MX5, lato i brak klimatyzacji. Da się?

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

scotch
Posty: 287
Rejestracja: 13 maja 2010, 9:07
Model: NA
Lokalizacja: Egiertowo

26 maja 2011, 15:50

Agi pisze:Ja nic na ten temat nie pisałam, ale wywołana do tablicy się wypowiem :wink:

oczywiście gdzieś zbłądziła myśl moja, zrobił się skrót i padło Agi na ciebie :wink: chodziło mi oczywiście o Karolinę :roll:
yanik
Posty: 1049
Rejestracja: 13 gru 2006, 19:24
Lokalizacja: Marki

27 maja 2011, 7:33

hella_flush pisze:i top down polecam stopery, nie świszcze wiatr w uszach, a radio jak się podkręci to nawet nieźle słychać

hehehe, rozbawiłeś mnie, choć szczerze mówiac patent moze okazać sie ciekawy.... ktoś jeszxcze tak próbował?
Vertigo
Posty: 184
Rejestracja: 06 maja 2010, 21:02
Lokalizacja: Kraków

27 maja 2011, 8:15

hella_flush pisze:
azbest1983 pisze: Ps. dla mnie bardzo ważnym wyposażeniem kabrio jest: czapka z daszkiem

-1

Po zakupie miaty byłem zmuszony do zaopatrzenia się w czapkę z daszkiem, bo po 30min jazdy moje włosy wyglądały, jakbym nie mył ich od kilku dni. Na pewno nie wszyscy mają takie problemy, ale niektórzy muszą zrezygnować ze stylowego wyglądu :razz:

MX-5 to moje pierwsze auto bez klimy i szczerze mówiąc wcale nie odczuwam jej braku. Wydaje mi się, że przez brak twardego dachu auto dużo mniej się nagrzewa i znacznie łatwiej schładza po ruszeniu. Stojąc w korku po prostu nakładam krem z filtrem :wink:
sebna
Posty: 2726
Rejestracja: 15 mar 2010, 19:01
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Dublin

27 maja 2011, 8:35

hella_flush pisze:
sebna pisze:i tak nie chciał bym klimy (Kilogramy) ale na pewno warto ją mieć.


Nie kumałem nigdy tego argumentu, ile ważą graty od klimy? ~15kg Jak to wpływa na osiągi? Wyrzuć zapas, opróżnij schowek i jesteś na 0...


Oczywiście, że wpływa - 15kg tu 15 tam a Miata mocą nie grzeszy. Po za tym klima dociąża i tak cięższy przód a wyjmowanie zapasowego koła sprawę tylko pogarsza. Ludzie walczą tu o każdego konia mechanicznego więc męka o te naście koni efektu końcowego (N/A - nie mówię tu o Slubie i jego projekcie OFC) po to żeby potem dowalić sobie kg to raczej nie ma sensu.

Oprócz tego czuje wyraźną różne w balansie auta między pełny i pustym bakiem... ostatnia rzecz, która mnie interesuje to odciążanie tyłu.

Pozdro
hella_flush
Posty: 1156
Rejestracja: 11 sty 2011, 0:56
Lokalizacja: DW

27 maja 2011, 10:25

sebna pisze:Oczywiście, że wpływa - 15kg tu 15 tam a Miata mocą nie grzeszy.


A tak konkretnie? Ile Ci zepsuje przyspieszenie do setki 15kg więcej na przodzie? 0,001s? 0,005s? 0,01s?

Sorry, dla mnie to jest naciągane, jestem przekonany, że przy pomiarach kilku Miat na czymś sensownym typu Racelogic nie miałoby najmniejszego znaczenia czy egzemplarz ma klimę czy nie. Jakby to było ponad 50 kg, to i owszem. Ale 15 kg to zniwelujesz lepszym niż przeciwnik startem albo zdrowszym silnikiem...

Walczyć o każdy kg - jak najbardziej, ale wolałbym laminaty czy lekkie fotele niż wywalać klimę, która bywa naprawdę przydatna.

Zawsze można się też poodchudzać ;)

A z rożnicą zatankowana vs. niezatankowana się w pełni zgadzam, ale zapas lub jego brak nic nie zmienia.
Stay Tuned!
Nie ma boga nad JDM a Tsuchiya jest jego prorokiem.
Awatar użytkownika
MiC
Posty: 830
Rejestracja: 02 kwie 2010, 14:35
Model: NB
Wersja: najmocniejsze N/A
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

27 maja 2011, 10:56

jedna miata klima, zapas, zeliwny kolektor wydechowy
a druga bez klimy, bez zapasu, kolektor lzejszy i np. kubelki i juz sie robia ladne dwu cyfrowe ilości kilogramów :cool:
jak to mówią zarnko do ziarka... :mrgreen:
PS:obiecuje wszystko ważyć przy wymianie to będzie pogląd ile co waży :)
N/A is best!!!
LOUD pipes save lives!!!
Awatar użytkownika
torzech
Donator
Donator
Posty: 415
Rejestracja: 18 kwie 2011, 12:38
Model: NA
Wersja: '90
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

27 maja 2011, 11:02

Ktoś mi tutaj zaczął porządnie wątek zaśmiecać... :offtopic:
Agi
Posty: 1074
Rejestracja: 23 cze 2010, 15:05
Model: NC FL2
Wersja: Club
Lokalizacja: Warszawa URS

27 maja 2011, 11:05

scotch pisze:
Agi pisze:Ja nic na ten temat nie pisałam, ale wywołana do tablicy się wypowiem :wink:

oczywiście gdzieś zbłądziła myśl moja, zrobił się skrót i padło Agi na ciebie :wink: chodziło mi oczywiście o Karolinę :roll:

Bardzo mi miło, że ktoś o mnie myśli :lol: :wink:
Awatar użytkownika
MiC
Posty: 830
Rejestracja: 02 kwie 2010, 14:35
Model: NB
Wersja: najmocniejsze N/A
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

27 maja 2011, 11:12

torzech pisze:Ktoś mi tutaj zaczął porządnie wątek zaśmiecać... :offtopic:

wątek chyba został wyczerpany... dużo osób wypowiedziało swoje zdanie...
znajdz samochód warty kupna a klimatyzacje traktuj jako bonus, albo dołóż, bo odwrotna kolejność nie jest wskazana...
po trupach byleby klima była... :loser:
N/A is best!!!
LOUD pipes save lives!!!
majkel
Administrator
Administrator
Posty: 6890
Rejestracja: 26 mar 2007, 17:30
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

27 maja 2011, 11:15

Klima jest wygodna, a w korkach niezastąpiona, przynajmniej dla mnie.
radek77 pisze:Nie wyobrażam sobie żeby latem zakładać dach.

Mnie się zdarzyło dwukrotnie, upał był już tak masakryczny że przestałem go wytrzymywać.
hella_flush pisze: ile ważą graty od klimy? ~15kg

Nawet tyle pewnie nie ważą. Najcięższa jest sprężarka, reszta to aluminium i drobne plastiki.
sebna pisze:ostatnia rzecz, która mnie interesuje to odciążanie tyłu.

Naładuj mocno bagażnik i wybierz się w dobrą górską trasę, zatęsknisz za odciążaniem tyłu :razz:

Po
eM
chwilowo bezmiatowy :)
była: BlackBird (Ptaszyna) NBfl'03 1.8 Memories --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=1149
był: Ptaszor NA'96 1.8 (BP-Z3)--> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=4852
jest: "Saabina" Saab96 V4 '76 --> http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?t=9196
jest: Hieronim.......
MarcinZ
Posty: 364
Rejestracja: 26 lis 2010, 7:49
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

27 maja 2011, 14:16

nie mam klimy w mx, ani elektryki bo taki styl tego wozu (NA) mi odpowiada i było zawsze ok ale po lekturze tego topicu zastanawiam się czy się nie mylę :)
sebna
Posty: 2726
Rejestracja: 15 mar 2010, 19:01
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Dublin

27 maja 2011, 15:00

majkel_c pisze:Naładuj mocno bagażnik i wybierz się w dobrą górską trasę, zatęsknisz za odciążaniem tyłu :razz:

Po
eM


Może się tak zdarzyć, że w tym roku się wybiorę na taką przejażdżkę co prawda będę miał ogranicznik prędkości na lewym (aka prawym w PL) fotelu ale na pewno podzielę się wrażeniami :grraauu:

Pozdro
Awatar użytkownika
Dziubas
Posty: 1701
Rejestracja: 11 sie 2007, 18:08
Model: NB
Wersja: miatasm.com
Lokalizacja: Warszawa

29 maja 2011, 23:55

mialem miate bez klimy. gdy szukalem nastepnej, byla dla mnie wazniejsza niz poduszki powietrzne.
ale moze to kwestia konkretnego wysmazenia pewnego razu w chorwacji.
moim skromnym zdaniem, przy czestej jezdzie w miescie klima jest podstawa.
Były: NA 1992 1.6, NA 1996 1.8 NB 2000 1.8 Dzik
Są: Dzik V2 - NB/2000/1.8VVT/ITB/EMU oraz Lifted Kameleon NB/2000/1.8/
http://miatasm.com/kameleon-siodmy-kole ... -w-polsce/
https://www.facebook.com/miatasmcom/
Awatar użytkownika
Qbatron
Donator
Donator
Posty: 2549
Rejestracja: 10 kwie 2009, 20:23
Lokalizacja: Lublin

30 maja 2011, 12:46

jezdzilem mazda z klima i bez klimy i powiem tak:

W korkach lubelskich (20minut to juz dlugie stanie) w ogole nie uzywalem. W korkach warszawskich pewnie bym dach zamykal :)

Na trasie uzywalem kilmy do chlodzenia nog bo jednak tunel srodkwy oddaje sporo ciepla, ale to mozna zalatwic sandalami :)

W mokre dni do odparowania szyb klima jest ekstra ale polsrodek w postaci worka chlonacego wilgoc rzuconego gdzies pod fotel tez daje rade, bo generalnie mniej wtedy paruje.


Teraz mam wymontowana klime i mocno sie zastanawiam nad jej ponownym montazem, glownie ze wzgledu na nagrzewanie tunelu.

Co do masy: gdzies wyczytalem ze zdjecie 15lbs (6,8kg) "dodaje" autu 1KM.
logimen
Posty: 1555
Rejestracja: 07 lip 2010, 20:19
Model: NB
Wersja: 3 BK / 10th Anni
Lokalizacja: Piaseczno

30 maja 2011, 18:33

jezdze NB od 10 maja i klima faktycznie przydaje sie w gorace dni, szczegolnie chwile po wejsciu do nagrzanego wnetrza. Jednak wystarczy otworzyc daszek i po chwili jazdy jest juz duzo lepiej i moge zyc bez klimy.

Wczoraj zaopatrzylem sie w bejsbolowke bo nosze okulary, wzrok mam wrazliwy na ostre swiatlo i jezdzac w takie dni jak dzis nonstop mruzylem oczy. Teraz jest duzo lepiej.
Pozdrawiam, Artur
Ex Madzia
Awatar użytkownika
Dżunior
Donator
Donator
Posty: 4106
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:42
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Recaro
Lokalizacja: Calpe / NDM
Kontakt:

30 maja 2011, 22:44

W Polsce ciężko docenić klimę bo nawet jeśli zdarzają się prawdziwe upały, dokuczają przez kilka dni a nieznośna temperatura utrzymuje się od 11:00 do 16:00.
Prawdziwe katusze pojawiają się gdy przyjdzie nam do głowy objazdowa eksploracja południa Europy - gdy termometr o 9:00 rano pokazuje 30st.C a w ciągu dnia dobija do 34-35st. - wówczas wakacyjna sielanka potrafi zamienić się w koszmar. :roll:
Nie pomaga ani opuszczanie szyb, ani składanie wiatrołapu. Jeśli dorzucimy do tego skórzane fotele, otrzymujemy patelnię idealną. :mrgreen:

W czarnej nie mam klimy i jakoś dwa lata przeżyłem.
W niebieskiej używam jej niemal codziennie i... wciąż zastanawiam się jak mogłem dotąd żyć bez magicznego guziczka A/C :razz: :mrgreen:
IMO warto poszukać egzemplarza z klimą - jazda w przyjemnym chłodku jest zdecydowania przyjemniejsza od smażenia się w nieświadomości... :mrgreen: :mrgreen:
MX-5 ND SkyFreedom 8-)
Elise S2 111R '06 | Boxster 981 GTS '15 | Cayman 981 GT4 '16 | i3 120Ah '18 | Multivan T5 '15 #TriWóz | Taycan GTS Sport Turismo
CE 04 | RnineT
Awatar użytkownika
brozyn89
Donator
Donator
Posty: 1608
Rejestracja: 21 maja 2007, 17:44
Lokalizacja: Warszawa Jelonki
Kontakt:

30 maja 2011, 23:12

Jak się nie ma, co się lubi... :mrgreen: Ja mam już trzecią miate bez klimy i jakoś mi to nie przeszkadza , co innego że nigdy nie zrobiłem kilkudziesięciu km w korkach przy +30 więc nie znam dotyku tego rarytasu :)
www.mx5centrum.pl
CZĘŚCI ORAZ SERWIS NA/NB/NC/ND
691-556-070
wiktoch
Posty: 758
Rejestracja: 28 cze 2008, 22:29
Lokalizacja: Warszawa

05 cze 2011, 16:04

btw: czy ma ktoś godnego polecenia do naprawy klimy w Warszawie? :mrgreen: Dzisiaj w emiksie było mega gorąco ...
pozdr
wik
logimen
Posty: 1555
Rejestracja: 07 lip 2010, 20:19
Model: NB
Wersja: 3 BK / 10th Anni
Lokalizacja: Piaseczno

05 cze 2011, 16:33

wiktoch pisze:btw: czy ma ktoś godnego polecenia do naprawy klimy w Warszawie? Dzisiaj w emiksie było mega gorąco ...


A co CI padlo ? U mnie na Kłobuckiej vis a vis Centrum Budowlanego kolega naprawial klime w Corolli i nie narzekal na jakosc wykonanej pracy.
Pozdrawiam, Artur
Ex Madzia
Hołek
Posty: 51
Rejestracja: 07 kwie 2011, 19:53
Lokalizacja: Kraśnik

05 cze 2011, 21:18

Mam MX5 w skórach i bez klimy i nie widzę w tym żadnego problemu.
Co prawda ja w korkach nie stoję ale nawet na dłuższych postojach w samochodzie nie było tragedii. Skóra jest śliska i to jest chyba jedyny dla mnie jej minus.
Jedni kochają klimę i włączają ją nawet jak nie jest potrzebna i oni zawsze mówią że bez klimy się jeździć nie da. Ja nawet w drugim aucie lubie jeździć z otwartą szybką a klime włączam jak jadę gdzieś w trasę bo z okna huczy. W mx5 nie ma tego problemu jak zdejmiesz dach :) Bo i bez klimy zdrowiej ;D
sebna
Posty: 2726
Rejestracja: 15 mar 2010, 19:01
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Dublin

05 cze 2011, 22:35

Ja wczoraj zrobiłem 880 km miatką głównie top down - raz czy dwa pomyślałem o klimie ale głównie w kontekście moich stóp / nóg.

Pozdro
MX-5 Love | Wisdom comes with Age. Sometimes, Age comes Alone....
Awatar użytkownika
MiC
Posty: 830
Rejestracja: 02 kwie 2010, 14:35
Model: NB
Wersja: najmocniejsze N/A
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

06 cze 2011, 10:37

Ja nie wiem gdzie Wy mieszkacie i jakie słońce macie,
zapraszam do Krakowa, gwarantuje całą mokrą koszulę i siedzenie po 20minutach jazdy w pełnym słońcu na skórzanych stołkach.
No chyba że coś nie tak z moją potliwością :bang:
N/A is best!!!
LOUD pipes save lives!!!
artur
Posty: 1930
Rejestracja: 06 maja 2009, 22:37
Model: Inny
Lokalizacja: wwa

06 cze 2011, 10:50

MiC pisze:zapraszam do Krakowa


dzięki, byłem wczoraj i przedwczoraj, faktycznie jest słabo (dla mnie Krk to miasto dziur i korków niestety - w weekendy jest tak samo źle jak w tygodniu) ale zastanawiam się na ile w tych korkach pomogłaby klima (przy założeniu, że chcę jechać top-down) - zakładam, że jednak niewiele

MiC pisze:gwarantuje całą mokrą koszulę


ten problem można rozwiązać chyba tylko wentylowanymi i klimatyzowanymi siedzeniami - ale to nie w tej klasie (zwłaszcza cenowej ;) )
Awatar użytkownika
MiC
Posty: 830
Rejestracja: 02 kwie 2010, 14:35
Model: NB
Wersja: najmocniejsze N/A
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

06 cze 2011, 10:58

podobno tak zwane kasztany na fotelu pomagaja :D
N/A is best!!!
LOUD pipes save lives!!!
kulkas
Posty: 253
Rejestracja: 05 sie 2009, 11:30
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

06 cze 2011, 15:54

artur pisze:ale zastanawiam się na ile w tych korkach pomogłaby klima (przy założeniu, że chcę jechać top-down) - zakładam, że jednak niewiele


A tu byś się zdziwił :wink:

Puszczasz klimę na nogi i spokojnie stoisz sobie w korku, ciesząc się słońcem i patrząc z politowaniem na wszystkie szczelnie zamknięte konserwy wokoło.

Nawet przez myśl mi nie przeszło że można w upalny dzień zakładać dach, tylko co najwyżej włączyć klimę aby dmuchało przyjemnie, chłodne powietrze. I tylko takie coś mam na myśli przez jazdę z klimą w lecie miatą.

Ogólnie rzecz ujmując da się żyć bez klimy, ale jeśli tylko jest możliwość, to warto mieć klimatyzację bo niesamowicie podnosi komfort podróży.
LubMich
Posty: 720
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:55
Lokalizacja: Warszawa/Kraków

06 cze 2011, 18:43

kulkas pisze:Puszczasz klimę na nogi i spokojnie stoisz sobie w korku, ciesząc się słońcem i patrząc z politowaniem na wszystkie szczelnie zamknięte konserwy wokoło.
True, też takie rozwiązanie mnie się bardzo podoba..
Awatar użytkownika
Dżunior
Donator
Donator
Posty: 4106
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:42
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Recaro
Lokalizacja: Calpe / NDM
Kontakt:

06 cze 2011, 20:18

kulkas pisze:
artur pisze:ale zastanawiam się na ile w tych korkach pomogłaby klima (przy założeniu, że chcę jechać top-down) - zakładam, że jednak niewiele


A tu byś się zdziwił :wink:

Puszczasz klimę na nogi i spokojnie stoisz sobie w korku, ciesząc się słońcem i patrząc z politowaniem na wszystkie szczelnie zamknięte konserwy wokoło.

+1
Dziś musiałem przebić się w godzinach południowych z północy na południe Wawy. 20km, zdecydowana większość w korkach. Dopóki Miatka się porusza, klimę można uznać za zbędną. Gdy tylko trzeba zatrzymać auto na światłach i poczekać kwadrans, po minucie bez chłodzenia (przy 30st.C) człowiek czuje się jak po wypiciu butelki syropu Lipomal. :roll:

Jeśli ktoś używa MX'a wyłącznie rekreacyjnie i śmiga zawsze w szortach i bawełnianej koszulce, coś takiego przejdzie. Jeśli charakter pracy narzuca bardziej formalny strój - jest zdecydowanie mniej przyjemnie... :bang:
MX-5 ND SkyFreedom 8-)
Elise S2 111R '06 | Boxster 981 GTS '15 | Cayman 981 GT4 '16 | i3 120Ah '18 | Multivan T5 '15 #TriWóz | Taycan GTS Sport Turismo
CE 04 | RnineT
sebna
Posty: 2726
Rejestracja: 15 mar 2010, 19:01
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Dublin

06 cze 2011, 21:22

Ponieważ miatka to mój DD więc żeby sobie radzić z problemami opisanymi przez Dżuniora zawsze wożę w bagażniku moje Hawajki :grin: :cool: i jak pogoda jest zbyt wymagająca dla mojego służbowego stroju szybka akcja ala Superman w toalecie i jestem gotowy :mrgreen:.

W firmie się już przyzwyczaili :kciuk:

Pozdro
MX-5 Love | Wisdom comes with Age. Sometimes, Age comes Alone....
mikolaj78
Posty: 168
Rejestracja: 19 kwie 2010, 11:08
Lokalizacja: Ożarów Maz.

06 cze 2011, 22:16

jak jest z klimą w miacie to nie wiem,
wiem natomiast,że w czasie dzisiejszego upału w korku plecy i tyłek miałem wilgotne,
dodam iż to stwierdzenie pt."termoobieg" jest bardzo trafne.
Tak czy siak brak klimy emiksa nie dyskwalifikuje.
Marzenia są po to aby je realizować.
artur
Posty: 1930
Rejestracja: 06 maja 2009, 22:37
Model: Inny
Lokalizacja: wwa

07 cze 2011, 6:06

kulkas pisze:Puszczasz klimę na nogi i spokojnie stoisz sobie w korku, ciesząc się słońcem i patrząc z politowaniem na wszystkie szczelnie zamknięte konserwy wokoło.


tu się zgodzę, wiem jak to dobrze działa bo trochę NC jeździłem - powiem więcej, gdyby nie to, że pewna srebrna NC w roadstery.pl była pozbawiona klimy (dziwny egzemplarz) to niewykluczone, że śmigałbym dziś NC a nie NA ;)

pytanie tylko, czy klima pomoże na "mokre plecy" - wydaje mi się, że niekoniecznie, ale mogę się mylić
ODPOWIEDZ