Poradnik początkującego forumowicza

Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez początkujących forumowiczy pytania

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

offthe
Posty: 1178
Rejestracja: 25 lut 2012, 23:47
Model: NA
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

20 sty 2014, 2:38

losc autostrad w Polsce nie ma dla mnie znaczenia.

Nie jesteś jedyną osobą która chciałaby zarejestrować auto z kierownicą po prawej stronie..Wyobraź sobie, że nie wszyscy jeżdżą tam gdzie ty.
lepszy nie lepszy.. do wszystkiego idzie się przyzwyczaić i raczej to, czyja ręka jest sprawniejsza nie ma znaczenia..siedzę po lewej, więc biegi zmieniam prawą.. w anglii byłoby na odwrót ;)

Skrzynia,komplet sprzęgła, pewnie zamach..reszta to pierdoły typu wysprzęglik, pedał itp..z dzień roboty..co do formalności.. skrzynia jest elementem wymiennym, tak jak każda inna..jakbyś ktoś ją od Ciebie kupił kiedyś, i by sobie wklepał vin do dekodera, to by zobaczył, że seryjnie był automat..i tyle

Co jest dla was istotne w MX5 a co nie ma znaczenia?

Żeby była sprawna ;) Dla mnie podstawą było żeby była jakaś ucywilizowana, czyli z absem, szybami w prądzie i ze wspomą..reszta mi dynda, bo wszystko można dokupić lub wymienić, a mojej wizji wnętrza w sprzedaży nie było ;) WIęc narazie jest oryginał..Jak szukałem swojej to w nosie miałem co ma..ważne było by miała elektryczne szyby, bo bez to trochę siara w roadsterze ;)
I to nie sa biedne kraje ani zacofane.

Chyba zapomniałeś o indiach, Indonezji, Tajlandii, kilku krajach w Afryce i pare innych biednych by się znalazło :) Ogólnie rzecz biorąc głównie kolonie Brytyjskie oraz poboczne.. Jeśli chodzi o polskę to z historii jestem raczej mierny, jednak o ile dobrze pamiętam to ruch prawostronny obowiązywał w zaborze austriackim. W europie ogólnie to Rzymianie chyba też śmigali po lewej stronie..

No a co do kupna..wg mnie utrudniasz sobie życie..no ale cóż.. twoje rybki, twoje akwarium...W polsce kupujesz z kierownicą po normalnej stronie kupujesz ubezpieczenie za 600zł, przylatujesz do polski, robisz przegląd na rok za 100zł i śmigasz.. a ty z kamerkami i ubezpieczeniami czasowymi wydziwiasz.. no ale rób jak chcesz, ja tego dalej nie rozumiem
I don't like being overtaken. It's a sign of weakness.
Jaro
Posty: 3026
Rejestracja: 26 paź 2008, 15:33
Model: NA
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

20 sty 2014, 7:53

W sumie za tą kasę to kupisz.... Tylko dokładnie poszukaj rozkładu jazdy bo na 90% to będzie przystanek. Ostatnio Aro na rb wyrzucał foty "okazji po taniosci" także ludzie tu wiedzą co piszą...
Pozdrawiam

Jaro

MX-5 NA 1.6T
Awatar użytkownika
himber
Donator
Donator
Posty: 2223
Rejestracja: 07 cze 2011, 20:26
Model: NB FL
Lokalizacja: LBN
Kontakt:

20 sty 2014, 7:59

Proszę bardzo.... http://otomoto.pl/mazda-mx-5-mx-5-klima-gwint-h-r-alu-hit-C31134672.html

Powypadkowy składak, licznik cofnięty 100kkm. Mieści się w Twoim budżecie.
MazDRUnia NC 2.0 - viewtopic.php?f=22&t=30297
DorotkaMonster NB 1.6T - viewtopic.php?f=22&t=6665
Ozonowanie Lublin
ubek
Donator
Donator
Posty: 1345
Rejestracja: 24 lis 2012, 22:05
Lokalizacja: Łańcut

20 sty 2014, 8:25

po lifcie, podniesiona moc , gwint, sportowy wydech i zostaje jeszcze 2 tyś na mody

ja wiem wy zazdrośni jesteście ze można tak tanio taka fure kupić, pokupowali auta za woki piniedzy i teraz im szkoda ze se chłopak taniej znalazł :ryjezesmiechu:
White NA BP'95
Awatar użytkownika
Sigma
Donator
Donator
Posty: 842
Rejestracja: 15 wrz 2010, 19:24
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Toruń

20 sty 2014, 8:39

Ruch lewostronny to relikt z czasów średniowiecza, biorący się z faktu, że zbrojna konnica trzymała oręż po prawej stronie konia, więc żeby się potykać musiała poruszać się lewą stroną"drogi". W przypadku Japonii (i krajów azjatyckich z japońskiego kręgu wpływów) wynikała z faktu, że pomiędzy samurajami poruszającymi się wąskimi uliczkami miast japońskich często dochodziło do zwad na tle "kto komu ma ustąpić", zwłaszcza jeśli zaczepili się bronią noszoną u lewego boku.
Zmiana wprowadzona na szeroką skalę przypisywana jest Napoleonowi, który podobno, by wprowadzić zamieszanie w szeregach wroga, nakazał poruszanie się swoim jednostkom wojskowym przy prawej krawędzi dróg.
Obecnie ruch lewostronny obecny jest w Wielkiej Brytanii oraz w krajach niegdyś od Wielkiej Brytanii zależnych lub będących jej byłymi koloniami, jak również w Japonii, Indonezji, Tajlandii, Makau, na Malediwach, Mauritiusie, Jamajce, Dominice, w Gujanie i Surinamie.
O prawo lub lewostronności ruchu decydują względy historyczno-kulturowe, nie względy bezpieczeństwa. Choć warto zauważyć, że ostatnim państwem europejskim, które przyjęło ruch prawostronny była Szwecja, a jedną z głównych przyczyn był fakt, że większość Szwedów posiadała samochody importowane, nie dostosowane do ruchu lewostronnego, tzn. z kierownicą po lewej stronie, co zdaniem szwedzkich badaczy doprowadzało wielokrotnie do czołowych kolizji podczas wyprzedzania, gdyż możliwość sprawdzenia, czy z przodu nie nadjeżdża żaden pojazd była w tym przypadku mocno ograniczona.

No, trochę offtop, ale co mi tam :P
"A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away." – Antoine de Saint-Exupéry
Obrazek
szymek
Posty: 1491
Rejestracja: 06 cze 2013, 14:55
Lokalizacja: Poznań

20 sty 2014, 8:41

Uadrol pisze:http://www.ebay.co.uk/itm/1993-MAZDA-MX5-Mk1-Eunos-S-Special-Laguna-Blue-/251429341261?pt=Automobiles_UK&hash=item3a8a5b484d
i jeszcze ta:
http://www.ebay.co.uk/itm/1992-Mazda-Eu ... 2334f591f9

Z tej Laguna-Blue wziąłbym kierownicę i znaczek Eunosa ;) ...auto jest w odrobinę lepszym stanie jak to za 500£
Czarna z czerwonym dachem wygrywa zdecydowanie nad niebieską.
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

20 sty 2014, 8:56

Od siebie dodam (bo sam szukałem - i znalazłem - MX5 z podobnym budżetem), że znalezienie NB (o NBFL nie wspominając) graniczy z cudem ... w takim stanie by nie zagrażała życiu.
I mówię tu o cudzie pokroju woda w wino, a nie 'jakim cudem znalazłeś tą płytę w Empiku'.
I mówię tu o zagrożeniu życia w stylu wjechania na drzewo mimo chęci skręcenia, a nie 'zabiję Ciebie, jak mi nie powiesz za ile kupiłeś tą czapkę'.
I muszę Ci powiedzieć, że kupiłem ... i gdyby nie fakt, że zakochany jestem w swojej Rudej, to spokojnie mógłbym powiedzieć, że popełniłem błąd, bo mogłem kupić inną ... o kilka tysięcy droższą (Majk'a), bo przez ten czas i tak podobną kwotę wsadziłem w swoją. Aha ... tylko zapomniałem dodać, że szukałem NA - do głowy by mi nie przyszło, by szukać NB ;)

Nie raz, nie dwa razy na tym forum konkretnie (nie koniecznie sympatycznie) zostało mi wyjaśnione, jak niewiele wiem o MX5tkach ... bo wystarczy posiedzieć kilka godzin, umiejętnie wykorzystać 'szukaj', a o wybranym modelu będziesz wiedział wystarczająco, by móc stwierdzić, które egzemplarze są złożone lub które śmierdzą na odległość.

Za rady podziękuj i poczytaj wszystko jeszcze raz ze zrozumieniem, wtedy załapiesz, że foszysz się na ludzi, którzy de facto nie dość, że się znają, to jeszcze starają się pomóc. Natomiast jeżeli twierdzisz, że ekipa Ci nie pasuje, a uwagi winny być delikatniejsze, bo ranią Twe ego ... cóż ... wbijaj się na allegro, wpisz maksymalną kwotę, przejdź się z 'ekspertem' na oględziny i kup NB za 11 tysięcy. Zobaczymy się za kilka tygodni w 'dziale technicznym' i na 'giełdzie', bo właśnie tam będziesz spędzał lwią część swojego internetowego życia :)

Peace.
Obrazek
Hades
Posty: 159
Rejestracja: 18 lis 2011, 21:32
Model: NB FL
Wersja: Hades
Lokalizacja: Warszawa

20 sty 2014, 10:13

Stare arabskie przysłowie - jak Ci ktoś mówi, że jesteś osłem, nie przejmuj się, jak mówi to już trzy osoby - szykuj sobie siodło...
Andrzej
Uadrol
Posty: 155
Rejestracja: 07 sty 2014, 23:52
Model: NB
Wersja: Sport
Lokalizacja: London, UK

20 sty 2014, 11:15

offthe pisze:Żeby była sprawna ;) Dla mnie podstawą było żeby była jakaś ucywilizowana, czyli z absem, szybami w prądzie i ze wspomą..reszta mi dynda, bo wszystko można dokupić lub wymienić, a mojej wizji wnętrza w sprzedaży nie było ;) WIęc narazie jest oryginał..Jak szukałem swojej to w nosie miałem co ma..ważne było by miała elektryczne szyby, bo bez to trochę siara w roadsterze ;)


To, ze ma byc sprawna to oczywiste czyli zostaja elektryczner szyby, ABS i wspomaganie.
Zadnego z tych trzech elementow w swojej MX5 nie mialem i faktycznie lipa aczkolwiek brak wspomagania mial nawet swoj urok :)

offthe pisze:W polsce kupujesz z kierownicą po normalnej stronie kupujesz ubezpieczenie za 600zł, przylatujesz do polski, robisz przegląd na rok za 100zł i śmigasz.. a ty z kamerkami i ubezpieczeniami czasowymi wydziwiasz.. no ale rób jak chcesz, ja tego dalej nie rozumiem


No ale dokladnie bedzie tak jak mowisz tyle tylko, ze zamiast placic 600zl za caly rok zaplace 150-200 za miesiac, w ktorym bede jezdzil. Po co mi na reszte roku. Przeglad w Polsce za 100zl dokladnie tak jak napisales. Wiec nie wiem czemu uwazasz, ze kombinuje. Kombinacja na moim miejscu byloby kupowanie auta w Polsce bo tam nie mieszkam i jak mialbym to zrobic? Przez telefon? Kupuje auto na miejscu. Za chwil kilka wywoze. Jak bede sprzedawal to tez tutaj a nie w Polsce. dlatego nie kombinuje tylko ulatwiam sobie zycie.

szymek pisze:Z tej Laguna-Blue wziąłbym kierownicę i znaczek Eunosa ;) ...auto jest w odrobinę lepszym stanie jak to za 500£
Czarna z czerwonym dachem wygrywa zdecydowanie nad niebieską.


A co z ta druga V-spec? Co Ty w tej Lagunie widzisz zlego czego ja nie widze (poza kolorem)? Czytales opis?
There's someone in my head but it's not me.
Awatar użytkownika
Spaniard
Donator
Donator
Posty: 641
Rejestracja: 16 lip 2013, 21:30
Model: NC
Wersja: 2.0 AT
Lokalizacja: Piaseczno

20 sty 2014, 11:28

Kolego emiks5, ja Ci powiem, dlaczego nie kupisz godnego uwagi NBfl za 11 tys. i to nawet golasa... bo jeżeli tylko jest bezwypadkowy i z pełną historią, to ja kupię go za 15K od ręki i takich jak ja będzie zaraz ze 20 chłopa. No niestety... to się nazywa prawo rynku natomiast żeby nie było, że nie ma szans, w kwocie 11K PLN powinieneś znaleźć NB 1.6 (golas) po jakiś tam historiach lakierniczych i z dużym przebiegiem, ale powiedzmy, że będzie to auto prosto jeżdżące i z poduszkami. Pomijam zużycie opon, hamulców, źle ustawioną geometrię, przegląd itd. bo to wszystko trzeba będzie doliczyć do tych 11K PLN.
Awatar użytkownika
dark_knight
Posty: 501
Rejestracja: 03 lis 2010, 9:47
Model: NC FL
Wersja: 2.0
Lokalizacja: Wwa

20 sty 2014, 12:07

Może po prostu kolega chce kupić auto na raty, kupi jeżdżące za 11 i z czasem jak dołoży kolejne 11 w ratach będzie miał ideał z drewnem i smaczkami.
karpiszowaty
Posty: 47
Rejestracja: 22 gru 2013, 19:04
Lokalizacja: Warszawa/Radom

20 sty 2014, 12:14

Chłopaki mają rację i mówią Ci to wszystko nie dlatego żeby się z Tobą kłócić, tylko żeby ułatwić Ci podjęcie słusznej decyzji tak, żebyś potem tego nie żałował - Oni mają doświadczenie w temacie.

Kupując MX5 w takiej cenie musisz być bardzo ostrożny sam wiem bo kupiłem NB 1.8 miesiąc temu w podobnym budżecie i trzeba uważać żeby się na minę nie wpakować. Przygotuj się na bank na duży przebieg nawet jak na blacie masz mniej niż 100K - ja mam prawie 200. W tej cenie nie bardzo możesz liczyć na dokumentację historii autka więc dolicz sobie od razu 1K na wymianę całego rozrządu, wszystkich filtrów, olejów i wszystkiego co się w samochodzie okresowo zużywa. Ja miałem szczęście bo znalazłem swoją w miejscu gdzie mieszkam i mogłem podjechać do zaprzyjaźnionego mechanika który podniósł samochód popatrzył na luzy, ramę silnik itp. ale teraz wiem, że samochód mnie niczym nie zaskoczy, ani się nie złoży jak harmonijka przy pierwszym stuknięciu, a pieniądze których nie muszę wydawać na naprawę "sklejanej" mx5 mogę sobie przeznaczyć na kupno roollbara, foteli od NBFL czy czego tam będę chciał. Nie ma co być napalonym i kupować czegoś na oślep tylko dlatego że fajniej wygląda bo potem może to sporo kosztować. Lepiej kupić NB i potem cieszyć się z każdej zmiany którą udało Cie się wprowadzić według Twojego gustu niż potem mieć ból głowy.

Pozdro i powodzenia w kupnie!!! : )
Chwiał
Posty: 925
Rejestracja: 06 gru 2012, 10:21
Lokalizacja: W-wa, Śródmieście

20 sty 2014, 12:40

Jeżeli kolega chce kupić NBFL za 11 tyś., to jego sprawa. Rzuciliście się na człowieka, który pewnie nie ogarnia większości terminów, którymi się posługujecie. Jak poczyta i weźmie do serca, to O.K., jak nie i kupii trupa, to też O.K. Następnym razem może posłucha bardziej doświadczonych. Na razie każdy opisuje swoją przygodę życia, po co? To Wasza kasa, ew. samochód? Nie.
My nie jeździmy szybko, my wolno latamy!
lukasz1992
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2014, 13:11

20 sty 2014, 13:27

himber pisze:Proszę bardzo....http://otomoto.pl/mazda-mx-5-mx-5-klima-gwint-h-r-alu-hit-C31134672.html

Powypadkowy składak, licznik cofnięty 100kkm. Mieści się w Twoim budżecie.




ogladałem ta mazde ma dziury na podłużnicach progi do poprawek dach do wymiany obniżył z ceny do 7200
ogólnie jest malowana juz były poprawki na progach lecz wszystko wychodzi
emiks5
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2014, 19:50

20 sty 2014, 14:05

Panowie, nie rzucajcie się tak, rozumiem wasze argumenty ale ja nie szukam ideału bo wtedy wiem że potrzebował bym ~16-20tys
Szukam jak napisałem nbfl w drewnie z większym przebiegiem już lekko sfatygowaną w którą będę mógł powolutku inwestować i robić ją pod siebie, czy ja użyłem chodź raz słów szukam wypacykowanej memories za 11tys ? Nie, szukam auta zmęczonego i potrzebującego wkładu ale jeżdżącego i nie zagrażającego życiu w który potem włożę jeszcze parę ładnych tysięcy jednak na raz nie mam tyle do wywalenia. Może się mylę, według was na pewno, ale nie śpieszy mi się, mogę długo polować na okazję. Wolał bym chodź to już będzie odejście od tematu byście napisali mi na co głównie powinienem zwrócić uwagę jeśli chodzi o częste wady mx5. Lub podlinkowali mi topic bo na pewno taki temat był już poruszany.
Awatar użytkownika
Rafa
Donator
Donator
Posty: 2320
Rejestracja: 13 cze 2013, 10:49
Model: Inny
Lokalizacja: Łódź

20 sty 2014, 14:11

2 minuty szukania...proszę używaj opcji "szukaj":

http://www.mx5klubpolska.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=5624&p=91758&hilit=zakupie#p91758
I link co tam był:
http://wiki.miata.net/tiki-index.php?page=Checking%20Out%20a%20Used%20Miata

No łatwiej juz sie nie da :D

PS. wciąż polecam swoją furkę :lol: ;)

Pozdr
Rafa
:jupi: :bicz:
matpilch pisze:(...)pamiętaj, że dla mas liczy się moment, bo przecież powyżej 3500rpm silniki wybuchają.

Madzia 1.6 06.13-05.14
Biała Perła-Miti Stens 1.8 12.13-06.16
Bokken 1.8 Anni 09.16-12.16
emiks5
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2014, 19:50

20 sty 2014, 15:49

Spokojnie, biorę ją pod uwagę :D
raczkowski
Posty: 117
Rejestracja: 01 kwie 2008, 21:56
Lokalizacja: Wrocław

20 sty 2014, 16:08

ajezusmaria!!!
wsiedliście na chłopaka jak Polska na Białoruś we wczorajszym meczu w ręczną.
przy dużej dozie cierpliwości na pewno znajdzie to, czego szuka.. mi się udało za niewiele więcej kupić fajną NBFL 1.8. :)
Ostatnio zmieniony 20 sty 2014, 19:04 przez raczkowski, łącznie zmieniany 2 razy.
DEXTER
Posty: 4974
Rejestracja: 24 wrz 2011, 13:17
Model: NA
Lokalizacja: Poznań

20 sty 2014, 16:15

Uważam jak inni...
Tu masz jakąś sprowadzoną FLke na tablicy:
http://tablica.pl/oferta/mazda-mx-5-mx5 ... 7dba9677f0 11 000
http://tablica.pl/oferta/sprzedam-auto- ... 7dba9677f0 12 500

A tu taka wymarzona przez Ciebie ;)
http://otomoto.pl/mazda-mx-5-C31209655.html

za 5 999, jeszcze Ci 5 tysi na mody zostanie ;)

Pozdr.
DEX
emiks5
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2014, 19:50

20 sty 2014, 17:12

Tą za 12500 z Wrocka oglądałem w piątek. Rdza oba tylna nadkola, baranek na tylnej klapie się zaczyna, paskudne wgniecenie jak od młotka na masce, i mocno sfatygowany fotel kierowcy. Był chyba leki dzwon bo lekko inny odcień zderzaka przód. Ale mechanicznie wszystko ładnie, silnik, skrzynia, sprzęgło, jedynie tarcze do wymiany bo krzywe tak że auto hamuje pulsacyjnie na wciśniętym w 70% pedale ( niby od karchera...)

Ta za 11000 widzę że fotel już zaraz zacznie gubić watę od przetarć i wymaga rejestracji w Polsce czyli poza budżetem :D

Ta za 5999... Bez przesady :D Chce auto które wymaga remontu a nie zbudowania od podstaw, po za tym i tak wychodzi sporo. Trzeba na pewno całe nowe wnętrze bo to jest zupełnie zniszczone i na pewno było zalane, nowy dach, nadkole, zarejestrowanie w Polsce :D i trochę się tego hajsu robi a nawet nie wiadomo jak mechanika w tym aucie. Chociaż wiem że ten egzemplarz był żartem z twojej strony :D
Awatar użytkownika
dark_knight
Posty: 501
Rejestracja: 03 lis 2010, 9:47
Model: NC FL
Wersja: 2.0
Lokalizacja: Wwa

20 sty 2014, 17:36

Chcesz auto do doprowadzenia do ładu i z większym przebiegiem, a narzekasz na zmęczony fotel kierowcy? Chciałbym, żeby to był największy problem w tamtych autach.
Awatar użytkownika
Spaniard
Donator
Donator
Posty: 641
Rejestracja: 16 lip 2013, 21:30
Model: NC
Wersja: 2.0 AT
Lokalizacja: Piaseczno

20 sty 2014, 18:13

raczkowski pisze:mi się udało za niewiele więcej kupić fajną NBFL 1.8. :)


Tak Ci się tylko wydaje :)
raczkowski
Posty: 117
Rejestracja: 01 kwie 2008, 21:56
Lokalizacja: Wrocław

20 sty 2014, 18:54

Mieczyslaw pisze:
raczkowski pisze:mi się udało za niewiele więcej kupić fajną NBFL 1.8. :)


Tak Ci się tylko wydaje :)



no to, emiks5, już jest nas dwóch niepoprawnych optymistów, nie mających racji ;)
razem raźniej ;)
a nie, jeszcze chyba klubowicz 'zbynie' nie jest zbyt nieszczęśliwy z posiadania swojej NBFL, kupionej również w nie najgorszej cenie ;)

emiks5 - powodzenia i cierpliwości. chociaż kluczowe jest tu raczej sformułowanie "zbliżający się sezon" - jak kogoś nie przyciśnie w zimie i nie będzie chciał sprzedać miatki teraz, to za chwilę pewnie będzie nieco drożej, bo i chociaż miat przybędzie, to i kupców też.
jacek8
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2013, 17:33
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

20 sty 2014, 20:25

Uadrol pisze:
Naturalne jest, ze dla kazdej osoby praworecznej a jest ich 90% na swiecie lepszym ruchem jest ruch lewostronny a co za tym idzie siedzenie po prawej stronie pojazdu trzymajac kierownice prawa reka jako najwazniejszy element sterowania pojazdem. Wiekszosc z nas prawa reke ma duzo bardziej sprawna od lewej. Podczas jazdy z manualna skrzynia biegow i kierownica "po dobrej" czyli prawej stronie nasza prawa reka, ktora jest duzo bardziej sprawna jest zajeta. Ktora reka jestes w stanie lepiej kontrolowac kierownice prawa czy lewa? Dlatego miedzy innymi w Anglii na samochody z kierownica po lewej stronie mowi sie "dla leworecznych". Cos w tym jest.
Ruch lewostronny byl juz w starozytnosci. Obowiazywal na calym swiecie. W polsce wprowadzono ruch prawostronny dopiero niecale 100lat temu. Podobnie bylo w innych krajach. Podobno przyczynili sie do tego francuzi. Ok. 1/3 ludnosci swiata mieszka w krajach, gdzie obowiazuje ruch lewostronny i ponad 1/4 pojazdów na swiecie porusza się po lewej stronie drogi z kierownica po prawej stronie. I to nie sa biedne kraje ani zacofane. Jednym z nich jest wlasnie kraj kwitnacej wisni, z ktorego pochodzi nasza ukochana Mazda MX5.



Decyzją Parlamentu Szwecji, w 1963 r. został wprowadzony w tym kraju ruch prawostronny. Jest to chyba jedyny kraj który zmienił organizację ruchu z właściwego na niewłaściwy, a przynajmniej jako jedyny tak stosunkowo niedawno. Czechy w 1938r. Wzmianka z Wikipedii : http://pl.wikipedia.org/wiki/Dagen_H

Tak na marginesie, moim skromnym zdaniem większe znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym ma skupienie uwagi na tym co dzieje się na drodze, niż to czy przez niewielką chwilę potrzebną na zmianę biegu lub ustawienie radia trzymam kierownicę tylko lewą czy tylko prawą ręką. Jako praworęczny wolę i dużo sprawniej mi wychodzi operowanie pokrętłami na konsoli środkowej czy zmiana biegów prawą niż lewą ręką. Tak więc nie żałuję, że jeżdżę po niewłaściwej stronie drogi mogąc sobie jednocześnie klikać po konsoli środkowej i zmieniać przyjemnie biegi prawą, a nie lewą ręką. Jeżdżę tak od lipca 1982 z bardzo dobrym skutkiem, nie spowodowałem jeszcze wypadku.
NBFL po raz trzeci
Uadrol
Posty: 155
Rejestracja: 07 sty 2014, 23:52
Model: NB
Wersja: Sport
Lokalizacja: London, UK

20 sty 2014, 20:34

jacek8 pisze:Tak na marginesie, moim skromnym zdaniem większe znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym ma skupienie uwagi na tym co dzieje się na drodze, niż to czy przez niewielką chwilę potrzebną na zmianę biegu lub ustawienie radia trzymam kierownicę tylko lewą czy tylko prawą ręką. Jako praworęczny wolę i dużo sprawniej mi wychodzi operowanie pokrętłami na konsoli środkowej czy zmiana biegów prawą niż lewą ręką. Tak więc nie żałuję, że jeżdżę po niewłaściwej stronie drogi mogąc sobie jednocześnie klikać po konsoli środkowej i zmieniać przyjemnie biegi prawą, a nie lewą ręką. Jeżdżę tak od lipca 1982 z bardzo dobrym skutkiem, nie spowodowałem jeszcze wypadku.


Do zmiany biegow nie potrzebna jest taka precyzja jak do kierowania. Tak ogolnie to w tej kwestii najlepszy bedzie automat. 11 lat jezdzilem z kierownica po lewej uczestniczac w ruchu prawostronnym. Od 6 lat jezdze z kierownica po prawej uczestniczac w lewostronnym ruchu. Wole to drugie. Oczywiscie mowie o codziennym jezdzeniu nie wliczajac roznych wypadow urlopowych. Wtedy zdarzaja sie rozne dziwne konfiguracje np. lewa kiera + lewostronny ruch lub prawa kiera i prawostronny ruch. Jak dotad rowniez zero wypadkow.
Tak naprawde nie ma sie co sprzeczac bo kazdy ma indywidualne preferencje jak ze wszystkim. Moje wynikaja ze sprobowania obu wariantow i wybrania najwygodniejszego dla siebie. Mam nadzieje, ze twoje przekonania odnosnie wygody jazdy po danej stronie rowniez wynikaja z doswiadczenia obu wariantow a nie tylko wyobrazenia sobiue jakby to bylo gdybym kierowal siedzac po prawej stronie :shock:
Ostatnio zmieniony 20 sty 2014, 22:25 przez Uadrol, łącznie zmieniany 1 raz.
There's someone in my head but it's not me.
Grup
Posty: 78
Rejestracja: 30 paź 2013, 19:54
Lokalizacja: Piaski Wlkp

20 sty 2014, 20:55

siemanooo :)
też niedawno szukałem miatki i niestety koledzy mają racje ....
i własnie znalazłem takie ogłoszenie
..nie wiem czy aktualne ale zawsze można sprawdzić :)


viewtopic.php?f=29&t=13040
GRUPOL
jacek8
Posty: 135
Rejestracja: 22 paź 2013, 17:33
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa

20 sty 2014, 20:58

oczywiście Szanuję Twoje zdanie, napisałem o swoich preferencjach i tylko tyle. "Jazda po niewłaściwej stronie" to cytat z Jeremy Clarkson'a , którego bardzo cenię.
NBFL po raz trzeci
piotrrf
Posty: 274
Rejestracja: 26 kwie 2012, 19:11
Model: NB
Lokalizacja: DAN

20 sty 2014, 20:58

Ja kupilem tez w miare tanio,z tym ze NB 1.6.
Sam sprowadzilem,wlasciwie przyjechalem.
Potem kilka tysi wlozylem w doprowadzenie jej do ladu, a nadal nie jestem zadowolony z efektu.
Podliczajac,lekko auto wyszlo ok.14 tys.pln.
Moze trzeba bylo odrazu za te kase kupic i sie nie bawic.Z drugiej strony patrzac,poznalem lepiej auto.
A przebieg mam kosmiczny bo nie cofany :D
Silnik sie poci w niektorych miejscach ale plam nie zostawia.Kolega na spocie,karnal sie moja Mazda i nie zauwazyl by byla slabsza niz inne.
Ale to NB a nie NBfl w drewnie.
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4677
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

20 sty 2014, 21:25

Jaki masz przebieg? Tak z ciekawości pytam. Ile oleju Ci znika na 10tys?
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Uadrol
Posty: 155
Rejestracja: 07 sty 2014, 23:52
Model: NB
Wersja: Sport
Lokalizacja: London, UK

20 sty 2014, 22:28

jacek8 pisze:"Jazda po niewłaściwej stronie" to cytat z Jeremy Clarkson'a , którego bardzo cenię.


Mialem okazje kilka razy spotkac chlopa w Londynie mieszkalem niedaleko wiec czasami sie mijalismy na chodniku lub w pobliskim parku gdzie lubil biegac. Mialem okazje zamienic z nim kilka slow miedzy innymi na temat MX5, na temat ktorej bardzo pozytywnie sie wypowiadal. Bardzo sympatyczny czlowiek.
There's someone in my head but it's not me.
ODPOWIEDZ