dodatkowa skala prędkości na obrotomierzu?

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

wkręcony emeryt (NA)
Posty: 122
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:02
Model: ND RF
Wersja: ND6E
Lokalizacja: Rzeszów

21 paź 2020, 9:55

Spędziłem 50 lat za kółkiem przeróżnych aut - na początku osiągnięcia techniki PRL (125p, 126p, Polonez); potem przyszedł czas na lepsze auta: Accord, Vectra V6 - a ostatnie 12 lat przed obecną Miatą, były to już naprawdę niezłe auta: BMW E46 330i SMG, F10 528xi oraz M235i, no i wreszcie - Golf VII R. Jak da się zauważyć, na początku były to auta RWD lub FWD ze stickiem; wszystkie późniejsze już z łopatkami pod kierownicą.... Najlepiej jeździ mi się moją obecną, manualną i tylnonapędową MX-5 ;)

Mam w rodzinie kilku młodych zapaleńców motoryzacji, których rajcowały te łopatki w moich BMW i Golfie R - i o niczym innym nie marzyli, jak coś podobnego mieć w przyszłości (najlepiej od razu M2). Ale w miarę, jak ich czasem wożę Miatą - pokazując najprzyjemniejsze aspekty zabawy manualem (międzygaz, heel-toe) - wielu z nich zakochało się w manualnej skrzyni biegów. Jeszcze żadnemu nie pozwoliłem (niedobry wujek) na ćwiczenie w/w manewrów drążkiem zmiany biegów w moim aucie - ale zaczynam myśleć o zrobieniu na folii, przyklejanej "wzdłuż" skali obrotomierza i posiadającej z jednej strony odpowiednią prędkość na IV, a przy drugiej krawędzi - na II biegu. Ułatwiłoby to znakomicie płynne i bezpieczne dla skrzyni zmiany między biegami II-III-IV, z zastosowaniem zarówno podwójnego wysprzęglania jak i heel-toe... Co myślicie - warta skóra (praca) za wyprawkę? Chłopaki zapewne szybko by się nauczyli dostosowywać obroty do prędkości i bez takiej "wizualnej pomagajki", ale zainteresowanie mieszaniem kijkiem w mojej Miacie przejawia też Żona :)

Piotr
Awatar użytkownika
maniekott
Donator
Donator
Posty: 517
Rejestracja: 07 sie 2008, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Klucze

22 paź 2020, 14:06

Według mnie to nie potrzebne, bo kierowca powinien na słuch i wyczucie ogarniać zmiany biegów. Jeśli tego nie ogarnia to niech nauczy się "słuchać silnika" bo jazda wpatrzonym w obrotomierz i dodatkową skalę na nim to średnio bezpieczne. Takie moje skromne zdanie. Pozdrawiam
wkręcony emeryt (NA)
Posty: 122
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:02
Model: ND RF
Wersja: ND6E
Lokalizacja: Rzeszów

22 paź 2020, 14:31

maniekott pisze:
22 paź 2020, 14:06
Według mnie to nie potrzebne, bo kierowca powinien na słuch i wyczucie ogarniać zmiany biegów. Jeśli tego nie ogarnia to niech nauczy się "słuchać silnika" bo jazda wpatrzonym w obrotomierz i dodatkową skalę na nim to średnio bezpieczne. Takie moje skromne zdanie. Pozdrawiam
Ależ oczywiście masz rację - to miałoby być rozwiązanie typu "pomoc naukowa", tylko w pierwszym etapie nauki dla moich 3 siostrzeńców, których doświadczenie za kierownicą jest niewielkie... Bardziej chodzi mi o oszczędzenie skrzyni, sprzęgła i dyfra w mojej Miacie - im szybciej się nauczą, tym mniej kosztowna będzie ta nauka. Dlatego planuje absolutną prowizorkę, bo estetyczne i funkcjonalne wykonanie takiej naklejki wcale nie byłoby łatwe...

Piotr
Awatar użytkownika
maniekott
Donator
Donator
Posty: 517
Rejestracja: 07 sie 2008, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Klucze

22 paź 2020, 14:56

To proponuję kupić jakieś auto z opłatami za 1000zł i dać im do nauki bez martwienia się o miate
Ghostdog
Posty: 116
Rejestracja: 03 kwie 2020, 16:47
Model: NA
Lokalizacja: Warszawa

22 paź 2020, 15:39

wkręcony emeryt (NA) pisze:
22 paź 2020, 14:31
maniekott pisze:
22 paź 2020, 14:06
Według mnie to nie potrzebne, bo kierowca powinien na słuch i wyczucie ogarniać zmiany biegów. Jeśli tego nie ogarnia to niech nauczy się "słuchać silnika" bo jazda wpatrzonym w obrotomierz i dodatkową skalę na nim to średnio bezpieczne. Takie moje skromne zdanie. Pozdrawiam
Ależ oczywiście masz rację - to miałoby być rozwiązanie typu "pomoc naukowa", tylko w pierwszym etapie nauki dla moich 3 siostrzeńców, których doświadczenie za kierownicą jest niewielkie... Bardziej chodzi mi o oszczędzenie skrzyni, sprzęgła i dyfra w mojej Miacie - im szybciej się nauczą, tym mniej kosztowna będzie ta nauka. Dlatego planuje absolutną prowizorkę, bo estetyczne i funkcjonalne wykonanie takiej naklejki wcale nie byłoby łatwe...

Piotr
Prawo jazdy mają? Jeżeli tak to chyba coś ogarniają jazdę na takim poziomie, żeby nie patrzeć na naklejkę z obrotomierzem
wkręcony emeryt (NA)
Posty: 122
Rejestracja: 03 maja 2020, 15:02
Model: ND RF
Wersja: ND6E
Lokalizacja: Rzeszów

22 paź 2020, 17:00

maniekott pisze:
22 paź 2020, 14:56
To proponuję kupić jakieś auto z opłatami za 1000zł i dać im do nauki bez martwienia się o miate
Macie rację; pokażę co i jak na swoim - a ćwiczyć mogą na czymś tanim (i nie moim). Choć faktem jest, że autko RWD w jakim-takim stanie coraz trudniej zdobyć... Ci, co takie mają, coraz częściej wolą zachować dla siebie jako - już niedługo - klasyka...

Piotr
Awatar użytkownika
Grzybohun
Posty: 671
Rejestracja: 31 paź 2019, 18:12
Model: NA
Wersja: 1991
Lokalizacja: WWA

24 paź 2020, 19:28

RWD i tanio? BMW E36 E39 albo umeczone E46, miaty już trochę szkoda
ODPOWIEDZ