Badanie emisji spalin

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

kazik_kazik
Donator
Donator
Posty: 400
Rejestracja: 19 sie 2010, 10:12
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Łańcut
Kontakt:

22 gru 2019, 20:26

OD 2020 roku badanie emisji spalin będzie obligatoryjnym i archiwizowanym badaniem . Oznacza to, że jeżeli pojazd nie przejdzie tej części badania stacja diagnostyczna nie podbije badania w dowodzie.

Moja mx 5 miała lekko przekroczoną emisję CO2 (o 0,2). Stąd moje pytanie od czego zacząć poszukiwania aby badanie emisji spalin przejść bez stresu badanie okresowe?


Info
W celu ograniczenia nieprawidłowości w zakresie emisji spalin samochodowych Rząd Rzeczypospolitej Polskiej postanowił wprowadzić rozszerzony zakres kontroli oraz częściową zmianę metodyki badawczej przeprowadzanego cykliczne okresowego badania technicznego pojazdów, w zakresie badania emisji spalin m.in. zadymienia – zapowiedział Mariusz Orion Jędrysik, sekretarz stanu w resorcie środowiska. – Projektowane przepisy nowelizujące ustawę – Prawo o ruchu drogowym, przewidują wprowadzenie obowiązku dokumentowania jakości spalin pojazdu poddawanego okresowemu badaniu technicznemu przez stacje kontroli pojazdów
https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/ar ... nanie.html
Zdrówko!
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

22 gru 2019, 21:51

kazik_kazik pisze:
22 gru 2019, 20:26
OD 2020 roku badanie emisji spalin będzie obligatoryjnym i archiwizowanym badaniem . Oznacza to, że jeżeli pojazd nie przejdzie tej części badania stacja diagnostyczna nie podbije badania w dowodzie.

Moja mx 5 miała lekko przekroczoną emisję CO2 (o 0,2). Stąd moje pytanie od czego zacząć poszukiwania aby badanie emisji spalin przejść bez stresu badanie okresowe?


Info
W celu ograniczenia nieprawidłowości w zakresie emisji spalin samochodowych Rząd Rzeczypospolitej Polskiej postanowił wprowadzić rozszerzony zakres kontroli oraz częściową zmianę metodyki badawczej przeprowadzanego cykliczne okresowego badania technicznego pojazdów, w zakresie badania emisji spalin m.in. zadymienia – zapowiedział Mariusz Orion Jędrysik, sekretarz stanu w resorcie środowiska. – Projektowane przepisy nowelizujące ustawę – Prawo o ruchu drogowym, przewidują wprowadzenie obowiązku dokumentowania jakości spalin pojazdu poddawanego okresowemu badaniu technicznemu przez stacje kontroli pojazdów
https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/ar ... nanie.html
na początek rozgrzej porządnie katalizator: droga szybkiego ruchu, obroty 5000+ i po tym sprawdź emisję na rozgrzanym silniku. Często wystarczy przegonić auto żeby katalizator pracował wydajnie.
Awatar użytkownika
francmiko
Posty: 147
Rejestracja: 30 maja 2018, 19:09
Model: ND
Wersja: nd 1/2
Lokalizacja: Galway

23 gru 2019, 9:41

Szczelny układ wydechowy też pomaga miałem kiedyś problem z badaniami na emisję i udało się po naprawieniu wszystkich wycieków na łączeniach jak i dziur wtedy silnik inaczej pracuje i test nie wychodzi, gonienie po autostradzie też nie pomagało.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2019, 9:45 przez francmiko, łącznie zmieniany 1 raz.
NB 2002 sold, ND 1.5 2018 sold, ND RF 2.0 2017 sold, ND ST 2.0 2016
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

23 gru 2019, 9:44

francmiko pisze:
23 gru 2019, 9:41
Szczelny układ wydechowy też pomaga miałem kiedyś problem z badaniami na emisję i udało się po naprawieniu wszystkich wycieków na łączeniach jak i dziur.
Też tak miałem w nbfl- po uszczelnieniu przedmuchu na łączeniu ostatniego tłumika wyniki się poprawiły
XwA
Donator
Donator
Posty: 127
Rejestracja: 09 lis 2016, 13:09
Model: NB FL
Wersja: Memories I
Lokalizacja: Bialystok

23 gru 2019, 10:53

Potwierdzam, rozgrzany uklad wydechowy (nie tylko silnik) + jego szczelność.

Jako ciekawostkę dodam też, że nieszczelność układu wydechowego może zapalić "check engine" w NBfl :)
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2092
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

23 gru 2019, 13:25

kazik_kazik pisze:
22 gru 2019, 20:26
OD 2020 roku badanie emisji spalin będzie obligatoryjnym i archiwizowanym badaniem . Oznacza to, że jeżeli pojazd nie przejdzie tej części badania stacja diagnostyczna nie podbije badania w dowodzie.

Moja mx 5 miała lekko przekroczoną emisję CO2 (o 0,2). Stąd moje pytanie od czego zacząć poszukiwania aby badanie emisji spalin przejść bez stresu badanie okresowe?


Info
W celu ograniczenia nieprawidłowości w zakresie emisji spalin samochodowych Rząd Rzeczypospolitej Polskiej postanowił wprowadzić rozszerzony zakres kontroli oraz częściową zmianę metodyki badawczej przeprowadzanego cykliczne okresowego badania technicznego pojazdów, w zakresie badania emisji spalin m.in. zadymienia – zapowiedział Mariusz Orion Jędrysik, sekretarz stanu w resorcie środowiska. – Projektowane przepisy nowelizujące ustawę – Prawo o ruchu drogowym, przewidują wprowadzenie obowiązku dokumentowania jakości spalin pojazdu poddawanego okresowemu badaniu technicznemu przez stacje kontroli pojazdów
https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/ar ... nanie.html
Hej, gdzie wyczytałeś, że opisana propozycja będzie obowiązywała?
Dodam, że podane w Dzienniku limity tyczyć się będą (ewentualnie) pojazdów z Euro5 wzwyż. NB, to raczej nie obejmuje ;)
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
bonito
Posty: 286
Rejestracja: 20 sty 2015, 20:16
Model: NC FL2
Lokalizacja: Gdynia

23 gru 2019, 20:13

Ja bym się tam nie przejmował, tym newsem o zmianach na stacjach diagnostycznych - obecnie rządzące matoły są za głupie na tak skomplikowane przedsięwzięcie :)
Awatar użytkownika
irekJ
Donator
Donator
Posty: 2621
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:48
Model: ND
Wersja: Mocny Full
Lokalizacja: PL | CH | IT

04 sty 2020, 10:14

Byłem wczoraj na badaniu technicznym i pomimo, że moje auto przejawia wszelkie symptomy, że mogłoby nie przejść testu spalin to diagnosta nawet nie zaglądał w wydech :)
Choć to akurat i tak nie byłby problem bo w NC sam sprawny środkowy katalizator sprawia, że auto mieści się we wszelkich normach pomimo, że reszta jest na przelocie.
ODPOWIEDZ