Szum z tyłu

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

20 paź 2017, 18:13

Jesienią zeszłego roku przez jakiś czas jeździłem jako pasażer w mojej NC i przy zamkniętym dachu zauważyłem dziwny odgłos, który wydaje się wydobywać z tyłu, którego wcześniej nie zauważałem albo traktowałem 'tył napęd, most - tak ma być'.

Odgłos jest czymś pomiędzy huczeniem, a szumem, ale takim, jakby bardzo bardzo lekko metal o metal tarł.

Odgłos jest proporcjonalny do prędkości słyszalny dla mnie tak od 20-30 km/h, zmiany obciążeń (zakręty, zmiany biegów) nie zmieniają go - jedynie przy przyspieszaniu rośnie, a przy zwalnianiu maleje).

Z prawego siedzenia wydaje się pochodzić gdzieś ze środka/bardziej lewej strony pojazdu.
Z siedzenia kierowcy słychać go znacznie mniej (dlatego wcześniej nie zwracałem uwagi) i raczej też centralnie.

- Hamulce i osłony tarcz przejrzane.
- Kolejny strzał padł na lewe tylne łożysko - wymienione, odgłos bez zmian.
- Teraz poszedł dyfer (było w innym wątku) - po otwarciu okazało się, że był zmęczony życiem - wymieniony na identyczny z przebiegiem 30 kkm, odgłos bez zmian (nawet gdyby nowy też był zmęczony, to nie identycznie, więc odgłos powinien być choć trochę inny).

W tym momencie skończyły mi się pomysły...

Na podnośniku auto rozpędzone do 120 km/h i nie słychać, a podobno, jak mnie nie było w warsztacie, to stetoskop też był grany, z takim samym efektem.

Nie jest to też problem z moim słuchem (że np. jestem przygłuchy na prawe ucho i dlatego wydaje mi się, że odgłos jest bardziej z lewej), bo autem na obu fotelach jechało dwóch kumpli - jeden mechanik, drugi były mechanik, a obecnie posiadacz NB FL, i potwierdzają moje obserwacje.

Jedyne co mi zaczęło przychodzić do głowy, to że to nie mechanika, tylko np. jakiś specyficzny szum wiatru - słyszę go tylko, jak dach jest zamknięty, ale zakładałem, że jak dach jest otwarty, to po prostu jest głośniej i przestaję go zauważać.

Jeden z kumpli podpowiedział, że może jeszcze gdzieś jest jakaś przelotka do przewodów, czy coś podobnego, w której np. zginął gumowy kołnierz, czy inne uszczelnienie i teraz gwiżdże wiatr.

I teraz, po przydługim wstępie, pytania: :)

1. Czy jest jakaś specyficzna przypadłość dachu, uszczelek lub jakaś przelotka na kable w tylnej części NC, która może powodować takie ni to szum, ni to huczenie?

2. Czy jest jednak w mechanice coś jeszcze co trzeba sprawdzić?

3. Czy jakiś posiadacz NC, najlepiej z miękkim dachem, z okolic Pruszkowa wziąłby mnie na przejażdżkę (wystarczy mi tak naprawdę 500m, żeby usłyszeć/nie słyszeć), a potem przejechał się ze mną, żeby porównać? Bo może 'tak ma być', a tylko ja jestem przeczulony. ;)

Wiem, że wystarczy się wybrać na spotkanie w któryś czwartek, ale mam ostatnio problemy z wolnymi wieczorami w tygodniu, i nie wiem, kiedy mi się to uda.
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3513
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

20 paź 2017, 19:05

Załóż inne opony na tył na próbę ;)
Awatar użytkownika
bartz
Donator
Donator
Posty: 317
Rejestracja: 15 mar 2017, 22:17
Model: NB FL
Wersja: Individual
Lokalizacja: Warszawa

20 paź 2017, 19:35

tomasz01 pisze:Załóż inne opony na tył na próbę ;)
A najlepiej podmień przód z tyłem :-)
Awatar użytkownika
tomasz01
Donator
Donator
Posty: 3513
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:43
Model: NB
Wersja: Magic
Lokalizacja: Warszawa Usrynów

20 paź 2017, 19:45

Niekoniecznie. Rzeźba bieżnika może powodować szum. Sugeruje zupełnie inny model założyć testowo.
PSH
Posty: 37
Rejestracja: 07 kwie 2017, 9:44
Model: NC

20 paź 2017, 19:48

Wydaje mi się, że w moim NC odgłos podobny :)
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

23 paź 2017, 9:49

Opony zmienione na zimowe - różnicy brak.
Awatar użytkownika
Fiveopac
Administrator
Administrator
Posty: 5451
Rejestracja: 06 mar 2006, 13:56
Model: NC
Wersja: 2,5 Turbo
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

23 paź 2017, 19:42

Może półoś dostała po przegubie?
Less roof, more fun!
Obrazek
blow-off.pl Najlepsze zawory blow-off i dv w sieci :mrgreen:
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

24 paź 2017, 9:34

Hm... Ale wtedy hałasuje na którymś łożysku?
Czy sam przegub?
Awatar użytkownika
Fiveopac
Administrator
Administrator
Posty: 5451
Rejestracja: 06 mar 2006, 13:56
Model: NC
Wersja: 2,5 Turbo
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

24 paź 2017, 13:25

Sam przegub też może hałasować, zreszta to chyba jedyna rzecz, jakiej nie wymieniłeś ;)
Less roof, more fun!
Obrazek
blow-off.pl Najlepsze zawory blow-off i dv w sieci :mrgreen:
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

25 paź 2017, 8:32

Hehe... Masz rację.
Ale jak to przegub to chyba poczeka do wiosny. ;)

Kumpel, który zmieniał łożysko i dyfer tak się wkurzył, że to nie to, że zaczął pytać, czy gdzieś w Warszawie da się wjechać do tunelu aerodynamicznego, bo zaczął się zastanawiać, czy to właśnie jednak nie wiatr szumi w jakimś głupim miejscu. :)
Rav1
Posty: 10
Rejestracja: 02 lis 2017, 1:35
Model: NB
Wersja: Euphonic

03 lis 2017, 1:16

Siemka. Daj znać Maciek co z tym szumem wyszło bo u mnie podobny problem zauważyłem.
Gruda
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:15
Model: NB FL
Wersja: Nevada

05 lis 2017, 10:04

Czesc, podlacze sie do tematu. tez mam problem z szumem, ktorego nie umiem zlokalizowac, jestem na 80% pewny ze dochodzi z tylu. jednostajny szum, nie zmienia sie wraz z predkoscia, cichnie na postoju.
Awatar użytkownika
Ziolko73
Donator
Donator
Posty: 316
Rejestracja: 08 sty 2020, 16:16
Model: NC
Wersja: 1.8/2.5
Lokalizacja: Będzin

01 kwie 2020, 16:33

U mnie to samo. Ktoś z Was doszedł co tak szumi? Minęło sporo czasu, więc może ktoś coś już zrobił w tym temacie i nastała cisza.
MX5 NC 1.8 => 2.5🏁
Strojenie RomDrop by Alex®️
MaciejG
Donator
Donator
Posty: 122
Rejestracja: 30 kwie 2014, 12:53
Model: NC
Lokalizacja: Nowa Wieś (WPR)

02 kwie 2020, 9:07

Ja niestety nic nie znalazłem.
Kumpel, który mi ją robi twierdzi, że to nie przegub, a ja nic więcej, oprócz po prostu szumu wiatru w uszczelkach dachu nie wymyśliłem.
3 lata minęły, dźwięk się nie zmienił, ani nic się nie zepsuło, więc tematu nie ruszam - i tak 95% czasu jeżdżę top down, a wtedy to nie wkurza, bo nie słychać. :)
ODPOWIEDZ