Przerwa w Ubezpieczeniu OC - konsekwencje.

Forum główne a tematyką prowadzącą jest mx-5.

Moderator: Moderatorzy

glonojad102
Posty: 128
Rejestracja: 29 lip 2011, 13:12
Lokalizacja: Lublin

02 sty 2013, 14:48

Mam w tej chwili niemały problem...

Ubezpieczenie OC skończyło mi się 16 grudnia. Oczywiście miałem w planach przedłużyć polisę, ale odłożyłem to na późniejszy termin z nieświadomością kary której będę podlegał.
Tak na marginesie - kara wynosi 3200 (trzy tysiące dwieście)zł gdy przerwą był okres powyżej 14 dni.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Jest jakiś sposób uniknięcia kary?
Liczę na waszą pomoc i pozdrawiam.
zolt
Posty: 1081
Rejestracja: 20 wrz 2011, 21:35
Lokalizacja: Wrocław

02 sty 2013, 14:55

Z tego co sie orientuje, to jezeli nie wypowiedziales wprost tego ubezpieczenia, to automatycznie zostalo ono przedluzone na kolejny rok?
Awatar użytkownika
polokokt
Donator
Donator
Posty: 1234
Rejestracja: 23 maja 2012, 8:42
Model: NC FL
Wersja: 2.0 Sport
Lokalizacja: WL

02 sty 2013, 14:56

tez mi sie wydaje ze musiałbyś wypowiedzieć umowe. Jeśli nei ma wypowiedzenia, to jest ona z automatu przedłużona, powstał jedynie dług w płatnościach do zakładu ubezpieczeń A tu pewnie jedynie można się spodziewać karnych odsetek, ale to trzebaby sprawdzić w ich regulaminie.
Awatar użytkownika
Dżunior
Donator
Donator
Posty: 4106
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:42
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Recaro
Lokalizacja: Calpe / NDM
Kontakt:

02 sty 2013, 15:03

Polisa OC nie przedłuża się w sytuacji gdy do TU nie wpłynęła ostatnia transza składki ubezpieczeniowej. Oczywiście mówimy tu o polisie zawartej przed 11.02.2012.
MX-5 ND SkyFreedom 8-)
Elise S2 111R '06 | Boxster 981 GTS '15 | Cayman 981 GT4 '16 | i3 120Ah '18 | Multivan T5 '15 #TriWóz | Taycan GTS Sport Turismo
CE 04 | RnineT
scotch
Posty: 287
Rejestracja: 13 maja 2010, 9:07
Model: NA
Lokalizacja: Egiertowo

02 sty 2013, 15:14

W trosce o bezpieczeństwo osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych ustawodawca wprowadził przepisy zapewniające ciągłość ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Przepisy te nakazują ubezpieczycielowi automatyczne odnowienie ubezpieczenia OC na kolejne 12 miesięcy w przypadku, gdy właściciel pojazdu nie powiadomi ubezpieczyciela o chęci rezygnacji z ubezpieczenia.

Automatyczne zawarcie kolejnej umowy ubezpieczenia OC następuje zatem z mocy samego prawa, bez konieczności złożenia podpisu przez właściciela pojazdu lub wyrażenia przez niego zgody w jakikolwiek inny sposób.

Aby uniknąć automatycznego kontynuowania polisy, najpóźniej na jeden dzień przed upływem jej ważności osoba ubezpieczająca pojazd musi złożyć u swojego dotychczasowego ubezpieczyciela pisemne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. W przeciwnym wypadku nowa umowa ubezpieczenia OC zostanie zawarta automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Co więcej, właściciel pojazdu będzie zobowiązany do zapłaty składki, nawet jeśli zawarł już umowę OC z innym towarzystwem ubezpieczeń.

znalezione gdzieś na necie, jednym zdaniem - nie wypowiedziałeś umowy u ubezpieczyciela=musisz opłacić składkę
glonojad102
Posty: 128
Rejestracja: 29 lip 2011, 13:12
Lokalizacja: Lublin

02 sty 2013, 16:10

Dżunior pisze:Polisa OC nie przedłuża się w sytuacji gdy do TU nie wpłynęła ostatnia transza składki ubezpieczeniowej. Oczywiście mówimy tu o polisie zawartej przed 11.02.2012.


I chyba tu jest kolejne niedopatrzenie:
Po zakupie samochodu pojechałem do jednego z punktów ubezpieczeń chcąc zawrzeć umowę (nie był to punkt w którym zawarta była polisa). Kobieta powiedziała mi że składka opłacona jest do 16 grudnia. Dzisiaj się dowiedziałem że to nie prawda - nieświadomie jeździłem pół roku bez ubezpieczenia... (dziwne tylko że przy kontroli policyjnej w listopadzie nikt mi nie powiedział że nie mam OC)
Swoją drogą chyba od lutego 2012 roku ubezpieczyciel nie ma obowiązku informować klienta o tym, że skończyła się polisa.
Właśnie przed chwilą opłaciłem zaległą ratę - co nie zmienia faktu, że od 16 dni auto jest bez ubezpieczenia.

Wydaje mi się, że gdyby było tak jak mówicie i umowa przedłużałaby się automatycznie to nikt nigdy nie miałby problemu przerwą w OC, bo ubezpieczyciel sam by ją przedłużał. Tymczasem są określone terminy i wysokości kar, więc widocznie nie dzieje się to "z automatu" i takie sytuacje się zdarzają.

Mandat za brak ubezpieczenia od teraz będą mogli dostać nawet ci kierowcy, którzy nie zostaną złapani przez policję. Jak to możliwe? Ubezpieczyciele muszą w ciągu dwóch tygodni wysyłać informacje o sprzedaży polisy, więc UFG może wykryć kierowców, którzy spóźniają się z zakupem ubezpieczenia OC.

- Wiele osób jest zaskoczonych, skąd wiemy o tym, że nie miały OC, skoro nie kontrolowała ich policja. Tymczasem od początku roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił nowe narzędzie, które monitoruje bazę polis komunikacyjnych i wykrywa przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu - tłumaczy prezes UFG Elżbieta Wanat-Połeć.
Jumpman
Donator
Donator
Posty: 3628
Rejestracja: 06 lut 2012, 17:41
Model: NA
Wersja: FL
Lokalizacja: Ruda Śląska

02 sty 2013, 17:08

Z tego co ja wiem, to ubezpieczenie przedłuża się samo wtedy kiedy płacisz jednorazowo, stad może ten kłopot... :???:

Nie zazdroszczę Ci :neutral:
Live to ride - ride to live! HD or MX5 or 1302S or 126P ?

Części do NA - rozbiórka czerwonej - kliknij

Moja Lalunia :)
euc
Posty: 22
Rejestracja: 29 maja 2011, 17:57
Lokalizacja: W-wa

02 sty 2013, 17:17

Sam możesz sprawdzić na stronie UFG, czy mają odnotowane twoje ubezpieczenie: https://zapytania.oi.ufg.pl/SASStoredProcess/guest?with=zpp1
Najlepiej jednak, jeśli skontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem.
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

02 sty 2013, 17:18

glonojad102 pisze:Po zakupie samochodu

Akurat te umowy nie przedłużają się automatycznie z tego co wiem, były zmiany.

glonojad102 pisze:chyba od lutego 2012 roku ubezpieczyciel nie ma obowiązku informować klienta o tym, że skończyła się polisa.

Ale ma obowiązek na miesiąc przed końcem wysłać propozycję nowej umowy. Przy zakupie OC które było z samochodem powinno być przepisane na Ciebie u ubezpieczyciela (musisz mieć na to na papierze).

glonojad102 pisze:Właśnie przed chwilą opłaciłem zaległą ratę

Uporządkuj bo raz piszesz że było do 16 grudnia a tu że zapłaciłeś zaległą ratę?
Jak zapłaciłeś zaległą ratę to i tak umowa OC kończy się w jakiejś dacie (16 grudnia z tego co pisałeś) więc jeżeli nie zawarłeś nowej umowy to nadal nie masz ubezpieczenia OC.
wjtr
Posty: 303
Rejestracja: 27 mar 2011, 22:41
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

02 sty 2013, 17:58

Po pierwsze:

Obrazek

Sprawdź certyfikat ubezpieczenia, który dostałeś od poprzedniego właściciela albo polisę. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i wyjaśnij sprawę. Problem miałbyś, gdybyś spowodował wypadek i nie miał ubezpieczenia. A tak to luz - da się to raczej załatwić.

Jeśli na certyfikacie/polisie masz datę końca polisy 16 grudnia, to znaczy, że byłeś ubezpieczony do 16 grudnia. Nieważne ile rat zapłaciłeś (czy poprzedni właściciel zapłacił). To już kwestia zwindykowania jego/Cię za zaległe raty.

Jeśli po kupnie samochodu ani Ty (nabywca), ani zbywca nie poinformowaliście ZU o transakcji, to ZU mógł odnowić polisę na dane poprzedniego właściciela. Ale ubezpieczenie dotyczy oczywiście Twojego samochodu. Także jeśli to odnowienie zrobili automatycznie, to samochód masz ubezpieczony.

I taka uwaga na wypadek, gdyby ubezpieczyciel odnowił Ci automatycznie polisę na kolejny rok, a miałbyś gdzie indziej tańszą/lepszą opcję. Można teraz zrezygnować z odnowionego automatycznie ubezpieczenia nawet jeśli nie wyrobiłeś się ze złożeniem wypowiedzenia na dzień przed końcem polisy. Musisz tylko zapłacić za okres przez który faktycznie byłeś ubezpieczony.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2013, 18:04 przez wjtr, łącznie zmieniany 1 raz.
2003 NBFL 1.8 Memories II -> 2004 NBFL 1.6 Unplugged -> Mitsubishi Colt 1.3 -> Ford S-Max... WTF?! || Never drive faster than your angels can fly.
glonojad102
Posty: 128
Rejestracja: 29 lip 2011, 13:12
Lokalizacja: Lublin

02 sty 2013, 18:01

euc, nie wiem czy w ten sposób nie wpycham się pod nóż...

wojteks pisze:Uporządkuj bo raz piszesz że było do 16 grudnia a tu że zapłaciłeś zaległą ratę?
Jak zapłaciłeś zaległą ratę to i tak umowa OC kończy się w jakiejś dacie (16 grudnia z tego co pisałeś) więc jeżeli nie zawarłeś nowej umowy to nadal nie masz ubezpieczenia OC.


glonojad102 pisze:Właśnie przed chwilą opłaciłem zaległą ratę - co nie zmienia faktu, że od 16 dni auto jest bez ubezpieczenia.


Nie dość że mam niezachowaną ciągłość w ubezpieczeniu, to na dodatek (jeszcze 3h temu) MIAŁEM nieopłaconą II ratę za polisę.
Wiem że ciągle nie mam ubezpieczenia... To jest tylko informacja dla was, że obecnie jestem w sytuacji gdy mam JUŻ uregulowane płatności za składki z moim poprzednim TU, a mimo to w tej chwili mija 17 dzień bez OC.
Za "taką lukę" płacę 3200zł jeśli UFG mnie dopadnie. UFG ma bazę danych polis ubezpieczeniowych wszystkich pojazdów, a na dodatek od minionego roku jakiś nowy magiczny system monitoringu. Istnieje chyba niewielka szansa że tego uniknę, bo każdy TU ma obowiązek do 2tyg. poinformować UFG o nowym ubezpieczeniu pojazdu. Skoro prowadzą taką bazę danych to komputer łatwo wykryje nawet najmniejszą nieciągłość. Jedyny pomysł na jaki wpadłem (nie wiem czy możliwy do zrealizowania), aby uchować się przed karą to przestać w ogóle płacić OC = nie jeździć samochodem = szaber. W końcu 3 tysiące to jakaś 1/3 wartości tego auta...
Czekam na lepsze pomysły :neutral:
Awatar użytkownika
funky
Donator
Donator
Posty: 4077
Rejestracja: 29 lip 2011, 9:30
Model: NC
Wersja: 1.8
Lokalizacja: Warszawa

02 sty 2013, 18:05

Byłem w takiej samej sytuacji, zapomniałem wypowiedzieć OC z niebieskiej... :bang:
Po wymianie paru maili i kilku telefonach dostałem odpowiedź z TU, że jeśli miałem ciągłość OC to nie muszę nic płacić, a jeśli nie to tylko za okres gdy nie było ubezpieczenia.

I tak jak kolega pisze.
wojtyr pisze:Można teraz zrezygnować z odnowionego automatycznie ubezpieczenia nawet jeśli nie wyrobiłeś się ze złożeniem wypowiedzenia na dzień przed końcem polisy. Musisz tylko zapłacić za okres przez który faktycznie byłeś ubezpieczony.


Podaj maila to Ci podeślę formularz z AXA, który dostałem od kolegi. Załączenie tego "gotowca" zamknęło temat. Głowa do góry :!:

EDIT: doczytałem co napisałeś. Nie mogło być takiej opcji, że nie miałeś OC, bo umowa przedłużyła Ci się z automatu, opłacenie jej to inna sprawa.
Obrazek

miatasm.com
Awatar użytkownika
Dżunior
Donator
Donator
Posty: 4106
Rejestracja: 09 lis 2008, 13:42
Model: ND
Wersja: SkyFreedom Recaro
Lokalizacja: Calpe / NDM
Kontakt:

02 sty 2013, 18:31

funky, mogła być, o czym napisałem w swoim poprzednim poście. Nieopłacenie części składki (półrocznej czy kwartalnej) powoduje że polisa OC nie przedłuża się na kolejny rok.
Odsyłam do OWU OC pojazdów mechanicznych dowolnego ubezpieczyciela.

glonojad102, tą nieopłaconą w terminie transzą bym się na Twoim miejscu nie przejmował. Nie opłacenie składki nie przerywa ważności ubezpieczenia na okres na który zostało ono zawarte, a jedynie daje ubezpieczycielowi prawo do jej wyegzekwowania (z ewentualnymi naliczonymi odsetkami). Prędzej czy później ktoś by się do Ciebie po te pieniążki zgłosił - TU lub jakaś firma windykacyjna (jeśli TU stosuje taką politykę). W tej chwili mogą Cię jeszcze męczyć o dopłatę wynikającą z różnicy w zniżkach/strefie ubezpieczeniowej, ale rozumiem że agent u którego dziś byłeś to zweryfikował?
Ta część Twoich obaw jest moim zdaniem bezzasadna - UFG nie ma nic do tego, bo polisa do 16. grudnia była prawnie zawarta.
MX-5 ND SkyFreedom 8-)
Elise S2 111R '06 | Boxster 981 GTS '15 | Cayman 981 GT4 '16 | i3 120Ah '18 | Multivan T5 '15 #TriWóz | Taycan GTS Sport Turismo
CE 04 | RnineT
glonojad102
Posty: 128
Rejestracja: 29 lip 2011, 13:12
Lokalizacja: Lublin

02 sty 2013, 20:03

Dżunior, tak agent poinformował mnie że jestem na liście windykacyjnej, a także że będę musiał zapłacić odsetki. Uregulowałem podstawową opłatę. Odsetki pewnie mi naliczą, ciekawe tylko kiedy się dowiem w jakiej wysokości, bo od czasu gdy mam samochód nie dostałem od TU żadnego listu... :roll:
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

02 sty 2013, 21:30

glonojad102 pisze:bo od czasu gdy mam samochód nie dostałem od TU żadnego listu

Ponawiam pytanie czy przepisałeś polisę po zakupie na siebie? Umowa sprzed lutego więc nie wymaga wysłania niczego od TU ale normalne TU jednak wysyłają przypomnienie albo polisę do opłacenia (przynajmniej te z którymi mam kontakt a jest ich z 5) nawet dla starych umów.

Na Twoim miejscu jednak te 3 200zł bym przygotował żeby potem po sąsiadach/kolegach/banku nie pożyczać.
owsiankasb
Posty: 287
Rejestracja: 17 maja 2012, 18:11
Lokalizacja: 41-704

03 sty 2013, 6:46

glonojad102 pisze:Dżunior, tak agent poinformował mnie że jestem na liście windykacyjnej, a także że będę musiał zapłacić odsetki. Uregulowałem podstawową opłatę. Odsetki pewnie mi naliczą, ciekawe tylko kiedy się dowiem w jakiej wysokości, bo od czasu gdy mam samochód nie dostałem od TU żadnego listu... :roll:

zalezy od towarzystwa. ja nie mialem oc przez 2 miesiace najdluzej :lol: pzu po jakims czasie zaczal mnie ponaglac ale dzwoniac na infolinie dowiedzialem sie ze cala maszyna rusza po 3 miesiacach (przynajmniej u nich jesli chodzi o egzekwowanie pieniedzy). ubezpieczenie jak wielu pisalo, przedluza sie samo z siebie, wiec to nie jest tak ze polisa obowiazuje od wtedy i wtedy bo to ich zasrany obowiazek Cie informowac o wszystkim. wydaje mi sie ze ta kara ktora weszla od tego roku obejmuje problem samochodow ktore wyjezdzaly raz na pol roku, lub na jakis wsiach gdzie ludzie lubia jezdzic bez OC, a kontrole sa strasznie rzadkie.
MarcinZ
Posty: 364
Rejestracja: 26 lis 2010, 7:49
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

03 sty 2013, 8:22

Zasada jest taka - ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok, chyba że ktoś wypowie je najpóźniej na dzień przed końcem ubezpieczenia. W przypadku braku płatności rat ubezpieczenie działa w danym roku ubezpieczeniowym mimo wszystko - jeśli jednak brak płatności jakiejś raty nie przedłuży się automatycznie.

UFG jeszcze masowo tego nie kontroluje (nie wiem czy już działa Cepik) , ale co jakiś czas wysyła zapytania do Towarzystw czy auto ma ochronę.

Ja bym sie niestresował dopóki nie ma jakiś zapytań, i trzymam kciuki bo po co masz płacić
wjtr
Posty: 303
Rejestracja: 27 mar 2011, 22:41
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

03 sty 2013, 9:49

Rozmawiałem ze Specjalistą ds. Ubezpieczeń w Dziale Rozwoju Produktów w firmie ubezpeiczeniowej zajmującej się ubezpieczeniami komunikacyjnymi i dowiedziałem się, że:

1. ZU nie miał podstawy prawnej do automatycznego odnowienia polisy, ponieważ polisa nie zostały opłacone wszystkie raty składki.

2. UFG uszczelniło swój system wykrywania przerw w ubezpieczeniu (tak się chwali firmom ubezpieczeniowym) więc raczej ją wykryje. Procedura trochę potrwa, bo UFG będzie weryfikowało z ZU, czy ZU zaraportował prawidłowe dane.

3. Opłaty karne są opisane tutaj: [URL=http://www.ufg.pl/web/guest/oplaty-karne]link - opłaty karne[/URL] Pytanie, czy warto być nadgorliwym i płacić przed otrzymaniem wezwania? ;)
2003 NBFL 1.8 Memories II -> 2004 NBFL 1.6 Unplugged -> Mitsubishi Colt 1.3 -> Ford S-Max... WTF?! || Never drive faster than your angels can fly.
raflin48
Posty: 88
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:14
Lokalizacja: LUBELSKIE

03 sty 2013, 11:18

glonojad102 pisze:Mam w tej chwili niemały problem...

Ubezpieczenie OC skończyło mi się 16 grudnia. Oczywiście miałem w planach przedłużyć polisę, ale odłożyłem to na późniejszy termin z nieświadomością kary której będę podlegał.
Tak na marginesie - kara wynosi 3200 (trzy tysiące dwieście)zł gdy przerwą był okres powyżej 14 dni.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Jest jakiś sposób uniknięcia kary?
Liczę na waszą pomoc i pozdrawiam.



ja miałem podobną sytuację, zgadza się są wysokie kary za to już za jeden dzień zwłoki jest kara, ale jeśli masz ubezpieczenie auta a poprostu nie opłaciłeś w terminie drugiej raty to nic ci nie zrobią, kara dotyczy ludzi którzy kupili auto (np ściągane bez ubezpieczenia) zarejestrowali i w dniu rejestracji nie ubezpieczyli auta, za każdy taki dzień zwłoki po rejestracji naliczana jest odpowiednia kara, ale też nie ma pewności że ją dostaniesz, chyba że się dopatrzą :)
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4681
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

03 sty 2013, 11:20

raflin48 pisze:i w dniu rejestracji nie ubezpieczyli auta

Z tego co wiem, to bez ubezpieczenia nie zarejestrujesz samochodu.

BTW pierwsze co bym zrobił w Twojej sytuacji, glonojad, to leciałbym do agenta i zapłacił obecne ubezpieczenie.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
raflin48
Posty: 88
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:14
Lokalizacja: LUBELSKIE

03 sty 2013, 11:26

Alan pisze:
raflin48 pisze:i w dniu rejestracji nie ubezpieczyli auta

Z tego co wiem, to bez ubezpieczenia nie zarejestrujesz samochodu.

BTW pierwsze co bym zrobił w Twojej sytuacji, glonojad, to leciałbym do agenta i zapłacił obecne ubezpieczenie.


ta kara polega na tym że jak ściagasz auto z zagranicy i pierwszy raz rejestrujesz w kraju i pierwszy raz ubezpieczasz auto w kraju to nie może być przerwy. najpóźniej możesz opłacić w dniu rejestracji jeśli spóźnisz sie choć jeden dzień naliczana jest kara. Kara dotyczy też sytuacji kiedy wypowiedziałeś OC i najpóźniej w ostatnim dniu trwania OC nie wykupiłeś polisy, Jeśli nie wypowiesz umowy polisa Ci się przedłuża :) oni sami ci przedłużaja czy ty tego chcesz czy nie
wjtr
Posty: 303
Rejestracja: 27 mar 2011, 22:41
Model: Inny
Lokalizacja: Warszawa

03 sty 2013, 11:32

raflin48 pisze:Jeśli nie wypowiesz umowy polisa Ci się przedłuża :) oni sami ci przedłużaja czy ty tego chcesz czy nie
Owszem, ale pod warunkiem, że opłaciłeś składkę za poprzednią polisę. Jeśli jej nie opłaciłeś, to wg ustawy TU nie ma podstawy prawnej do automatycznego odnowienia polisy. Więc nie powinno tego zrobić.
2003 NBFL 1.8 Memories II -> 2004 NBFL 1.6 Unplugged -> Mitsubishi Colt 1.3 -> Ford S-Max... WTF?! || Never drive faster than your angels can fly.
raflin48
Posty: 88
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:14
Lokalizacja: LUBELSKIE

03 sty 2013, 11:32

jest też taka sprawa że np. jak masz ściagane auto z zagranicy i wykupisz ubezpieczenie na okres 1 miesiąca i w ostatnim dniu trwania nie wykupisz polisy to ono samo wygasa i wtedy też kara jest naliczana, tylko ubezpieczenie miesięczne samo wygasa reszta nie

[ Dodano: 03-01-2013, 12:35 ]
Owszem, ale pod warunkiem, że opłaciłeś składkę za poprzednią polisę. Jeśli jej nie opłaciłeś, to wg ustawy TU nie ma podstawy prawnej do automatycznego odnowienia polisy. Więc nie powinno tego zrobić.

Zgadza się ale musiałby nie płacić przez cały rok OC :) wtedy wygasa a tu pierwsza ratę opłacił a z druga sie spóźnił wiec nic mu nie zrobią :)
wojteks
Posty: 969
Rejestracja: 05 maja 2012, 19:54
Model: NA
Lokalizacja: Podkarpackie

03 sty 2013, 11:43

raflin48 pisze:tylko ubezpieczenie miesięczne samo wygasa reszta nie

Jeżeli nastąpiła zmiana właściciela to polisa się nie przedłuża automatycznie na kolejny rok nawet jakby zapłacił składkę w terminie.
LubMich
Posty: 720
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:55
Lokalizacja: Warszawa/Kraków

03 sty 2013, 14:01

Alan pisze:Z tego co wiem, to bez ubezpieczenia nie zarejestrujesz samochodu.
Moi rodzice przetestowali.. zarejestrowali samochód.. i jak się potem zorientowali - już bez ważnego OC.. ale to raczej przeoczenie urzędnika.

Po karę zgłosili się rok później.. :evil: sprawa w toku..

raflin48 pisze:najpóźniej możesz opłacić w dniu rejestracji
Ubezpieczyć musisz w dniu zakupu - lub wygaśnięcia poprzedniej polisy.. więc jak kupujesz samochód bez ważnego OC tego samego dnia musisz go sobie ubezpieczyć, żeby nikt Ci nic nie móg zrobić.. a rejestrować potem sobie mozesz 30 dni..
offthe
Posty: 1178
Rejestracja: 25 lut 2012, 23:47
Model: NA
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

03 sty 2013, 14:12

Jak kupiłem samochód to zadzwoniłem do MTU dwa razy(już teraz nie pamiętam po co) Obie kobiety mi powiedziały, ze mogę sobie na tym ubezpieczeniu bez problemu jeździć aż się skończy. Motocykl przez poprzedniego właściciela był zarejestrowany w Warcie, i kobieta powiedziała mi dokładnie to samo, że moge jeździć na tym ubezpieczeniu. Kobieta w urzędzie komunikacji powiedziała, że mam na to miesiąc, nie ma za to kar, ale żebym to zrobił, bo nie można. To jak to w końcu jest?
Oczywiście zakładając, że poprzedni właściciel nie wypowie umowy.
I don't like being overtaken. It's a sign of weakness.
Awatar użytkownika
Fifkers
Donator
Donator
Posty: 4681
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:06
Model: NA
Lokalizacja: Białystok

03 sty 2013, 14:16

Miesiąc temu podczas przedłużania OC gadałem o tym z agentem PZU i powiedział, że trzeba przyjść i przepisać na siebie ubezpieczenie zakupionego pojazdu.
Były: NB, NBFL, NC 2,0, NC 2,0 automat, NC swap 2,5 6b, ND 2,0.
Jest NA 1990r, ND 2,0.
LubMich
Posty: 720
Rejestracja: 27 wrz 2009, 12:55
Lokalizacja: Warszawa/Kraków

03 sty 2013, 14:19

masz 30 dni na zgłoszenie się do TU i powiadomienie o zmianie właściciela samochodu. OC przechodzi na Ciebie - ale przeliczą stawkę wg. Twoich danych - możesz mieć z tego powodu nadpłatę albo najczęściej niedopłatę :wink:
AC - jeżeli sobie tego nie wpisałeś w umowie sprzedaży nie przechodzi na nowego właściciela.
Szynio
Posty: 189
Rejestracja: 08 wrz 2009, 18:26
Lokalizacja: Komorów/Pruszków

03 sty 2013, 14:27

:) obowiązkowe OC jest regulowane Ustawą a nie OWU - USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Polecam lekturę Rozdziału 2 Ustawy. W przedmiotowym przypadku przeczytaj Art. 23, 28 i 28 lit a, 29, 31, 32 no i może 33, tam jest wszystko napisane a resztę możesz sobie darować . http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031241152 .

[URL=http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031241152]Ustawa[/URL]
Konin'11 na 1/4 mili - 15.373s
sebna
Posty: 2726
Rejestracja: 15 mar 2010, 19:01
Model: NB FL
Wersja: Sportive
Lokalizacja: Dublin

03 sty 2013, 19:24

Tutaj jak ze wszystkim jest totalny luz.

Jak ktoś nie chce ubezpieczać samochodu to zgłasza, że samochód jest nieużywany i to już tyle.

Luz jest na tyle duży, że można to zgłosić i rok po czasie wygaśnięcia ubezpieczenia...

Nie da się czegoś takiego zgłosić w PL?

Pozdro
MX-5 Love | Wisdom comes with Age. Sometimes, Age comes Alone....
ODPOWIEDZ