CB - o co w tym chodzi?

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Karolina
Administrator
Administrator
Posty: 3144
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:09
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

14 paź 2008, 14:24

Chłopaki, jakem Mistrzyni Zamętu to nie mam pojecia o co chodzi w temacie cb. Gadać do tego nauczyłam się stosunkowo niedawno :mrgreen: i mi się spodobało więc niniejszym chcę kupić.

Upatrzone mam takie dwa wynalazki (bo małe) i za diabła nie wiem co poszczególne parametry techniczne oznaczają.
Które jest świetniejsze chciałabym wiedzieć po prostu :mrgreen:

Opcja nr 1
http://www.allegro.pl/item451722054_radio_cb_cobra_75_wx_st.html

Opcja nr 2
http://www.allegro.pl/item450443261_cb_radio_alan_42_multi_wilson_sklep_w_wa.html

cmokam zaocznie w podzięce za rady wszelakie
Jest ryzyko - jest przyjemność
PanKolczyk
Posty: 457
Rejestracja: 15 lip 2008, 0:22
Model: NB
Wersja: miracle
Lokalizacja: Łódź

14 paź 2008, 17:44

No więc tak. Ja mam radio firmy cobra i wiesz jakie problemy były. :mrgreen: ale tak poważnie to dopiero później odkryłem, że coś było nie tak z bezpiecznikiem na przewodzie i co chwila mi się radio wyłączało, dlatego tak słabo mnie było słychać. Trochę pogrzebałem i później już bezproblemowo było, zresztą sama zauważyłaś, że coś mi się naprawiło :grin:
Tak więc pomijając to wszystko uważam, że moje radio cobra jest bardzo dobre, co nie znaczy, że ten model z linku też jest.
Nie znam się do końca na tych parametrach ale wiem, że są radia firmy president i cała reszta. Radia firmy president są bardzo drogie więc jeżeli nie jesteś kierowcą ciężarówki (a wiem, że nie jesteś :razz: ) i używasz radia sporadycznie wybierz któreś radio z "całej reszty". W takim przypadku warto zainwestować w dobrej jakości antenę, bo to jakieś 70% sukcesu.

Czytałem trochę o tym Alanie, bo temat małego radia też mnie zainteresował po obejrzeniu tegoż modelu u Piotra. W wielu opiniach wyczytałem narzekania na trzeszczenie i jeżeli to prawda i nie ma możliwości wyciszenia szumów to niefajnie bo to przeszkadza. Najlepiej pożycz od Piotra ten sprzęt i sobie przetestuj, jeżeli okaże się ok to chyba bym właśnie na ten model się zdecydował bo przynajmniej sprawdzony.
Awatar użytkownika
Karolina
Administrator
Administrator
Posty: 3144
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:09
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

15 paź 2008, 1:04

Ale ta cobra z linku też mała jest i coś tam piszą mądrego o niby redukcji szumu :shock:

Piotr swoim alanem jest absolutnie zachwycony tak btw :mrgreen:
Jest ryzyko - jest przyjemność
PanKolczyk
Posty: 457
Rejestracja: 15 lip 2008, 0:22
Model: NB
Wersja: miracle
Lokalizacja: Łódź

15 paź 2008, 1:31

Na aukcjach w allegro wiele ciekawych informacji piszą, niestety nie zawsze prawdziwych :wink:
Każdy może mieć trochę inne wymagania, więc coś co odpowiada jednemu drugiemu już nie musi, więc tak jak pisałem wcześniej, poproś Piotra i przetestuj sama, najlepiej w mieście i poza miastem. Tak najlepiej dowiesz się czy to Ci odpowiada czy nie. Tak samo warto by było zrobić z tą cobrą ale takiego modelu raczej nie znajdziesz do pożyczenia :wink: nie wiem czy brałbym takie coś bez sprawdzenia, jednak to nietypowe radia są.

Tak swoją drogą też chętnie zaopatrzyłbym się w jakieś mniejsze radio ale już mam to co mam i wymiana byłaby co najmniej nieopłacalna. szkoda bo strasznie męczę się z usadowieniem tego ustrojstwa w miacie. :grin:
Awatar użytkownika
Karolina
Administrator
Administrator
Posty: 3144
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:09
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

15 paź 2008, 9:41

:mrgreen:
Poproszę Piotra żeby przywiózł je na spota w czwartek. Będę oglądała mocniej niż ostatnio :mrgreen: bo to co ma Piotr wydaje mi się jakieś mniejsze nić alan na zdjeciu w linku - i nie wiem czy mam omamy czy coś tam jest przyczepione jeszcze.
A! i co powinno być w zestawie poza radiem, anteną, kabelkiem i wtyczką? Bo ta plątanina kabli i jakieś kwadratowe rzeczy niewiele mi mówią:)
Jest ryzyko - jest przyjemność
PanKolczyk
Posty: 457
Rejestracja: 15 lip 2008, 0:22
Model: NB
Wersja: miracle
Lokalizacja: Łódź

15 paź 2008, 10:00

Karolina pisze:to co ma Piotr wydaje mi się jakieś mniejsze nić alan na zdjeciu w linku

bo alan to tzw. ręczniak czyli radio które możesz używać jako radiotelefonu, ale ma również możliwość podłączenia do samochodu. Na zdjęciu w linku masz wersję przygotowaną do używania poza samochodem, czyli na dole podłączony grip z baterią a na górze dokręcona krótka antenka. Jeżeli używasz radia w samochodzie to bateria robi wypad i zamiast tego podłączasz moduł z kablem (do zapalniczki i do anteny zewnętrznej) a małą antenkę wykręcasz bo już nie jest potrzebna :wink:
Wygląda to tak: http://www.alanfrance.fr/images/247.jpg

Nie wiem, ale alan wydaje mi się jakiś taki porządniejszy i bardziej funkcjonalny, tylko że to wszystko bardzo subiektywne odczucia nie poparte niczym.

Ciekawe dlaczego tylko my o tym dyskutujemy, czy naprawdę nikt nie ma nic do powiedzenia na ten temat.
Standby
Posty: 907
Rejestracja: 01 lis 2007, 14:08
Lokalizacja: Vava Town
Kontakt:

15 paź 2008, 10:19

Ja się zastanawiam nad ręczniakiem albo jakimś niewielkim pudełkowym presidentem lub midlandem.

Pytanie jeszcze jaką antenę do tego dobrać? Zależy mi na tym żeby cały zestaw generował jak najmniej szumów.
Łoś
meiselp
Posty: 151
Rejestracja: 12 sty 2007, 16:31
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

15 paź 2008, 10:58

Karolina pisze::mrgreen:
Poproszę Piotra żeby przywiózł je na spota w czwartek. Będę oglądała mocniej niż ostatnio :mrgreen: bo to co ma Piotr wydaje mi się jakieś mniejsze nić alan na zdjeciu w linku - i nie wiem czy mam omamy czy coś tam jest przyczepione jeszcze.

Alan Piotra był podpięty do ładowarki i nie posiadał tego magazynka akumulatorowego, dlatego ten z linku wydaje Ci się większy; zwróć uwagę na drugie zdjęcie gdzie przedstawione są poszczególne elementy i tam radio bez baterii jest zdecydowanie mniejsze, dochodzi wówczas stopa z ładowarką
majkel
Administrator
Administrator
Posty: 6890
Rejestracja: 26 mar 2007, 17:30
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

15 paź 2008, 11:03

mehau pisze:Pytanie jeszcze jaką antenę do tego dobrać? Zależy mi na tym żeby cały zestaw generował jak najmniej szumów.


Wydaje mi się że w przypadku roadstera /czyli braku metalowego dachu/ można
dobrać cokolwiek, i tak nie da się uzyskać jakiś niesamowitych parametrów...

Te CB z linka mają jedną zasadniczą różnicę między sobą, Cobra ma jedynie
modulację AM a Alan AM i FM. Więc jakbym miał wybierać między nimi to wziął
bym Alana... No a poza tym można go wypiąć z samochodu i używać gdzieś na
wycieczce jako ręczniaka :mrgreen:

Po
M
chwilowo bezmiatowy :)
była: BlackBird (Ptaszyna) NBfl'03 1.8 Memories --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=1149
był: Ptaszor NA'96 1.8 (BP-Z3)--> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=4852
jest: "Saabina" Saab96 V4 '76 --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=9196
jest: Hieronim.......
DieSpinnePL
Posty: 1982
Rejestracja: 05 paź 2007, 18:03
Model: NA
Lokalizacja: Skawina/Kraków

15 paź 2008, 11:51

A nie dało by się jakoś pokombinować żeby podłączyć do zwykłej automatycznej anteny ? Bo widok bata mnie po prostu aż cofa ... :(
Standby
Posty: 907
Rejestracja: 01 lis 2007, 14:08
Lokalizacja: Vava Town
Kontakt:

15 paź 2008, 12:07

Ja po konsultacjach z moim specem od car-audio właśnie zamówiłem Presidenta Johnny II + 1m antenę Hustlera (podobno do tych naszych zabaweczek nie ma sensu kupowanie lepszej anteny). Montaż i strojenie w piątek. Dam znać jak będzie pracować :) Radio z górnej półki, ale bardzo mi zależało na tym by nie było słychać szumów.
Łoś
majkel
Administrator
Administrator
Posty: 6890
Rejestracja: 26 mar 2007, 17:30
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

15 paź 2008, 12:32

DieSpinnePL pisze:A nie dało by się jakoś pokombinować żeby podłączyć do zwykłej automatycznej anteny ?

Niestety nie ma żadnej możliwości...
chwilowo bezmiatowy :)
była: BlackBird (Ptaszyna) NBfl'03 1.8 Memories --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=1149
był: Ptaszor NA'96 1.8 (BP-Z3)--> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=4852
jest: "Saabina" Saab96 V4 '76 --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=9196
jest: Hieronim.......
PanKolczyk
Posty: 457
Rejestracja: 15 lip 2008, 0:22
Model: NB
Wersja: miracle
Lokalizacja: Łódź

16 paź 2008, 10:57

mehau pisze:Ja po konsultacjach z moim specem od car-audio właśnie zamówiłem Presidenta Johnny II

To świetny wybór, president wśród cb to jak miata wśród roadsterów :mrgreen:
Na pewno będziesz zadowolony, sam jestem ciekaw jak to cacko się będzie u ciebie sprawować ( może się kiedyś zamienimy na chwilę na jakiejś trasie i porównamy :grin: ) Sam myśłałem o presidencie ale jednak wybrałem wersję bardziej ekonomiczną jeśli chodzi o radio i w sumie nie narzekam bo radia używam tylko w trasie,czyli stosunkowo rzadko i to które nabyłem sprawuje się dobrze. Denerwują mnie tylko jego gabaryty i męczę się z jego dobrym umiejscowieniem. Ostatnio to przemyślałem i doszedłem do wniosku, że kupię matę antypoślizgową i położę radio na tunelu środkowym między siedzeniami, będzie wygodnie i praktycznie.
Awatar użytkownika
Karolina
Administrator
Administrator
Posty: 3144
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:09
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

16 paź 2008, 11:15

Decyzja podjęta - kupuję alana :mrgreen:

Bardzo dziękuję wszystkim za wypowiedzi i pomoc w podjęciu owej decyzji :mrgreen:
Jest ryzyko - jest przyjemność
demol
Administrator
Administrator
Posty: 748
Rejestracja: 07 wrz 2006, 12:41
Model: NC FL
Wersja: 2.0 PRHT
Lokalizacja: Warszawa

27 paź 2008, 10:21

A ja polecam to radio, ALAN 18 badź HM 43 - moim zdaniem najlepsze radio do mobila (pierwsze CB radio miałem w 1996 roku więc trochę tego widziałem i słyszałem).

Obrazek

Niestety nie ma go juz w produkcji i mozna zadowolić sie jakims używanym egzemplarzem, choć kupić dobrego ALAN-a 18 to tak jak kupić dobrą NA :mrgreen: ... wożę takiego w subaraku :)
Fuksja i Turkus :)
PanKolczyk
Posty: 457
Rejestracja: 15 lip 2008, 0:22
Model: NB
Wersja: miracle
Lokalizacja: Łódź

27 paź 2008, 12:11

demol, coś wspominałeś mi o możliwości założenia filterka który choć trochę zminimalizowałby zakłócenia od alternatora. Gdzie mógłbym coś takiego kupić? strasznie drażni mnie ten świst więc jeśli jest jakaś opcja żeby to choć trochę wyciszyć to chętnie skorzystam.

pozdr
Awatar użytkownika
Karolina
Administrator
Administrator
Posty: 3144
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:09
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

27 paź 2008, 12:37

Ja też takie muszę. I jest o tym tu: http://www.cb-radia.yoyo.pl/?radia-cb-a-zaklocenia,37

Skąd to wytrzasnąć zapewne powie nam Pan Demol który takie ma :mrgreen:

Tym niemniej ja zupełnie nie rozumiem dlaczego Demolowego radia nie wkurzają moje ksenony, klima i dmuchawa a alana 42 zagłusza wszystko...
Jest ryzyko - jest przyjemność
PanKolczyk
Posty: 457
Rejestracja: 15 lip 2008, 0:22
Model: NB
Wersja: miracle
Lokalizacja: Łódź

27 paź 2008, 12:50

Karolina pisze:Tym niemniej ja zupełnie nie rozumiem dlaczego Demolowego radia nie wkurzają moje ksenony, klima i dmuchawa a alana 42 zagłusza wszystko...

W tym miejscu obnażają się wady zastosowania ręczniaka w samochodzie :neutral: Ogromną zaletą Alana 42 są jego małe rozmiary, ale jak to powiedział Pan Demol: Ten Alan to taki szumofon... i trochę w tym prawdy jest.
W każdym bądź razie myślę, że zmiana świateł i założenie tego filtra powinno dużo pomóc. W końcu u Piotra - Gabrieloo i Joozefa jakoś to funkcjonuje :wink:
demol
Administrator
Administrator
Posty: 748
Rejestracja: 07 wrz 2006, 12:41
Model: NC FL
Wersja: 2.0 PRHT
Lokalizacja: Warszawa

27 paź 2008, 16:19

Filtr można kupić np tu:

http://www.allegro.pl/item467104689_filtr_cb_przeciwzakloceniowy_i_na_szumy_5a_0516.html

albo podjechać tu i wyjdzie na to samo:

http://www.allegro.pl/item462501307_filtr_przeciwzakloceniowy_do_cb_radio_warszawa.html

Jakby ktoś zamawiał/kupował to zamówcie dla karoliny i dla mnie po jednym ... wyjdzie taniej za przesyłkę a rozliczymy sie na spocie we czwartek :)
Fuksja i Turkus :)
Awatar użytkownika
Karolina
Administrator
Administrator
Posty: 3144
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:09
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

27 paź 2008, 18:20

Te warszawskie filterki są w Piasecznie. Do 18tej nie dofrunę żebym padła. Ale wiem kto krąży w tamtych okolicach :mrgreen:
Jest ryzyko - jest przyjemność
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

29 paź 2008, 18:53

Karolina pisze:Te warszawskie filterki są w Piasecznie. Do 18tej nie dofrunę żebym padła. Ale wiem kto krąży w tamtych okolicach :mrgreen:


Ja podjadę po te filtry - tyle, że nie jutro - raczej piątek lub poniedziałek - muszę jeszcze zadzwonić do gościa i się umówić. Dla kogo jeszcze wziąć oprócz Karoliny i Konrada?
Rafi
majkel
Administrator
Administrator
Posty: 6890
Rejestracja: 26 mar 2007, 17:30
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

29 paź 2008, 20:22

rafipotrafi pisze:Dla kogo jeszcze wziąć oprócz Karoliny i Konrada?

Ja bardzo chętnie jeden :mrgreen:
Czyżby Twoja mazda już jeździła ??

Po
M
chwilowo bezmiatowy :)
była: BlackBird (Ptaszyna) NBfl'03 1.8 Memories --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=1149
był: Ptaszor NA'96 1.8 (BP-Z3)--> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=4852
jest: "Saabina" Saab96 V4 '76 --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=9196
jest: Hieronim.......
rafipotrafi
Posty: 226
Rejestracja: 10 lis 2007, 14:25
Lokalizacja: Warszawa

29 paź 2008, 21:04

majkel_c pisze:
rafipotrafi pisze:Dla kogo jeszcze wziąć oprócz Karoliny i Konrada?

Ja bardzo chętnie jeden :mrgreen:
Czyżby Twoja mazda już jeździła ??

Po
M


Nie no tak dobrze to jeszcze nie jest. Ale może już niebawem...

3, 5 czy 7 amperów ma być?
Rafi
Awatar użytkownika
Karolina
Administrator
Administrator
Posty: 3144
Rejestracja: 24 maja 2008, 19:09
Model: NB
Lokalizacja: Warszawa

29 paź 2008, 21:22

Rafi - my man :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jest ryzyko - jest przyjemność
Standby
Posty: 907
Rejestracja: 01 lis 2007, 14:08
Lokalizacja: Vava Town
Kontakt:

30 paź 2008, 21:03

Przydatny przewodnik dla świeżych cb-radiowców :)

http://www.logo24.pl/Logo24/1,86375,5833086,Bez_radyjka_mobilek_jest_gluchy.html
Łoś
Baton
Posty: 5
Rejestracja: 21 lut 2008, 14:42
Lokalizacja: Warszawa

02 lis 2008, 17:14

Z całym szacunkiem - ale to nie jest trochę obciach instalować wielką antenę na małym, zgrabnym kabriolecie?
kondzio
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2008, 21:45
Lokalizacja: Łódź/Bełchatów
Kontakt:

02 lis 2008, 20:18

Baton pisze:Z całym szacunkiem - ale to nie jest trochę obciach instalować wielką antenę na małym, zgrabnym kabriolecie?


sa tez male ladne anteny...wiadomo sa bardzo drogie ale zbieraja super....
sa mniejsze niz zwykla automatyczna antena od standardowego radia w mx5
Ostatnio zmieniony 04 lis 2008, 7:45 przez demol, łącznie zmieniany 1 raz.
przemasi
Posty: 1610
Rejestracja: 20 lip 2008, 21:37
Model: Inny

02 lis 2008, 22:31

kondzio pisze:sa tez male ladne anteny...wiadomo sa bardzo drogie ale zbieraja super....

hehehe, to pokaż mi taką, która będzie lepsza od choćby metrowej, bo to zaprzecza teorii anten :twisted:
PanKolczyk
Posty: 457
Rejestracja: 15 lip 2008, 0:22
Model: NB
Wersja: miracle
Lokalizacja: Łódź

03 lis 2008, 14:31

przemasi pisze:hehehe, to pokaż mi taką, która będzie lepsza od choćby metrowej, bo to zaprzecza teorii anten :twisted:

dokładnie, pewnych rzeczy się nie przeskoczy. jak to się mówi z gów... bata nie ukręcisz :mrgreen: im większa antena tym lepszy zasięg i nie ma rady.

Też chciałbym taki filtr. Kupiliście już? Prawdopodobnie w niedziele będę w Wawie to bym odebrał.

pozd
kondzio
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2008, 21:45
Lokalizacja: Łódź/Bełchatów
Kontakt:

03 lis 2008, 21:30

przemasi pisze:
kondzio pisze:sa tez male ladne anteny...wiadomo sa bardzo drogie ale zbieraja super....

hehehe, to pokaż mi taką, która będzie lepsza od choćby metrowej, bo to zaprzecza teorii anten :twisted:


:cool: no dla mnie krotka to taka max 1metr... a nie 200cm:)
nie mowie jak w bmw m5 pletwa rekina:)......

duze znaczenie ma wzmacniacz...
na 100% sa krotkie anteny i dzialaja super..
no chyba ze chcesz miec zasieg 100km to co innego...
do normalnego uzytku zasieg 15-30km to rewelacja
chyba ze jezdzi sie 150-200 tys rocznie to moze przydac sie o wiekszym zasiegu
tyle mojej opinii:)
ODPOWIEDZ