Tips & Tricks

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Anakin_mm
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:02
Model: NB FL
Wersja: Nieznana
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

14 maja 2017, 14:50

Witajcie.
Jako świeży posiadacz swojej pierwszej MX5 ( miesiąc jazdy -3k km) wiem już, że pozostawienie otwartego dachu w słoneczny dzień sprawia, że czarne skórzane fotele BARDZO się nagrzewają. Poza tym wiem już, że wiosną strasznie pylą drzewa, więc otwarty dach na parkingu skutkuje "zielonym nalotem" dosłownie wszędzie.

Dlatego zwracam się do Was, doświadczonych posiadaczy tych cudownych aut, z pytaniem o podpowiedzi związane z codziennym użytkowaniem naszych cacek :) Nie chodzi mi o sprawy techniczne ale o podpowiedzi w stylu: nie stawiaj Miaty pod drzewem bo ci ptak Miatę przyozdobi :)
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

14 maja 2017, 15:22

Bagażniki chromowane też pomagają ptakom zasiąść na klapie i w spokoju opróżnić brzuchy na samochód.

Warto też pamiętać, że machamy do siebie mijając się na ulicy. Ja macham też do BMW Zetek i włoskich roadsterów ... właściciele golfów cabrio mk1/mk2 też przeważnie już należą do tej grupy, którzy kumają Save The Wave. Nie zdziw się, jak ludzie z NC/ND nie będą wiedzieć o co chodzi ... życie. Z czasem załapią :D

Ignoruj krzyki innych właścicieli MX-5: aleeee kozaaaaaa!!!
Z czasem zrozumiesz i kupisz gwint :D

Ale teraz na serio:
- Raz na jakiś czas warto sprawdzać odpływy / kanaliki (znajdziesz je na forum lub w googlu).
- Impregnacja dachu. Pamiętaj o niej.
- Jeżeli nie masz klimy - poszukaj roof scoop'a - dobra sprawa na gorące dni.
- Jak przeszkadza Ci wiatr przy dużych prędkościach - pokombinuj z otwieraniem okien - pomaga.
- Jak masz wodę w uszczelkach dachu po ulewie - pobaw się regulacją zaczepów dachu - zluzowanie przeważnie niweluje problem.
- Jeżeli jesteś wysoki - wygooglaj: foamectomy mx5.

Tyle, jeżeli chodzi o mnie :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Anakin_mm
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:02
Model: NB FL
Wersja: Nieznana
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

14 maja 2017, 15:32

Arvinski pisze:- Jeżeli jesteś wysoki - wygooglaj: foamectomy mx5.



189 cm i 110 kg - przyda się, dzięki :)
henorek
Donator
Donator
Posty: 411
Rejestracja: 04 gru 2016, 16:48
Model: NB FL
Wersja: 1.8VVT '02
Lokalizacja: Warszawa

14 maja 2017, 15:47

Nie wiem czy tip dotyczy też szmacianych dachów ale ostatnio dowiedziałem się, że żeby bezproblemowo złożyć winylowy dach przy niskiej temperaturze wystarczy przed pchnięciem go za siebie ścisnąć te dwie rurki biegnące zaraz jak się zaczyna dach załamywać za siedzeniem
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4677
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

14 maja 2017, 16:15

henorek pisze:Nie wiem czy tip dotyczy też szmacianych dachów ale ostatnio dowiedziałem się, że żeby bezproblemowo złożyć winylowy dach przy niskiej temperaturze wystarczy przed pchnięciem go za siebie ścisnąć te dwie rurki biegnące zaraz jak się zaczyna dach załamywać za siedzeniem

Ta rada raczej nie ma na celu nakłanianie do składania dachu przy niskiej temperaturze ;) Faktycznie jest łatwiej złożyć vinyl łapiąc za te rurki, ale vinyl może popękać. Ogólna zasada jest taka, że vinylu nie składasz jak jest chłodno i tyle. Chyba, że wymiana dachu na nowy to nie jest dla Ciebie problem finansowy i nie przeszkadza Ci, że będziesz niedługo musiał to robić.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
Anakin_mm
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:02
Model: NB FL
Wersja: Nieznana
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

15 maja 2017, 8:07

a chłodno to znaczy ile? bo dla niektórych +15 to już chłodno a dla innych 0 to jeszcze ciepło?
henorek
Donator
Donator
Posty: 411
Rejestracja: 04 gru 2016, 16:48
Model: NB FL
Wersja: 1.8VVT '02
Lokalizacja: Warszawa

15 maja 2017, 8:11

Ja otwierałem na plusie ale jak jeszcze nie zamykał się sam z siebie ale zadziała przy każdej myślę.

Fifkers pisze:
henorek pisze:Nie wiem czy tip dotyczy też szmacianych dachów ale ostatnio dowiedziałem się, że żeby bezproblemowo złożyć winylowy dach przy niskiej temperaturze wystarczy przed pchnięciem go za siebie ścisnąć te dwie rurki biegnące zaraz jak się zaczyna dach załamywać za siedzeniem

Ta rada raczej nie ma na celu nakłanianie do składania dachu przy niskiej temperaturze ;) Faktycznie jest łatwiej złożyć vinyl łapiąc za te rurki, ale vinyl może popękać. Ogólna zasada jest taka, że vinylu nie składasz jak jest chłodno i tyle. Chyba, że wymiana dachu na nowy to nie jest dla Ciebie problem finansowy i nie przeszkadza Ci, że będziesz niedługo musiał to robić.

Masz oczywiście rację, nie mniej jednak dobrze wiedzieć, że jest taka możliwość.
Awatar użytkownika
PRYMUS_BMW
Donator
Donator
Posty: 877
Rejestracja: 24 maja 2012, 10:37
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: WPR

15 maja 2017, 14:20

ja bym dodał że jak latasz TOP DOWN to zamykaj klamry od dachu, podobno przy jeździe na otwartych szybciej się poddają...
pozdrawiam
Prymus

historia PRYMUSKI --> viewtopic.php?f=22&t=12115
Awatar użytkownika
Arvi
Junior Admin
Junior Admin
Posty: 2909
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:01
Model: NA
Wersja: Tiny Tina Edition
Lokalizacja: Warszawa - Stare Włochy

15 maja 2017, 14:52

PRYMUS_BMW pisze:ja bym dodał że jak latasz TOP DOWN to zamykaj klamry od dachu, podobno przy jeździe na otwartych szybciej się poddają...


A propos...
To też może się niektórym przydać:


Anakin_mm pisze:a chłodno to znaczy ile? bo dla niektórych +15 to już chłodno a dla innych 0 to jeszcze ciepło?


Ja bym zostawił dach winylowy w spokoju poniżej 10 stopni.
Obrazek
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4677
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

15 maja 2017, 15:09

Ktoś pisał, że nawet w instrukcji obsługi samochodu jest napisane, żeby nie otwierać poniżej 10 (albo 15) stopni. Osobiście nie składam poniżej 15, bo wyraźnie czuć, że jest już sztywny i nie ma ochoty się składać.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

15 maja 2017, 21:51

Do NA:
1.) Trzeba czyścić tylne otwory na wodę z dachu. Idealnie do tego nadaje się antena (klucz 7mm)
2.) Trzeba czyścić wnękę progu tylnego obok koła (łatwo dostępne) zbiera tam się błoto, piach i robi się środowisko dla rdzy.
3.) Opuszczone światła wyrównuje się do poziomu maski ręką wyginając je (lakierowany metal) (jak wy albo mechanik przy pracowaniu przy silniku się oprzecie to znowu opadną i będzie wielka szpara, wtedy trzeba wygiąć ponownie)
4.) Na powolne szyby pomaga nasmarowanie przezroczystym smarem do łańcuchów uszczelki górnej (tam gdzie chowa się okno) Jeśli okno przestanie wam działać lub raz działa raz nie to najprawdopodobniej trzeba wyczyścic styki przycisków otwierania)
Awatar użytkownika
Sowaone
Posty: 229
Rejestracja: 10 kwie 2016, 19:28
Model: NA
Lokalizacja: London / Rybnik

16 maja 2017, 0:09

[NA] :
- (jesli nie ma centralnego) zeby zamknac drzwi przy wychdzeniu z auta od srodka po przekreceniu zamka nalezy odchylic i przytrzymac zewnetrzna klamke podczas zatrzaskiwania drzwi (inaczej zamek odskoczy i bez kluczyka nie zamkniemy drzwi)
Obrazek
Awatar użytkownika
kustef
Donator
Donator
Posty: 406
Rejestracja: 22 mar 2015, 16:05
Model: NB
Lokalizacja: Ruda Śląska

16 maja 2017, 10:54

W NB też to działa, ale radzę z tym uważać bo juz kilka razy zatrząsnąłem kluczyk w ten sposób
MikeyMike
Donator
Donator
Posty: 353
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:54
Model: Inny
Wersja: Bezmiatowy :(
Lokalizacja: Kielce

16 maja 2017, 21:00

1) Prawa szyba podniesiona, lewa opuszczona - najmniej wtedy wieje. Zamiast "zimnego łokcia" lepiej położyć dłoń między lusterkiem, a szybą (subiektywne odczucie w NBFL)
2) Dach winylowy poniżej 10 stopni pęka. Jedyne co klei ten zakichany winyl to klej AllstarGum, a darmową łatkę masz na kablach od grzania tylnej szyby (wystarczy odciąć ten kawałek i zastąpić jakimś peszlem, albo zrobić ze skaju duplikat(ja tak zrobiłem).
3) Stożek z Raszyna w NB/NBFL daje +5 do funu :) po prostu must have :)
4) W NBFL podwójne naciśnięcie LOCK na pilocie robi rygiel - nie otworzysz drzwi od środka - przydatne, gdy zostawiasz przed sklepem samochód topdown.
5) Nie wiem, czy ktoś miał z tym problem, ale moim zdaniem montaż grilla jest konieczny. Nie wiem, kto i jak chciał zaoszczędzić nie montując w chyba większości wersji grilla przy tak niskim samochodzie, ale chłodnica solidnie obrywa w miatach kamieniami. U mnie skończyło się wymianą chłodnicy, także warto zainwestować w siatkę.
6) A propos grilla :D
Obrazek
Taki z Tesco wchodzi do bagażnika bez demontażu :D Czerwony najszybciej grilluje oczywiście :P
7) Trzymaj się z dala od szkół podstawowych, dzieci się zbiegają i pokazują paluchami :P

To chyba tyle z mojej strony. Pozdrawiam :)
henorek
Donator
Donator
Posty: 411
Rejestracja: 04 gru 2016, 16:48
Model: NB FL
Wersja: 1.8VVT '02
Lokalizacja: Warszawa

16 maja 2017, 21:08

Następny krok wbudowanie grilla w miejsce koła zapasowego :D
Awatar użytkownika
PRYMUS_BMW
Donator
Donator
Posty: 877
Rejestracja: 24 maja 2012, 10:37
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: WPR

17 maja 2017, 8:36

MikeyMike pisze:4) W NBFL podwójne naciśnięcie LOCK na pilocie robi rygiel - nie otworzysz drzwi od środka - przydatne, gdy zostawiasz przed sklepem samochód topdown.


ooo tego nie wiedziałem :-)

dodam jeszcze że jak masz otwieranie bagżnika z pilota to zanim go zatrzaśniesz (bagażnik) upewnij się że kluczyków nie ma w środku :mrgreen:
pozdrawiam
Prymus

historia PRYMUSKI --> viewtopic.php?f=22&t=12115
Awatar użytkownika
Verteru
Posty: 310
Rejestracja: 27 sie 2010, 19:48
Model: NA
Wersja: 1.6
Lokalizacja: Warszawa/Sosnowiec
Kontakt:

17 maja 2017, 15:05

MikeyMike pisze:5) Nie wiem, czy ktoś miał z tym problem, ale moim zdaniem montaż grilla jest konieczny. Nie wiem, kto i jak chciał zaoszczędzić nie montując w chyba większości wersji grilla przy tak niskim samochodzie, ale chłodnica solidnie obrywa w miatach kamieniami. U mnie skończyło się wymianą chłodnicy, także warto zainwestować w siatkę.
)

Według Miata.net montaż grilla może powodować przegrzanie się silnika i szanse na znieszczenie chłodnicy są znikome.
Awatar użytkownika
Peter
Donator
Donator
Posty: 160
Rejestracja: 15 lis 2013, 18:14
Model: NB FL
Wersja: Phoenix
Lokalizacja: Otwock/Przysucha

18 maja 2017, 17:59

PRYMUS_BMW pisze:
MikeyMike pisze:4) W NBFL podwójne naciśnięcie LOCK na pilocie robi rygiel - nie otworzysz drzwi od środka - przydatne, gdy zostawiasz przed sklepem samochód topdown.


ooo tego nie wiedziałem :-)

Też nie wiedziałem, dobry trick - dzisiaj sprawdzałem działa :kciuk:
Kiedyś przeszło mi przez myśl, że każdy może sięgnąć i sobie top down mazdę bez problemu otworzyć, a tu jest na to sposób :)
Awatar użytkownika
galwani
Posty: 208
Rejestracja: 23 kwie 2016, 20:46
Model: NB FL
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

19 maja 2017, 22:26

MikeyMike pisze:3) Stożek z Raszyna w NB/NBFL daje +5 do funu :) po prostu must have :)

potwierdzam :-) tylko czy gdzieś znajdę info ja prawidłowo o to dbać? ;-)

ja dodam od siebie:
gdy ci smutno, gdy ci źle, weź Miatę i przejedź sie
mi zawsze pomaga ;-)

i jeszcze jeden punkt - mx-5 zdecydowanie lepiej wygląda bez tablicy rejestracyjnej z przodu :-)
Czarna Miata na Facebooku
Czarna Miata na forum

Obrazek
piorę tapicerki samochodowe, meblowe, dywany, wykładziny, czyszcze tapicerki skórzane, i takie tam... :-)
Awatar użytkownika
Kamien
Donator
Donator
Posty: 967
Rejestracja: 24 mar 2014, 16:09
Model: ND
Wersja: 2.0 Sport
Lokalizacja: Poznań

20 maja 2017, 12:14

MikeyMike pisze:4) W NBFL podwójne naciśnięcie LOCK na pilocie robi rygiel - nie otworzysz drzwi od środka - przydatne, gdy zostawiasz przed sklepem samochód topdown.


W NC też jest, przydatne gdy na zlotach ktoś bez pytania wejdzie do środka :D
jqb
Donator
Donator
Posty: 1174
Rejestracja: 03 wrz 2012, 17:14
Model: Inny
Wersja: Ikarus ;)
Lokalizacja: Warszawa

20 maja 2017, 13:01

Kamien pisze:W NC też jest, przydatne gdy na zlotach ktoś bez pytania wejdzie do środka :D


Serio? Muszę sprawdzić :D

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
Awatar użytkownika
irekJ
Donator
Donator
Posty: 2641
Rejestracja: 25 mar 2014, 11:48
Model: ND
Wersja: Mocny Full
Lokalizacja: PL | CH | IT

20 maja 2017, 14:35

Było pisane wyżej, że warto w NB kontrolować drożność odpływów. Dodam, że warto też sprawdzać te w progach. Szczególnie, że "specjaliści" często robiąc zabezpieczenie antykorozyjne zalepiają je. Warto od czasu do czasu wepchać rękę za fotele i wymacać czy podłoga nie jest mokra.
Raz strzeliłem zdziwko jak przy hamowaniu spod fotela pasażera wylało się wiadro wody :)
Ostatnio zmieniony 06 cze 2017, 14:21 przez irekJ, łącznie zmieniany 1 raz.
MikeyMike
Donator
Donator
Posty: 353
Rejestracja: 24 sty 2016, 15:54
Model: Inny
Wersja: Bezmiatowy :(
Lokalizacja: Kielce

21 maja 2017, 19:41

Verteru pisze:Według Miata.net montaż grilla może powodować przegrzanie się silnika i szanse na znieszczenie chłodnicy są znikome.
No to tak wyglądała moja chłodnica od przodu.
Obrazek
Jeżdżę już sporo czasu z grillem i nic się nie grzeje - jak rejestrację zamontujesz na wlocie, to może się grzać. Ja polecam mesh IL-a. https://goo.gl/EHpFTI :)
Awatar użytkownika
endriu
Posty: 59
Rejestracja: 27 cze 2015, 9:09
Model: NB FL
Wersja: Impuls

22 maja 2017, 17:30

To ja dorzuce pomysl jak mozna zabezpieczyc hardtopa przed kradzieza:



Podejrzewam, ze cos podobnego mozna wystrugac samemu lub zrobic na zamowienie :)
tinuviel
Donator
Donator
Posty: 416
Rejestracja: 15 cze 2015, 22:42
Model: Inny
Wersja: MR2 ZZW30
Lokalizacja: Wrocław

23 maja 2017, 23:04

Odnośnie wspomnianego czyszczenie odpływów nic tak nie daj rady jak... wycior do trąbki!
Obrazek

Do nabycia w większości sklepów muzycznych.
patryczek
Donator
Donator
Posty: 236
Rejestracja: 21 sie 2015, 13:16
Model: Inny
Wersja: Bez miatowy :(
Lokalizacja: SZY

24 maja 2017, 18:46

Jak kiedyś zatrzaśnie Ci się kluczyki i masz vinylowy dach z szyba na zamek to zawsze możesz dostać się do samochodu od zewnątrz i otworzyć szybę :D Testowane ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
1.NA 1.8 BP-4W 140KM '93 córcia - sprzedane
2.NC 1.8 '06 Mia - sprzedana
PSH
Posty: 37
Rejestracja: 07 kwie 2017, 9:44
Model: NC

24 maja 2017, 20:13

tinuviel pisze:Odnośnie wspomnianego czyszczenie odpływów nic tak nie daj rady jak... wycior do trąbki!
Obrazek

Do nabycia w większości sklepów muzycznych.


Tylko trzeba uważać na wypadające szczotki, cholernie ciężko wyjąć je z odpływu :D
Awatar użytkownika
waldi
Donator
Donator
Posty: 469
Rejestracja: 02 lip 2015, 18:07
Model: NB FL
Wersja: Silver Blues
Lokalizacja: Wrocław

24 maja 2017, 23:34

No to ja dodam
Jazda swoją miata - daje wiele świetnych wrażeń
Ale jazda w dwie trzy i więcej miat daje dwa trzy razy i więcej doznań ;-)
Także złoty,spoty,tory odwiedzaj jak najczęściej ;-)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ