Czujnik ciśnienia oleju - uwaga na awarię!

Ogólny dział techniczny związany z tematami eksploatacyjnymi, mechanicznymi i elektroniką wszystkich generacji Mazd MX-5.

Moderatorzy: pirul, Moderatorzy

Awatar użytkownika
mkube
Donator
Donator
Posty: 237
Rejestracja: 28 lut 2012, 16:09
Model: NC
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

08 cze 2015, 18:42

W tytule postu piszę "uwaga na awarię", ponieważ w sumie trudno podczas codziennej eksploatacji auta zauważyć, że czujnik jest zepsuty. Sam nie wiem jak długo z tym jeździłem. A nie muszę nikomu pisać co będzie jak ciśnienia smarowania silnika nie będzie, a nasz wskaźnik pokazuje, że jest :kciuk: . Krótko mówiąc, gdy czujnik jest zepsuty wskazówka wskaźnika na kokpicie po przekręceniu kluczyka na pozycję zapłonu ( ale nie odpaleniu silnika) idzie do pozycji pionowej. A powinna STAĆ jak wryta w skrajnym położeniu przy literce L. Kiedy układ wskaźnika ciśnienia jest sprawny, powinna powędrować do pionu dopiero po odpaleniu silnika, kiedy mamy odpowiednie ciśnienie oleju, czyli niemal natychmiast.
Taka awaria w sumie jest dosyć "przebiegła i podstępna". Przecież coś się tam rusza...
Problem jest w czujniku, który jest ciągle w stanie rozwartym. Niezależnie od ciśnienia oleju. A powinien być zwarty w stanie niskim i rozwarty w stanie wysokim, czyli kiedy olej ma prawidłowe ciśnienie. Przypominam, że ten czujnik i wskaźnik nie pokazują nam jakie jest ciśnienie w układzie smarowania, a tylko czy jest czy go nie ma :!:
Koszt naprawy to ok. 30zł. za nowy czujnik i 15 minut pracy. Stary oryginalny czujnik wykręcimy kluczem nasadowym 24mm. Nowy w moim przypadku był na klucz 27mm. W starym czujniku wyłamałem konektorek. Łatwiej go wtedy wykręcić krótką nasadówką. Nowy miał ten konektor wykręcany. Dobry patent. Czujnik przykręcamy delikatnie i z wyczuciem. Winowajca zamieszania znajduje się nieco powyżej filtra oleju i ma jeden przewód. Nie pomylcie z czujnikiem spalania stukowego, który jest tuż obok. Na zdjęciu poglądowym w dziurę po czujniku ciśnienia włożyłem czerwony śrubokręt.
Piszcie czy ktoś miał jeszcze taki przypadek. Pozdrawiam.
Załączniki
DSC_0345.JPG
umiejscowienie czujnika ciśnienia
DSC_0347.JPG
wskazówka po odpaleniu silnika
DSC_0346.JPG
wskazówka po włączeniu zapłonu
DSC_0348.JPG
Stary, oryginalny czujnik
DSC_0344.JPG
Nowy czujnik
marcinmaciek
Posty: 154
Rejestracja: 13 wrz 2012, 8:25
Lokalizacja: zgierz

08 cze 2015, 18:53

nigdy nie zwracałem na to uwagi :]
jutro z rana sprawdzę :)
marcinmaciek
Posty: 154
Rejestracja: 13 wrz 2012, 8:25
Lokalizacja: zgierz

10 cze 2015, 12:45

sprawdziłem, u mnie działa prawidłowo
ODPOWIEDZ