Mandaty, przepisy, prawo jazdy, policja, straż miejska...

... czyli Miata na celowniku władz

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
nick.es
Moderator podróży
Moderator podróży
Posty: 7684
Rejestracja: 11 mar 2014, 10:13
Model: NB FL
Lokalizacja: Costa Blanca

12 paź 2016, 13:01

Chyba nie ma nigdzie wątku o mandatach, uprawnieniach władz w zakresie ich wystawiania i o tym jak się przed nimi bronić. Są jakieś pojedyncze posty, rozsiane po całym forum, ale brakuje zbiorczego tematu.

No to teraz konkretne pytanie z mojej strony: dziś przyszedł do mnie strażnik miejski, aby doręczyć test ABCD osobiście (chyba mają dość tego, że nie odbieram od nich listów awizowanych). Sprawa dotyczy parkowania na zakazie, z dnia (uwaga!) 13 stycznia 2016. Czy przypadkiem takie mandaty nie tracą ważności, jeśli nie są doręczone w ciągu 6 miesięcy? Jeszcze w zeszłym roku tak było. Po styczniowej zmianie przepisów coś się zmieniło?
Awatar użytkownika
niemampojeciaa
Posty: 1430
Rejestracja: 14 lut 2010, 19:34
Model: Inny
Lokalizacja: East Lansing

12 paź 2016, 17:06

Sprawdź dokładnie jaki mają czas na dostarczenie Ci mandatu, bo kiedyś mojej żonie przysłali fote z fotoradaru i tam bylo opisane ile mają czasu na dostarczenie. O jeden dzień się spóźnili :twisted:
Ale liczyłem te dni z 3 razy i sie udało :kciuk:
:)
Awatar użytkownika
Sigma
Donator
Donator
Posty: 842
Rejestracja: 15 wrz 2010, 19:24
Model: NB FL
Wersja: Unplugged
Lokalizacja: Toruń

13 paź 2016, 7:38

Nickesh, 3 krotna nieudana podoba doręczenia była jeszcze w zeszłym roku tożsame z doręczeniem. Sprawdź czy to się nie zmieniło, bo jak nie to na tym mogą polecieć.
"A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away." – Antoine de Saint-Exupéry
Obrazek
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

13 paź 2016, 12:35

Sigma pisze: 3 krotna nieudana podoba doręczenia

A nie przypadkiem 2 awizo?
radek77
Posty: 541
Rejestracja: 23 sie 2008, 10:08
Lokalizacja: kraków i okolice;)

13 paź 2016, 13:27

Wykrocznie kasuje się po roku czasu, nie ważne ile było prób doręczeń. Wyjątek stanowi sytuacja gdzie z przestępstwa robi siuę wykroczenie (np. pierwotnie zakładano, że jest wypadek po jakimś czasie okazało się, że to kolizja), w takim przypadku czas przedawnienia to dwa lata. Może zaistnieć również sytuacja, gdzie Sąd Karny z jakiś przyczyn przedłuża czasookres wykroczenia z roku do dwóch, ale nie słyszałem o takim przypadku, istnieje taka możliwość.

Zaniemaco :senkju:
Różnica pomiędzy seksem i śmiercią polega na tym, że kiedy będziesz umierał, nikt nie będzie się śmiać z ciebie, że robisz to sam.
radek77
Posty: 541
Rejestracja: 23 sie 2008, 10:08
Lokalizacja: kraków i okolice;)

13 paź 2016, 13:33

wojteks pisze:
Sigma pisze: 3 krotna nieudana podoba doręczenia

A nie przypadkiem 2 awizo?




ilość w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia polecam lekturę kpk art. od 128 do 142. Proszę zwrócić uwagę na 139 :)
Różnica pomiędzy seksem i śmiercią polega na tym, że kiedy będziesz umierał, nikt nie będzie się śmiać z ciebie, że robisz to sam.
mike
Donator
Donator
Posty: 501
Rejestracja: 20 wrz 2016, 9:41
Model: NC
Wersja: 2.0 Sport
Lokalizacja: Katowice

07 maja 2017, 12:11

nickesh v2.0 pisze:Chyba nie ma nigdzie wątku o mandatach, uprawnieniach władz w zakresie ich wystawiania i o tym jak się przed nimi bronić. Są jakieś pojedyncze posty, rozsiane po całym forum, ale brakuje zbiorczego tematu.

No to teraz konkretne pytanie z mojej strony: dziś przyszedł do mnie strażnik miejski, aby doręczyć test ABCD osobiście (chyba mają dość tego, że nie odbieram od nich listów awizowanych). Sprawa dotyczy parkowania na zakazie, z dnia (uwaga!) 13 stycznia 2016. Czy przypadkiem takie mandaty nie tracą ważności, jeśli nie są doręczone w ciągu 6 miesięcy? Jeszcze w zeszłym roku tak było. Po styczniowej zmianie przepisów coś się zmieniło?



Straż Miejska, Policja, GITD ma 6 miesięcy na wystawienie mandatu od czasu popełnienia wykroczenia. Jeżeli w ciągu 6 miesięcy im się to nie uda, to mogą skierować sprawę do sądu właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia i ten sąd ma kolejne 6 miesięcy. Także łącznie dopiero po 12 miesiącach od popełnienia wykroczenia można spać spokojnie.

Spr&potwierdzone na własnej skórze. Dojechali mnie po jakichś 9 miesiącach :D
ODPOWIEDZ