Montaż obrysówek DIY

Pacjent NB

Dział wnikający w techniczne niuanse generacji NA i NB

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
jerzy
Donator
Donator
Posty: 132
Rejestracja: 21 paź 2018, 21:01
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Warszawa/Bielany

06 maja 2019, 21:19

Pierwsza bardzo poważna modyfikacja za mną ;), czyli montaż obrysówek.
Przedstawiam wam instrukcje obsługi typu DIY ukazujący w jaki łatwy sposób można podłączyć obrysówki (eng. Front side marker) i uzyskać taki efekt:
10_efekt_końcowy.jpg
Efekt końcowy
10_efekt_końcowy.jpg (833.79 KiB) Przejrzano 792 razy
1. Kupujemy gniazda na żarówki w3w. Ja kupiłem gniazda typu T10, które wymagają wywiercenia otworu o średnicy 14mm.
1_Gniazdo.jpg
Gniazdo
1_Gniazdo.jpg (768.06 KiB) Przejrzano 792 razy
2. Przedłużamy kable od gniazda kabelkiem o długości około 50cm. Robimy to elegancko, czyli lutowanie i koszulka termokurczliwa.
2_Lutowanie.jpg
Przedłużenie kabli
2_Lutowanie.jpg (2.61 MiB) Przejrzano 792 razy
3. Wykręcamy 4 obrysówki i wiercimy wiertłem 14mm otwory na gniazda.
3_Wiercenie.jpg
Wiercenie_otworów
3_Wiercenie.jpg (881.34 KiB) Przejrzano 792 razy
4. W wywiercone otwory wciskamy gniazda z żarówkami. Staramy się to dobrze zrobić, aby wilgoć i inny bród nie miał łatwego dostępu do środka obrysówki.
4_Montaż_gniazdko_oprawka.jpg
Montaż gniazda.
4_Montaż_gniazdko_oprawka.jpg (950.34 KiB) Przejrzano 792 razy
5. Komponenty przygotowane. Teraz podłączymy gniazda do instalacji elektrycznej, a dokładniej do obwodu elektrycznego świateł postojowych.
Zaczynamy od tylnych świateł.

6. Demontujemy wykładzinę bagażnika.

7. Demontujemy tylne reflektory. Niby wystarczy odkręcić dwie nakrętki, ale jest tam jeden taki biały dzyndzelek, który dość dobrze trzyma reflektor. Potrzeba do tego dużo cierpliwości i wyczucia, żeby przypadkiem go nie urwać. Mi się udało nie urwać :-D . Wyjmujemy gniazda żarówek z reflektorów i odkładamy klosz.

8. Przeciągamy kabelek od naszej obrysówki pod zderzakiem i następnie przeciskamy przez gumę, przez którą przechodzą kable od reflektora do środka.
5_tylne_światło.jpg
Tylne_oświetlenie
5_tylne_światło.jpg (889.9 KiB) Przejrzano 792 razy
9. Nasze nowe kabelki podpinamy do białego i czarnego przewodu. Ja wykorzystałem taką fajną szybko złączkę. Dzięki niej nie musiałem lutować w trudno dostępnych miejscach.
6_spinka.jpg
Złączka_i_podłączenie
6_spinka.jpg (900.7 KiB) Przejrzano 792 razy
10. Teraz należy zrobić to samo dla drugiej strony miaty.

11. Przed złożeniem wszystkiego w całość proponuję sprawdzić czy nowo podłączone obrysówki i światła postojowe świecą.

12. Z przodu podłączenie obrysówek jest o wiele łatwiejsze.Pod przednimi reflektorami znajdują się większe otwory, przez które przecisnąłem gniazda i przy pomocy drutu z haczykiem przeciągnąłem przez otwór w zderzaku.

13. Odłączamy kostkę od światła pozycyjnego i wpinamy się szybko złączką do przewodu czerwonego i czarnego. Tak jak na zdjęciu. Po podłączeniu dokładnie izolujemy taśmą elektryczną.
7_przednie_światło.jpg
Przednie oświetlenie.
7_przednie_światło.jpg (942.66 KiB) Przejrzano 792 razy
Dobre rady przy montażu.
Po podłączeniu każdej obrysówki do obwodu elektrycznego sprawdź czy wszystko działa. Tzn. czy podłączona obrysówka i światła pozycyjne świecą. Jeśli nie świecą tzn. że bezpiecznik się przepalił z powodu zwarcia, wadliwego gniazda lub złego podpięcia obrysówki.
Sprawdź wykonane modyfikacje, wymień bezpiecznik 15A (niebieski) opisany jako TAIL na nowy i wykonaj test jeszcze raz.

Powodzenia w podłańczaniu obrysówek w swoich miatach. Mój pierwszy mod bardzo się podoba i już kombinuję nad kolejnymi drobnymi modyfikacjami.
Awatar użytkownika
maniekott
Donator
Donator
Posty: 517
Rejestracja: 07 sie 2008, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Klucze

07 maja 2019, 11:10

Ja juz jakiś czas planuję ten mod, muszę się zmobilizować bo roboty niewiele a efekt super.
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3513
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

07 maja 2019, 11:13

Mod w miacie pasuje jak nigdzie indziej :)
A opis pierwsza klasa. Teoretycznie kolor kabelków przy światłach może się różnić (chociaż nie powinien) ;)
Awatar użytkownika
maniekott
Donator
Donator
Posty: 517
Rejestracja: 07 sie 2008, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Klucze

07 maja 2019, 16:01

A jak przu żarówkach w3w nie grzeją sie obrysowki? Ja sie zastanawiam nad żarówkami led co by nie stopić plastiku
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3513
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

07 maja 2019, 17:29

5W to za dużo. 3W jest w sam raz.
Awatar użytkownika
TerminatorPi
Donator
Donator
Posty: 1602
Rejestracja: 23 cze 2017, 19:24
Model: ND RF
Wersja: SkyFreedom
Lokalizacja: Mała dziura pod dużą Warszawą ;-)

07 maja 2019, 19:20

Według schematu, oryginalnie dwie były 5W, a dwie 3.8W. Tylko nie pamiętam które były które.
Dyzia Bo czerwone są najszybsze
Tylko kierowca jest zielony :-D
Koza team member!
Awatar użytkownika
jerzy
Donator
Donator
Posty: 132
Rejestracja: 21 paź 2018, 21:01
Model: NB
Wersja: Miracle
Lokalizacja: Warszawa/Bielany

07 maja 2019, 21:36

Jak szukałem informacji jakie żarówki wsadzić, to większość dawała 3W. Po pierwsze 3W tak się nie grzeją jak 5W, po drugie słabiej świecą i lepiej to wygląda wizualnie. Co do schematu obudowy obrysówek z przodu i z tyłu były takie same. Według schematu na przód szły 3.8W na tył 5W.
ODPOWIEDZ