Ubezpieczenie OC w UK

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

Szwasiek
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:07
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Kraków

12 paź 2020, 10:57

Cześć, mam obecnie Miate w Polsce, ale niedługo wracam do UK na studia. Zachęcony bajecznie niskimi cenami roadsterów na wyspach szykowałem się już na zakup. Niestety po chwili doświadczyłem niemałego rozczarowania, kiedy sprawdziłem lokalne ceny ubezpieczenia.
Nie jestem w stanie uwierzyć, że za auto o wartości 1000£ z silnikiem 1.6 życzą sobie co najmniej kolejnego tysiaka na rok, zazwyczaj dwa. Mam 21 lat, prawko od ponad 3 lat, nie mam zniżek.
Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenie w załatwianiu ubezpieczenia w Anglii? Jakieś porady? Czy takie ceny to po prostu standard? Jazdę bez OC wykluczam.
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2092
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

12 paź 2020, 11:59

Tak. Obowiązkowe ubezpieczenia są znacznie droższe niż w Polsce. Stąd też niskie ceny starych aut... Lepiej się ich pozbyć za grosze niż bulić składki.
Przychodzi mi do głowy manewr w rodzaju: kupujesz Miatę z kierownicą po stronie japońskiej, ale rejestrujesz ją w Polsce, jeździsz na Wyspach, lecz wpadasz do domu raz do roku podbić przegląd. Nie wiem, na ile to u nich legalne i kto na Ciebie doniesie, ale jako student pewnie nie będziesz tam rezydentem podatkowym.
PS. Lokalnym specjalistą od tematu który Cię interesuje może okazać się m.in. użytkownik mutra (to chyba wbrew RODO...)
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
Szwasiek
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:07
Model: NB FL
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Kraków

12 paź 2020, 12:58

Dzięki, rozważam też opcję jeżdżenia na polskich blachach. Zastanawiam się co w takiej sytuacji zrobić z lampami? Żeby zarejestrować w Polsce muszę przecież przełożyć na europejskie, ale przez resztę czasu będę jeździł i oślepiał kierowców w UK :P
Awatar użytkownika
pistenbully
Donator
Donator
Posty: 2092
Rejestracja: 01 sie 2017, 13:49
Model: NB
Wersja: 10th Anniversary
Lokalizacja: Gdańsk

12 paź 2020, 14:59

Ktoś zabroni wozić drugi komplet w bagażniku? W NA to chyba można robić p&p na pit stopie ;)
Mydelniczka 10th Anniversary Edition
Rabarbar….....'15 ND Soft Top
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

12 paź 2020, 15:21

Więc tak :).
Jazda na Polskich blachach wchodzi w grę do czasu kiedy ktoś zacznie drążyć:
1. Na Polskim ubezpieczeniu mozesz zazwyczaj jeździć za granicą przez 90 dni.
2. Jezeli jesteś rezydentem w UK to musisz auto zarejestrować w UK. Teoretycznie jazda na polskim dowodzie może cię kosztować utratę auta.
W praktyce ludzie tak robią i nic się nie dzieje. Światła sobie wymieniasz do przeglądu tak jak Pistenbully napisał. Tutaj policja nie czycha na kierowcę, nie podpuszcza itp- jak sie nie bedziesz wydurniał to nikt cie do kontroli raczej nie zatrzyma.


Odnośnie oc w UK:
Tysiąc to niedużo, za pierwsze oc w2013 roku płaciłem1200funtów. Teraz płacę około 2000 za pełne ubezpieczenie 4 aut.
Zazwyczaj ubezpieczenie wychodzi taniej jeżeli masz angielskie prawo jazdy, drugi samochód i zawód z grupy niskiego ryzyka.
Często pełne ubezpieczenie jest tańsze niż samo oc.
Pamiętaj że jeżeli autem dojeżdzasz do pracy to musisz mieć bezpieczenie typu "comute" a nie "social/leisure".
Jeżeli nie planujesz robić dużych przebiegów (do 3tys mil) to sprawdź Lancaster Insurance. Oni ubezpieczają klasyki- mazde ubezpieczyłem u nich kiedyś za 350funtów na rok.
mutra
Donator
Donator
Posty: 3662
Rejestracja: 13 mar 2016, 15:50
Model: ND
Wersja: GT Sport nav+
Lokalizacja: Nottinghamshire

12 paź 2020, 15:25

A, i eunos bedzie pewnie droższy w ubezpieczeniu niż mx5 z oficjalnej sprzedaży z UK
ubek
Donator
Donator
Posty: 1340
Rejestracja: 24 lis 2012, 22:05
Lokalizacja: Łańcut

12 paź 2020, 19:28

Tysiąc funtów to nie jest jakoś dużo za eunosa, taniej wyjdzie tylko jakieś małe auto z małym silnikiem i najniższej grupy ubezpieczeniowej.
Coś typu C1,107, panda.

Ubezpieczenie możesz wziąć z Black boxem może będzie taniej, i na comiesięczne wpłaty to Cię nie obciąży jednorazowo. Następne OC będziesz miał już sporo tańsze jak uzyskasz jakiś NCB.
White NA BP'95
ODPOWIEDZ