Nowy dach - impregnacja

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
bartuncio
Posty: 49
Rejestracja: 25 kwie 2016, 21:27
Model: NA
Wersja: 1.6 AD1990
Lokalizacja: Warszawa/Żoliborz

18 lip 2016, 11:15

Od piątku mam w samochodzie nowy dach z TapWid-u.
Firma twierdzi, że jest on fabrycznie zaimpregnowany, ale chcę się jeszcze Was o to spytać.
Auto stoi pod chmurką i czy powinienem jednak coś nakładać?
Jeśli tak, to Ci i gdzie (Wawa)?

Pozdrawiam
Bartek
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

18 lip 2016, 13:41

jeśli jest fabrycznie nowy, to jest zaimpregnowany. czyszczenie i impregnacja co 6 miesięcy (np zestawem renovo)
Awatar użytkownika
Ditrex
Posty: 26
Rejestracja: 03 lip 2016, 6:23
Model: NB
Lokalizacja: Tychy

19 lip 2016, 13:06

Podłącze się do pytania bo wprawdzie szukałem już info ale wolał bym coś szczegółowego na ten temat. Jak czyścić jak impregnować. Jakie środki są dopuszczalne a jakie najlepsze.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3669
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

19 lip 2016, 14:08

jak masz dach z tkaniny to kupujesz miękką szczoteczkę (np colourlock) spłukujesz dach woda z węża. Rozrabiasz szampon samochodowy bez wosku albo dedykowany cleaner w butelce ze spryskiwaczem i opryskujesz cały dach. Bierzesz szczoteczke i delikatnie (nie naciskając zbyt mocno) szorujesz miejsce przy miejscu. Szwy i załamania możesz zrobić szczoteczką do zębów. Jak już przeszczotkowałeś cały dach to spłukujesz całość wodą i ewentualnie powtarzasz cały proces (jak czyscisz dach co 6mies to jedno szczotkowanie zazwyczaj wystarcza). Pamiętaj żeby pod koniec otworzyć sobie dach i umyć te fragmenty ktore są normalnie niewidoczne.
Teraz bierzesz mikrofibre i osuszasz cały dach przyciskając miejsce przy miejscu.
Zostawiasz do całkowitego wyschnięcia.
Na suchy i chłodny dach nakładasz impregnat ( w zależności od rodzaju impregnatu może on być w spreyu albo do nakładania pędzlem/gąbką). Jeżeli gdzieś ci się robią zacieki to musisz je ściągnąć mikrofibrą zanim zaschną)
Jeżeli konserwujesz dach co 6 miesięcy to jedna warstwa wystarczy. Jeżeli nikt nie konserwował dachu od nowości to czasem dwie warstwy nie wystarczą.

Ze swojego doświadczenia moge polecić renovo. Ludzie chwalą też sonaxa i 4 nano.

Jeżeli masz dach z winylu (jak ja) to sprawa jest jeszcze prostsza. Czyścisz tak jak materiałowy, suszysz a potem smarujesz środkiem do konserwacji zderzaków albo dedykowanym do winylu (ja używam żelu 3M do łodzi). Nakładasz miękkim pędzlem/gąbką a nadmiar ścierasz mikrofibrą. Ja nakładam na bogato, wszystkie szwy i krawędzie robie dwa razy a potem nadmiar ścieram fibrą.

https://youtu.be/QHOOrP1ht_E tu masz dobry filmik instruktażowy
Piatek22
Posty: 92
Rejestracja: 19 lut 2016, 23:03
Model: NA
Wersja: 1.8
Lokalizacja: ŁDZ

19 lip 2016, 15:58

Ja robiłem impregnację pierwszy raz w życiu jakiś miesiąc temu w swojej maździe, dach materiałowy. Zrobiłem podobną sekwencję działań jak na powyższym filmiku ale bez odkurzania, brak takich możliwości. Dodatkowo gdzieś czytałem również na forum że warto zabezpieczyć auto folią malarską aby nie pryskać impregnatem po lakierze. Nie wiem czy problem leży w chemii żeby nie mieć problemów z jej usunięciem czy żeby nie musieć tego później robić. Ogólnie chyba to nie był zły patent, ja wykonałem. Użyłem GTECHNIQ I1 AB Smart Fabric, też ktoś tutaj polecam ten specyfik i ogólnie jestem zadowolony. Nie był tani ale woda faktycznie się skrapla na powierzchni nawet przy mocnych opadach i nie wnika w materiał. To tyle co mogę powiedzieć z doświadczenia.
Awatar użytkownika
galwani
Posty: 208
Rejestracja: 23 kwie 2016, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

21 lip 2016, 10:46

Możliwe że to ja polecałem gtehniq i1 bo go stosowałem w swojej i po kilku miesiącach nadal jest ale... (sam środek polecił mi właściciel studia detailingowego Nie Mam Czasu Myje Auto z Białegostoku, z tego co wiem ich usługi są na naprawdę wysokim poziomie więc szajsu by nie polecał)

po pierwsze karchery szkodzą temu (a konkretniej zapewne ten cały mikroproszek który tam jest).... więc trzeba ostrożnie z dachem (albo nie jeździć na bezdotykową tylko... eee nie będę się reklamował bo jeszcze mnie admin znielubi :P)
po drugie - jak już dach Ci wyschnie, zanim zaimpregnujesz przejedź go np rolką do ubrań (taką z klejem) - zdziwisz się ile jeszcze syfu zbierzesz (zwłaszcza jeśli tak jak ja, będziesz to robić 'pod chmurką')
po trzecie - faktycznie opakowałem mazdę w folię malarską... czy tak trzeba robić - nie wiem, ja to robiłem pod chmurką i przy wietrze a patent z folią podpatrzyłem gdzieś na fejsbukach u jakiegoś detailera.... pewnie lepiej zrobić i się nie martwić niż nie zrobić i się potem zdziwić, folia malarska kosztuje śmieszne grosze.
po czwarte - jedna butelka 500ml gtechniq starczy na pewno na 2, a może i 3 razy w mx-5.
po piąte - jeśli masz możliwość zrobić to w zamkniętym pomieszczeniu to stanowczo tak właśnie zrób, przynajmniej impregnację dachu - potem go w tym miejscu zostaw na kilka godzin żeby wszystko dobrze wyschło i związało :)
Czarna Miata na Facebooku
Czarna Miata na forum

Obrazek
piorę tapicerki samochodowe, meblowe, dywany, wykładziny, czyszcze tapicerki skórzane, i takie tam... :-)
ODPOWIEDZ