź 2007, 18:03
Model: NA
Lokalizacja: Skawina/Kraków

10 lut 2010, 0:00

rafal pisze:nie pamietam gdzie, ale gdzies bylo zdjecie miatki z tynym przeciwmglowym w tylnej blendzie


Co to tylna blenda?

Przypomniało mi się, że jest jeszcze opcja zamontowania przeciwmgłowego z Peugeot 206. I ktoś z forum tak ma. Niestety nie pamiętam kto.

Mimo wszystko, dla mnie im mniej plastiku tym lepiej, więc pomimo, że całkiem nieźle to wygląda to po pierwsze dodatkowe koszty (i zakupu i blacharza za zamontowanie światła z wycięciem included), a po drugie mi się bardziej podoba jak ten zderzak jest gładki.
Dla mnie wtedy jest idealny. Uwielbiam tył NA w oryginale i tyle :) Dla mnie tuning tylnego zderzaka to pomyłka. Ładniejszego od serii nie widziałem.
Sek
Posty: 479
Rejestracja: 06 kwie 2009, 21:01
Model: NA
Lokalizacja: Leszno

10 lut 2010, 7:02

DieSpinnePL pisze:Co to tylna blenda?


to element pomiędzy klapą bagażnika , tylnim zderzakiem i między światłami - to miejsce gdzie masz tablicę rejestracyjną. ale aby tam zamontować to musiałbyś mieć inną tablice rej.

DieSpinnePL pisze:Uwielbiam tył NA w oryginale i tyle Dla mnie tuning tylnego zderzaka to pomyłka. Ładniejszego od serii nie widziałem.


trochę nie rozumiem. mx5 w wersji europejskiej ma orginalny zderzak taki jaki masz na swoich fotkach - odblaski, przeciwmgłowe. usuwanie któregoś z tych elementów to według mnie podlega już pod tuning :mrgreen:
Awatar użytkownika
KyRy
Moderator
Moderator
Posty: 3763
Rejestracja: 13 mar 2008, 11:23
Model: NA
Wersja: Chiquita
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Kontakt:

10 lut 2010, 7:55

DieSpinnePL pisze:Przypomniało mi się, że jest jeszcze opcja zamontowania przeciwmgłowego z Peugeot 206. I ktoś z forum tak ma. Niestety nie pamiętam kto.

88ET.

Ja u siebie miałem zamiast wstecznego w lewej lampie.
Ponadto miałem świecące z tyłu czerwone obrysówki, z przodu pomarańczowe, świecące kierunki i nikt się nie przyczepiał :wink:
Są: Chiquita | 93LE | Błękitna Laguna
Były: NA 1.6 92 Blue | NA 1.8 96 Bura | NA 1.6 92 SE | NA 1.6 89 Miata | NA 1.6 93 Smerfeta | NA 1.8 97 Czarna Wdowa | NA 1.6 95 Szczur | NA 1.8 97 Clean Bandit | NA 1.6 96 Merlota | NA 1.6 94 Żaba
Awatar użytkownika
Bardock
Posty: 1863
Rejestracja: 15 gru 2008, 14:37
Model: Inny
Wersja: S3 1.8T
Lokalizacja: Warszawa

10 lut 2010, 8:04

czekaj, dobrze zrozumiałem? U Ciebie przednie obrysówki zawsze świeciły czy tylko puszczenia migaczy? Bo u mnie ogólnie tylne czerwone też się zawsze świecą ale już nie pamiętam jak było z przednimi, w każdym razie teraz nie świecą...
AGENt
Posty: 2019
Rejestracja: 10 lis 2006, 18:52
Model: NA
Wersja: oryginalna
Lokalizacja: Bayern

10 lut 2010, 8:27

ja mam białe obrysówki, świecące na zółto/pomarańczowo i jakoś nikt się tego nie czepia...
ODPOWIEDZ